فناوری اطلاعات

5 نکته برای انتخاب ویبره بدنه صنعتی مناسبدر این نوشته نکات مهم در هنگام خرید یک ویبراتور یا ویبراتور صنعتی به همراه معرفی انواع دورهای کاری این تجهیز و همینطور بهترین برندهای تولیدکننده ویبره بدنه در ایران گفته می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از کالا صنعتی، برای معرفی ویبره بدنه صنعتی مناسب با ما همراه باشید.

موتور ویبره چیست؟

به طور کلی موتور وبیره وسیله‌ای است که باعث ایجاد ارتعاش و لرزش در دستگاه‌های دیگر می‌شود. یک ویبراتور در صنایع و دستگاه‌های صنعتی کاربرد و نقش بسیار مفیدی را داراست؛ به همین دلیل شما باید در هنگام تهیه و خریداری موتور ویبره به نکاتی در خصوص بروز مشکلات توجه کنید که در ادامه به شرح توضیحاتی درباره این نکات خواهیم پرداخت اما بهتر است قبل از آن با انواع موتور ویبره‌ها و کاربرد آنها آشنا شوید، چرا که این امر باعث راحتی بیشتر شما در خرید این وسیله می‌شود و در انتخاب بهتر شما تا حدود زیادی تأثیرگذار است. (برای خرید موتور ویبره با تخفیف از فروشگاه معتبر از لینک خرید موتور ویبره اقدام نمایید.)

دسته‌بندی موتور ویبره صنعتی

به طور کلی دو نمونه ویبره وجود دارد:

  1. موتور ویبره وزنه متعادل: این نوع از ویبراتور روی محور موتور قرار دارد که موجب لرزش روی دستگاه می‌شود.
  2. موتور ویبره رزونانس خطی( اکچویتور): این نوع از ویبراتورها به نام رزونانس خطی(LRA) یا اکچویتور معروف می‌باشد. در این مدل از یک جرم داخلی کوچک متصل به فنر استفاده کرده تا نیروی مورد نیاز برای ارتعاش را ایجاد کند.

انواع موتور ویبره صنعتی

موتور ویبره یا ویبره صنعتی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. موتور ویبره برقی ( به دلیل قدرت بیشتر، کاربرد بیشتری دارد. )
  2. موتور ویبره بادی

دسته‌بندی بر اساس دور و کاربرد

الکترو ویبره‌ها در صنعت به سه مدل کلی دسته‌بندی می‌شوند:

موتور ویبره 1000 دور

از موتور ویبره 1000 دور در کاربردهای خاص و مواردی که نیاز به قدرت ارتعاش بالا با فرکانس کم باشد، استفاده می‌گردد.

موتور ویبره 1500 دور 

از موتور ویبره 1500 دور برای استفاده در مصارفی همچون شن‌شویی و ماسه‌شویی و غیره استفاده می‌گردد و از 1000 دورها پر کاربردتر هستند. 

موتور ویبره 3000 دور

موتور ویبره 3000 دور نیز برای کاربردهای صنعتی و عمومی استفاده می‌گردد. به طور کلی موتور ویبره 3000 دور، مولد ارتعاشات ریز و موتور ویبره 1500دور، مولد ارتعاشات درشت می‌باشد. 

نحوه انتخاب موتور ویبره

در انتخاب موتور ویبره در نظر گرفتن دو پارامتر الزامی می‌باشد:

  1. انتخاب دور موتور ویبره
  2. مقدار ضربه ویبره بدنه

انتخاب دور موتور ویبره

انتخاب دور ویبره می‌بایست بر اساس کاربری مدنظر انجام شود. همان‌طور که گفتیم، ویبره بدنه‌ها عموماً در دورهای 750، 1000، 1500 و 3000 دور تولید می‌شوند. هرچه دور موتور ویبره بیشتر باشد قدرت ارتعاش آن کمتر و ارتعاشات آن ریزتر می‌شود. در حقیقت دور موتور ویبره با قدرت آن نسبت عکس دارد؛ این بدین معناست که هرچه دور موتور ویبره بیشتر باشد قدرت آن کمتر می‌شود.

انتخاب مقدار ضربه ویبره بدنه

انتخاب ویبره بدنه به این صورت است که مقدار ضربه ویبره متناسب با مجموع وزن صفحه و وزن مواد روی میز می‌باشد. اگر ابعاد میز 1*1 باشد مقدار ضربه ویبره برابر با مجموع وزن صفحه و وزن مواد روی میز است. در صورتی که ابعاد میز بزرگتر از 1*1 باشد مقدار وزن موتور ویبره نیز افزایش می‌یابد؛ برای مثال اگر ابعاد میز 1*2 باشد مقدار ضربه نیز برابر با 2 برابر مجموع وزن صفحه و وزن مواد می‌شود. البته لازم به ذکر است موارد فوق دارای قطعیت نیست و استثنائاتی وجود دارد؛ به همین خاطر می‌بایست قبل از خرید با کارشناس مربوطه یک فروشگاه معتبر ویبره صنعتی مشورت نمایید.

5 نکته مهم در خرید موتور ویبره

دانستن این نکات باعث جلوگیری از هدر رفت تایم و هزینه می‌شود، همچنین به شما کمک می‌کند انتخابی صحیح داشته باشید و از بروز هر گونه مشکلی اعم از خرابی موتور ویبره یا عملکرد و کارایی ضعیف آن جلوگیری کنید.

نکته اول: باید توجه کنید که موتور ویبره مدنظر شما دارای چه نیروی گریز از مرکزی هست، این موضوع کاملاً مشخص است و شما از طریق خواندن پلاک موتور این موضوع را دریابید.

نکته دوم: شما حتماً باید سرعت ویبراتور را در نظر داشته باشید، چرا که تفاوت سرعت باعث ایجاد دامنه حرکتی مختلف می‌شود. هرچه توان موتور ویبره بیشتر باشد سرعت و تعداد ضربه‌ها هم بیشتر خواهد شد.

نکته سوم: نکته دیگری که باید توجه کنید مقدار آمیراژ مصرفی موتور است. ویبراتورهای خوب و با کیفیت دارای آمیراژ پایینی هستند.

نکته چهارم: اگر شما قصد خرید موتور ویبره برای استفاده از آن روی میز ویبره را دارید، باید اقدام به خرید ویبراتور بر اساس میز ویبراتور نمایید یا اگر شما قصد استفاده از موتور ویبره را روی جهنده یا قیف (هاپر) دارید، باید موتور ویبره‌ای متناسب با قیف یا جهنده تهیه کنید.

نکته پنجم: خدمات پس از فروش و گارانتی موتور ویبره نکته حائز اهمیتی است که باید به آن توجه کنید.

بهترین برندهای سازنده موتور ویبره

  • موتور ویبره ترک
  • موتور ویبره ایتالیایی
  • ویبراتور چینی
  • موتور ویبره ایرانی

انتهای رپرتاژ آگهی

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا