فناوری اطلاعات

توافق ایران و عمان برای همکاری های گسترده ارتباطیوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با وزیر ارتباطات و حمل و نقل عمان در مورد گستره وسیعی از همکاری های مشترک از جمله ترانزیت داده، راه اندازی خدمات پستی و همکاری در زمینه های فضایی توافق کردند.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در دیدار با سعیدبن حمود المعولی، وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات عمان با اشاره به اینکه  همکاری های دو کشور در دو سال گذشته ارتقا داشته است، گفت: بعد از سفر رییس جمهوری ایران به عمان این همکاری ها شکل بهتری گرفته است.  

وی از رشد تبادلات تجاری در یک سال گذشته با عمان خبر داد و زمینه همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با عمان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

 زارع پور با اشاره به ارائه خدمات مختلف توسط پلتفرم های ایرانی به مردم، تصریح کرد: در حال حاضر بسیار از خدمات برخط توسط پلتفرم های ایرانی به مردم ارائه می شود و ۵۰ درصد خدمات دولت از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به صورت کاملا برخط به مردم ارائه می شود.  

وی در این حوزه به زمینه همکاری در برای راه اندازی پلتفرمهای مشترک اشاره کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های موجود بین دو کشور، امکان حضور شرکت های ایرانی در عمان وجود دارد. وزیر ارتباطات به همکاری در مجامع بین المللی را یکی دیگر از زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد.

زارع پور در مورد فعالیت های فضایی ایران گفت: ما توانایی ساخت ماهواره سنجشی و مخابراتی لایه لئو را داریم که می توانیم در این زمینه همکاری داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،   ارتباطات فیبرنوری و زمینه ترانزیت را در این حوزه بخش دیگری از همکاری های ایران و عمان عنوان کرد و گفت: راه اندازی مراکز داده مشترک در چابهار که امکان ارائه سرویس به  کشورهای منطقه داشته باشد هم زمینه همکاری مناسبی است.

وزیر ارتباطات عمان نیز در این دیدار زمینه های همکاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را بسیار عنوان کرد و گفت: بعد از سفر رییس جمهوری ایران به عمان، پادشاهی این کشور تاکید بسیاری در پیگیری روابط با کشور ایران داشتند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی دولت دیجیتال و حوزه فضایی را از زمینه های مهم همکاری در این حوزه عنوان کرد و افزود: زمینه های فناوری های نوین یکی دیگر از زمینه های مهم همکاری بین دو کشور است.

وزیر ارتباطات عمان به روابط بازرگانی و لجستیک دو کشور اشاره و تاکید کرد: همانطور که توسعه تعاملات در حوزه لجستیک در دستور کار دو کشور است، توسعه تعاملات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به صورت ویژه در دستور کار دو کشور قرار خواهد گرفت.

وی توسعه تعاملات پستی، فضایی  و ارتباطات و راه اندازی استارت آپ های مشترک را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد. در پایان این دیدار صورتجلسه مذاکرات در ۱۴ بند به امضای وزرای دو کشور رسید و همچنین تفاهم نامه ای نیز بین شرکت های پست ایران و عمان امضا شد.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا