فناوری های نوین

همکاری کلان دانشگاه و صنعت برای توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوریبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در آیین امضای این توافق‌نامه همکاری مشترک، با اشاره به آمادگی این معاونت برای میزبانی و حمایت از توافقات صنعت و دانشگاه در ابعاد بزرگ گفت: معتقدیم به همان میزان که توافقات بزرگ نیازمند صرف زمان انرژی و هزینه‌ است، تمرکز روی توافقات کوچک نیز زمان‌بر و هزینه خواه است، بر همین اساس، شکل‌گیری توافقات بزرگ را در اولویت قرار داده‌ایم به طوری که معاونت علمی، بخش عمده‌ای از تمرکز و سیاست کلی خود را روی تشکیل همکاری‌های بزرگ قرار داده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه راه‌اندازی شرکت‌های بزرگ پیشران‌های اقتصاد دانش‌بنیان یک سیاست مهم و راهبردی در دوره فعلی معاونت علمی است، افزود: این همکاری سه جانبه نیز از جنس همکاری‌های کلان و بزرگ است و مورد حمایت ویژه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری قرار دارد.

دهقانی، با اشاره به این‌که دو برند بزرگ و صاحب‌نام، یکی در عرصه علم و دانش و دیگری در صنعت امروز به یکدیگر متصل شده‌اند تازنجیره‌های ارزش را به تکامل برسانند، عنوان کرد: دانشگاه صنعتی شریف یک برند یکتا در میان دانشگاه‌های جهان است و شاید آن‌طور که باید و شاید، قدر این گوهر علمی را ندانیم اما این دانشگاه، در کانون توجه جهان قرار دارد. نیروی انسانی خلاق و دانش‌آموخته‌ای که هریک سهمی از حرکت چرخ‌های توسعه و اقتصاد کشور بر عهده دارند نشان دهنده اهمیت بالای این دانشگاه به عنوان یک ظرفیت بزرگ دانشی است.

وی افزود: از سوی دیگر این هلدینگ سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای توانمند، صاحب‌نام منحصر به فرد است که دارای پویایی و توانمندی بسیار بالاست در کنار ضلع حمایتی معاونت علمی می‌تواند یک اتفاق ویژه را رقم بزند و توفیق این دو مجموعه می‌تواند انگیزه آفرین و الگویی برای دیگر مجموعه‌ها و ترغیبشان به شکل دادن همکاری‌هایی از این دست باشد. اگر غدیر ارزش آفرینی کلان صورت دهد می‌تواند ضمن جریان‌سازی و الگوسازی برای دیگران، برای مردم نیز حاوی ثمرات و برکات فراوان باشد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این که باید رسوخ دانش و فناوری به صنایع بزرگ، شکل تازه‌ای از اقتصاد را ترسیم کند، افزود: برون‌رفت از وضعیت کنونی و ارتقای اقتصاد یک فرض واجب است و ورود دانشگاه شریف و این هلدینگ به این حوزه نشان از هوشمندی دست‌اندرکاران این دو مجموعه دارد. فناوری ظاهر و نتایج بسیار خوبی دارد اما رسیدن به نتایج مطلوب، نیازمند ممارست، صبوری و دوراندیشی است. در این مسیر نباید انگیزه ها کم رنگ شود و حمایت های لازم، به شکل مستمر و پایدار صورت بگیرد، این امر نیازمند درایت، بلندنظری است. مسئولان این طرح، باید بدانند که این طرح ها زمان بر است، اما در نهایت شیرین و ثمربخش خواهد بود.

گامی برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری

در این توافق‌نامه حل مسائل صنعتی و توسعه رویکرد نیاز محوری در فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه مورد هدف قرار گرفته است. همچنین توسعه منابع انسانی و نیروهای دانشی در کنار حمایت از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع نیازمندی‌های آن‌ها از دیگر محورها و رویکردهای این توافق‌نامه همکاری است. همچنین با هدف مؤثر ساختن یافته‌های پژوهشی و فناوری و خلق ارزش از طریق توسعه تعاملات صنعت و دانشگاه، از دیگر محورهای کلیدی این توافق‌نامه سه جانبه به شمار می‌رود.

یکی دیگر از محورهایی که در شمار اولویت‌های این توافق‌نامه سه جانبه قرار دارد، ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی برای توسعه زیست بوم نوآوری است.

اما تسهیل تأمین مالی و سرمایه گذاری در شرکتهای فناور؛ ۸-۱- مشارکت در تعریف و حمایت از طرح‌های کلان ملی فناوری و نوآوری و همچنین مشارکت در تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان از دیگر محورهای این توافق‌نامه به شمار می‌رود.

این توافق‌نامه قرار است با همکاری سه طرف ضمن حمایت از تکمیل، توسعه و ثبت اختراعات، ارزش‌گذاری فناوری و شرکت‌های خلاق و فناور و برگزاری رویدادهای حوزه نوآوری به صورت مشترک، گامی در مسیر توسعه فناوری و نوآوری در صنعت بردارد.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در این مسیر متعهد شده ضمن ایجاد فضای استفاده از ظرفیت‌های مادی و معنوی این معاونت، در مسیر تسهیل استفاده از قانون جهش تولید دانش بنیان برای اجرای هر چه بهتر اهداف یاد شده گام بردارد.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا