فناوری اطلاعات

گجت های پوشیدنی سلامت ذهن را رصد می کنندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، گجت های پوشیدنی اطلاعات مربوط به سلامت را جمع آوری می کنند، مانند تعداد قدم هایی که باید برداشته شود، تعداد پله هایی که فرد بالا رفته، میزان کالری که مصرف کرده، مدت زمان خواب، ضربان قلب و غیره. اما اکنون مشخص شده یک گجت می تواند سلامت ذهنی فرد را نیز رصد کند.

حسگرهای احساسات در گجت های پوشیدنی یا لباس های مختلف به کار می روند و تصویری از فعالیت های روزانه فرد را فراهم می کنند. در مرحله بعد این اطلاعات در دستگاههای موبایل یا رایانه هماهنگ می شود. پیشرفت در زمینه شبکه های موبایل و انتقال سریع داده ها در کنار میکروپردازشگرهای بسیار کوچک سبب شده گجت های پوشیدنی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شوند.

انعطاف پذیری، توانایی فرد برای بازگشت یا بهبود سریع هنگام مشکلات و سختی ها است. این همان چیزی است که به افراد قدرت می دهد تا با تروما و مشکلات کنار بیایند و سلامت ذهنی مناسبی داشته باشند.

در همین راستا محققان دانشکاه پزشکیIcahn در نیویورک مدل های یادگیری ماشینی را روی داده هایی به کاربردند که از گجت های مختلف مانند اپل واچ جمع آوری شده بود و هدف آن بررسی انعطاف پذیری و سلامت ذهنی فرد بود.

رابرت هیرتن مولف ارشد این پژوهش می گوید: گجت های پوشیدنی به طور مداوم اطلاعات درباره وضعیت فیزیکی فرد فراهم می کنند. نتایج تحقیق چشم اندازی به قابلیت اجرایی ارزیابی ویژگی های روانشناختی از داده هایی است که به طور منفعلانه جمع آوری شده اند.

البته همه به سرویس های سلامت روان دسترسی ندارند و به همین دلیل محققان معتقدند این تحقیق اهمیت زیادی دارد.

محققان در این پژوهش داده های جمع آوری شده طی تحقیقWarrior Watch را استفاده کردند که برای کمک به درک تاثیرات همه گیری روی سلامتی روانی کارمندان بیمارستان جمع آوری شده بود. داده ها مربوط به ۳۲۹ کارمند بخش خدمات درمانی بود که در ۷ بیمارستان نیویورک فعالیت می کردند.

افراد مذکور طی دوره انجام پژوهش یک اپل واچ سری ۴یا ۵ را استفاده کردند که تغییرات ضربان قلب (زمان بین هر ضربان) و ضربان قلب در حالت استراحت را اندازه گیری می کرد. تغییرات ضربان قلب نشان دهنده واکنش فیزیکی بدن به استرس است. نظرسنجی‌های پایه برای ارزیابی تاب‌آوری، خوش‌بینی و میزان حمایت عاطفی ارائه شده توسط دیگران انجام شد.

الگوریتم های ماشین یادگیری برای تحلیل داده ها استفاده شد و محققان متوجه شدند می توانند انعطاف پذیری فرد و همچنین ترکیبی از انعطاف پذیری، خوش بینی و پشتیبانی احساسی را براساس تغییرات ضربان قلب مشخص کنند.

با وجود آنکه تحقیقWarrior Watch برای ارزیابی انعطاف پذیری فرد به طور خاص طراحی نشده بود اما پژوهشگران معتقدند یافته های آنها نشان دهنده نیاز به مطالعه بیشتر جهت ارزیابی سلامت روانی با توجه به داده های جمع آوری شده از گجت های پوشیدنی به شیوه منفعلانه است.

محققان تصمیم دارند پژوهش های خود را با استفاده از داده های گجت های پوشیدنی ادامه دهند تا طیفی از اختلالات فیزیکی و روانشناختی را بررسی کنند.

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا