فناوری اطلاعات

پاسخ شهردار نیویورک به منتقدان استفاده از سگ‌های رباتیک در نیروی پلیسدر اوایل ماه میلادی جاری، اداره پلیس نیویورک از پیوستن دو سگ رباتیک به نیروهای خود خبر داد، اقدامی که با انتقاد فعالان حقوق بشر با اشاره به نگرانی‌های نظارتی همراه بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شهردار شهر نیویورک با اشاره به حضور یک سگ رباتیک در عملیات نجات فرو ریختن یک پارکینگ می‌گوید: نقش سگ رباتیک در حادثه فروریختن پارکینگ در نیویورک استفاده از آنها را توجیه می‌کند.

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که یک حادثه‌ی فرو ریختن پارکینگ که در آن از یک سگ‌ رباتیک در عملیات جستجو و نجات استفاده شده است توجیهی برای استفاده از سگ‌های رباتیک از سوی اریک آدامز(Eric Adams) شهردار شهر نیویورک بوده است.

سگ‌های رباتیکی که وارد اداره پلیس شده‌اند متعلق به شرکت بوستون داینامیکس(Boston Dynamics) هستند. سگ رباتیک آنها که اسپات(Spot) نام دارد برای استفاده در موقعیت‌های نامطلوب طراحی شده است و مجهز به قابلیت‌ها و حسگرها است.

سگ رباتیک در عملیات فروریختن پارکینگ

هنگامی که پارکینگ فروریخت، گروه نجات به همراه یک سگ رباتیک که دپارتمان آن را برگ(Bergh) می‌نامد در همان نزدیکی بودند و به سرعت به محل حادثه اعزام شدند. به گفته‌ی لورا کاوانا(Laura Kavanagh)،  شهردار و کمیسر آتش‌نشانی، تیم از دوربین حرارتی روی سگ استفاده کردند تا مشخص شود آیا کسی در آوار گیر کرده است یا خیر و همچنین اجزای ساختاری ساختمان‌ها را بازرسی کنند.

با این حال، ویدئوهایی از غلتیدن سگ رباتیک در این مکان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که کاربرد آن در طول عملیات را زیر سوال می‌برد.

در طی یک جلسه توجیهی رسانه‌ای، شهردار شهر و سایر مقامات نیز گاهی سگ رباتیک را هل می‌دادند تا نشان دهند که این ربات می‌تواند بایستد.

با این حال منتقدان این فناوری متقاعد نشده‌اند. پیوستن سگ‌های رباتیک به دلیل ترس از نظارت و تجاوز به حریم خصوصی افراد مورد انتقاد قرار گرفته است. فعالان حقوق بشر می‌گویند که اگرچه سگ‌های رباتیک ابزاری مفید برای آتش نشانی هستند اما این استفاده از آن توسط پلیس را توجیه نمی‌کند.

آنها به دنبال جزئیات بیشتری از نقش سگ در عملیات فروریختن پارکینگ بودند و از پلیس خواستند اطلاعات دقیق‌تری ارائه دهد، که به تعیین اینکه آیا حضور سگ رباتیک همانطور که مقامات می‌گویند واقعا ضروری است، کمک می‌کند.

اگرچه سگ‌های رباتیک می‌توانند فیلمی از آنچه در محل می‌بیند را برای کنترل‌کنندگان خود پخش کند اما این فیلم ضبط نمی‌شود، بنابراین هیچ مدرکی برای حمایت از ادعاها وجود ندارد.

به غیر از سگ‌های رباتیک، حتی پهپادها نیز به محل اعزام شدند، اما این اداره از تمجید از نقش آنها خودداری کرد. استفاده از سگ‌های رباتیک به دلیل قیمت بالایشان نیز بحث‌برانگیز است. این سگ‌ها که به قیمت ۷۵ هزار دلار خریداری شدند، برای افزودن قابلیت‌های خاص تغییر یافتند و هزینه آنها به ۲۵۰ هزار دلار افزایش یافت.

آدامز به دنبال توجیهی برای پیوستن سگ‌ها علاوه بر سایر فناوری‌هایی است که اوایل این ماه معرفی شد. او معتقد است که استفاده از فناوری راهی برای جلوتر نگه داشتن پلیس از مجرمان در شهر نیویورک است.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا