فناوری های نوین

نقشه راه فناوری حوزه سلامت کشور تدوین می شودبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در راستای نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری با عنوان «مهار تورم و رشد تولید» را عمدتا در زمینه توسعه و تقویت زیرساخت‌های فناوری سلامت دانست.

پناهی، اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌ها اقدامات لازم در چهار بخش تدوین نقشه راه فناوری حوزه سلامت کشور، توسعه و تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت، توسعه و تقویت زیرساخت‌های مراکز رشد، مراکز نوآوری و توسعه و تقویت زیرساخت‌های پارک‌های علم و فناوری سلامت دسته‌بندی شده‌اند. امید داریم با اجرای این برنامه ها روند نیل به اهداف تعیین شده متناسب با شعار سال تسهیل شود.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه فناوری حوزه سلامت کشور در گام نخست، عنوان کرد: سه حوزه اصلی ایجاد نظام ارزیابی کمی و کیفی فناوری حوزه سلامت کشور GII، افزایش بهره‌وری اتاق تمیز و ایجاد بستر تولید و عرضه محصولات حوزه فناوری سلامت ذیل ساختار وزارت بهداشت در برنامه‌های معاونت گنجانده شده است.

پناهی ادامه داد: از یک سو افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت و افزایش میزان محصولات تجاری‌سازی شده و اختراعات و از سوی دیگر ارائه مشاوره تخصصی به شرکت‌ها جهت افزایش دانش فنی آنها بدون تردید توسعه و تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت را در پی خواهد داشت.

وی گفت: تاکنون سه سال پیاپی شرکت‌های دانش بنیان سلامت در هر سه حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و فرآورده‌های دارویی تشخیص و درمان و فناوری‌های زیستی روند صعودی داشته‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۹۸ مرکز رشد سلامت در کشور فعال است که ۸ مرکز در سال گذشته راه اندازی شده است.

وی افزود: گام‌های بعدی علاوه بر افزایش کمی مراکز رشد تصویب چارت مراکز رشد، توسعه مراکز رشد خصوصی، تاسیس مراکز نوآوری تخصصی در مراکز رشد کشور و همچنین تاسیس مراکز نوآوری خصوصی در نظر گرفته شده است.

به گفته پناهی در حال حاضر ۱۶ پارک علم و فناوری سلامت در کشور فعال هستند که بالغ بر ۶۱ شرکت در آنها مستقر است که موفق به تولید ۱۴۸ محصول شده اند.

وی ادامه داد: تداوم این روند افزایشی و کمک به راه اندازی و توسعه پارک‌های علم و فناوری سلامت در برنامه معاونت قرار دارد. اساسنامه تیپ پارک‌های فناوری سلامت جهت تسهیل در فعالیت‌ها باید اصلاح شود و جهت نظارت بر عملکرد این بخش مطابق با اهداف تعیین شده ارزیابی عملکرد پارک ها نیز از موارد ضروری به شمار می رود.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا