فناوری اطلاعات

مرغ را گران نخرید – ایسناچند روز پس از مطرح شدن گمانه زنی‌هایی درباره گران فروشی مرغ ازسوی برخی واحدهای صنفی در بازار باوجود تاکید دولت بر انجام اقدامات لازم برای تامین نیاز مرغ، وزارت جهاد کشاورزی بار دیگر اعلام کرد که فروش مرغ با نرخی بالاتر از عدد مصوب، ممنوع است.

به گزارش ایسنا، در هفته‌های گذشته دولت بارها اعلام کرده که با توجه به مدیریت بازار و تامین نیازها، اجازه افزایش قیمت مرغ را در بازار نمی‌دهد و مصرف کننده نهایی نباید با قیمتی بالاتر نیاز خود را تامین کند.

مصوب روز: قیمت مرغ

بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران  هر کیلو مرغ گرم کامل در مقطع کنونی از سوی برخی واحدهای صنفی در سطوح بالاتر از نرخ مصوب فروخته شده‌است. مسعود امراللهی –  مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی – در واکنش به افزایش مقطعی قیمت مرغ در مغازه‌ها به ایسنا گفت: مرغ باید با قیمت مصوب هر کیلو ۶۳ هزار تومان فروخته شود و بازرسان با فروش مرغ بالاتر از نرخ  مصوب برخورد می‌کنند.

سازمان توسعه تجارت نیز در گزارشی به تجارت ایران و ترکیه پرداخته است. فرزاد پیلتن – مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران –  با اشاره به مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۱۴۰۱ گفت: آمار دوازده ماهه سال ۱۴۰۱ گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۳ درصدی از مرز ۷ میلیارد دلار عبور کرده و از ۶ میلیارد و ‌۷۹ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به مرز ۷ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وزارت راه و شهرسازی نیز در جدیدترین توافق برای ساخت مسکن با دانشگاه آزاد وارد تعامل شده است. امروز در نشستی با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تفاهم‌نامه ساخت ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن برای اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه در اراضی معرفی شده توسط دانشگاه امضا شد.

کاهشی روز: نقدینگی

بانک مرکزی امروز آخرین وضعیت رشد نقدینگی را اعلام کرده است. بانک مرکزی با ارائه آمار و اطلاعاتی به تشریح اقدامات انجام شده برای مهار نقدینگی و تورم در کشور پرداخت و از کاهش ۷.۷ درصدی رشد نقدینگی از بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی نیز امروز به بانک‌ها برای توقف ناترازی مهلت داد. رئیس‌کل بانک مرکزی از مهلت شش ماهه این بانک به بانک‌های ناتراز (تا شهریورماه) برای اصلاح اضافه برداشت‌هایشان خبر داد و تاکید کرد: اجرای دقیق و موثر سیاست پولی به منظور کنترل نقدینگی و تورم با وجود بانک‌های ناتراز امکان پذیر نیست.

وزیر اقتصاد نیز امروز خبری جدید برای متولدان ۱۴۰۱ داشت. سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد را مکلف کرده بود برای نوزادان تازه متولد شده سهامی را اختصاص دهد که این عدد برای متولدین  سال ۱۴۰۱ یک و نیم میلیون تومان سهام به ازای هر فرد است. با توجه به اینکه منابع این مصوبه فراهم شده است، هماهنگی‌های بین دستگاه‌ها یعنی سازمان بورس اوراق بهادار و ثبت احوال کشور انجام شده و به دلیل اینکه بستر برای آنکه مردم بدون مراجعه و به راحتی این سهام را دریافت کنند کمی زمان می‌برد؛ حالا این بستر فراهم شده و به مناسبت عید سعید فطر متولدین ۱۴۰۱ می‌توانند از این امکان استفاده کنند.

کنار رفته روز: ایران خودرو

پس از نهایی شدن فاز نخست طرح فروش جامع خودرو، شاید در گام دوم ایران خودرو حضور نداشته باشد. مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه امکان تحویل خودروهایی مثل رانا، وانت آریسان، تارا و هایما در سال جاری وجود دارد، گفت: احتمالا در طرح فروش بعدی سامانه یکپارچه که اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، ایران خودرو محصولی عرضه نخواهد کرد و بیشتر عرضه محصولات سایپا خواهد بود.

وزیر صمت نیز گزارشی از وضعیت مدیریت بازار خودرو ارائه داد. سیدرضا فاطمی امین در گزارشی به مردم، وضعیت صنعت خودروسازی در پایان دولت قبل و اقدامات دولت سیزدهم برای آنچه او “نجات صنعت بحران‌زده خودرو” خوانده را تشریح کرد.

همچنین عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ممکن است به عملکرد فاطمی امین و مدیرانی که به کار گماردند انتقاداتی وارد باشد، گفت: اما برای ارزیابی یک مسئول در مجموع باید شرایط زمان، عملکرد و میزان تقصیر او در توفیق یا عدم توفیق سازمان در نظر گرفته شود.

متوقف روز: بازار نفت

در تحولات جهانی، نفت امروز پر خبر بود. بهای معاملات نفت برنت با ۷۵ سنت معادل ۰.۹۲ درصد کاهش، به ۸۰ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۷۴ سنت معادل ۰.۹۵ درصد کاهش یافت و در ۷۷ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه ایستاد.

همچنین آمار به دست آمده از منابع صنعتی نشان می دهد سهم اوپک از واردات نفت هند، با افزایش خرید نفت ارزان‌تر روسیه توسط دهلی نو در سال مالی ۲۰۲۳ -۲۰۲۲، با سریع‌ترین روند کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین میزان در ۲۲ ساله گذشته رسیده است.

ایسنا در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت قیمت بلیت هواپیما نیز پرداخته است. با وجود موافقت سازمان هواپیمایی کشوری با افزایش قیمت بلیت هواپیما، این تصمیم منتظر تصویب ستاد تنظیم بازار است و در این میان اما شرکت‌های هواپیمایی و فروشندگان بلیت که در ماه‌های گذشته به هدف خود نرسیده‌اند، به‌صورت چراغ خاموش قیمت‌ها را در مواردی تا ۱۰۰ درصد هم افزایش داده‌اند.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا