اقتصادیبازار

مزایا و چالش­های کاشت نهال گیلاس در بهار

خوب می­دانید که برای کاشت نهال گیلاس بسته به شرایط آب و هوایی منطقه می­توانید از شروع پاییز تا اوایل بهار اقدام به کاشت نهال کنید اما آیا کاشت بهاه­ی نهال گیلاس به همه­ی مناطق توصیه می­شود؟ چه مراقبت­هایی پس از کاشت نهال گیلاس در بهار برای افزایش گیرایی نهال و کاهش درصد خشک شدن نهال پس از کاشت لازم است که انجام دهید؟ اینها سوالاتی هستند که قصد داریم در این خبر نامه به آن پاسخ دهیم.

کاشت بهاه نهال گیلاس در چه مناطقی مناسب است؟

در برخی از مناطق کشور که زمستانهای بسیار سرد با یخ بندان­های طولانی وجود دارد بهار دیر آغاز شده و یا بهتر است بگوییم زمستان طولانی تا اوایل بهار ادامه دارد، در این مناطق برای جلوگیری از آسیب نهال نو پا در سرما و یخ بندان زمستانه کاشت نهال به اوایل بهار و پیش از باز شدن جوانه ها و گرم شدن هوا موکول می­شود.

اما در مقابل در مناطقی که بهار زود از راه می­رسد و در اواخر زمستان به مرور هوا رو به گرم‌تر شدن می­رود کاشت نهال گیلاس در بهار اصلا توصیه نمی­شود چرا که نهال زمان کافی تا باز شدن جوانه­های خود و گرم شدن هوا برای مستقر شدن ندارد.

ریشه­ها هنوز مستقر نشده و به خوبی آب و مواد غذایی را دریافت نمی­کنند اما از آن طرف جوانه­ها باز شده و هوا گرم شده، نهال نیاز به دریافت سریع آب و مواد غذایی دارد اما ریشه از پس آن بر نمی­آید و منجر به خشک شدن نهال می­شود، برای این مناطق خرید نهال گلدانی گیلاس و کاشت آن در پاییز توصیه می­شود.

زمان خرید نهال گیلاس برای کاشت بهاره

با توصیف شرایط آب و هوای مناطقی که مجاز به کاشت بهاره­ی نهال گیلاس هستند اکنون می­دانید که آیا می­توانید نهال گیلاس را در منطقه­ی خود در بهار بکارید یا باید کاشت نهال را در پاییز و یا اواسط زمستان انجام دهید، اما اینجا این سوال مطرح می­شود که در صورت نیاز به کاشت نهال در بهار بهترین زمان برای خرید نهال چه زمانی است؟

در گذشته تنها زمانی که باغداران می­توانستند اقدام به تهیه­ی نهال می­کردند و نهالستان­ها نیز برای فروش نهال گیلاس آماده بودند کمی پیش از فرا رسیدن زمان کاشت نهال در هر منطقه بود، به عنوان مثال نهالستان­هایی که در مناطق سردسیر بودند تنها در اواخر زمستان اقدام به ارائه­ی نهال می­کردند، اما امروزه نهالستان­های برتر کشوری مانند پالیز نهال (www.paliznahal.ir) از آنجایی که کار فروش نهال به سراسر کشور، تمام مناطق با اقلیم­های مختلف انجام می­دهند امکان خرید نهال در هر فصلی را فراهم می­کنند.

باغداران برای اینکه به ترافیک خرید نهال در فصل کاشت برخورد نگرده و بتوانند به راحتی نهال مورد نظر خود را خریداری کنند و همچنین برای اینکه زمان کافی برای آماده سازی زمین و حفر چاله برای کاشت نهال داشته باشند بهتر است پیش از فرا رسیدن بهار در زمستان و یا حتی پاییز رقم مورد نظر خود را خریداری کرده و یا پیش خرید انجام دهند و نهال را در زمان مناسب تحویل بگیرند.

نکته­ی بسیار مهم دیگر در مورد پیش خرید نهال گیلاس در فصل غیر کاشت این است که قیمت نهال گیلاس نسبت به فصل کاشت پایین­تر بوده و قطعا پیش خرید نهال به صرفه­تر خواهد بود به خصوص در مورد احداث باغات وسیع و هکتاری برای شما پیش خرید به صرفه­تر است.

مزیت کاشت بهاره­ی نهال گیلاس

در اوایل بهار باغداران می­توانند هر دو نوع نهال گلدانی و ریشه لخت را برای کاشت در باغ خود انتخاب کنند و بنابراین باغداران می­توانند به دلیل قیمت پایین­تر نهال گیلاس ریشه لخت این نوع نهال را برای کاشت در بهار انتخاب کنید.

اما مهمترین مزیت کاشت بهاره­ی نهال گیلاس این است باغداران می­توانند هر چه سریع­تر شاهد رشد و جوانه زدن نهال گیلاس جوان بوده و از بابت گیرایی نهال آسوه خاطر می­شوند، البته وزش بادهای شدید در بهار کمتر بوده و از این لحاظ نیز خیال باغداران آسوده است.

مهم­ترین چالش کاشت بهاره­ی نهال گیلاس

مهم­ترین چالش باغداران در کاشت بهاره­ی نهال گیلاس این است که در بهار بسته به منطقه و شرایط آب و هوایی در آن منطقه ممکن است هوا خیلی زود گرم شود و در این شرایط نهال گیلاس با مشکل دریافت آب و مواد غذایی به وسیله­ی ریشه ها رو به رو می­شود.

برای اینکه با این چالش مواجه نشوید توصیه می­شود کاشت نهال گیلاس را قبل از شروع بهار حتما انجام دهید تا نهال تا پیش از گرم شدن فرصت کافی برای استقرار داشته باشد، چالش مهم دیگری که ممکن است نهال گیلاس پس از کاشت در فصل بهار با آن مواجه شود هجوم آفات و بیماری­های گیاهی است.

بسیاری از آفات و بیماری­های گیاهی در بهار با وقوع بارندگی و با گرم شدن تدریجی هوا فعالیت خود را آغاز کرده و چه طعمه­ای بهتر از نهال گیلاس جوان، حساس و البته زخمی که به واسطه­ی هرس سربرداری این زخم ایجاد شده است.

بنابراین در درجه­ی اول توصیه می­شود پیش از اقدام به کاشت نهال در بهار از شیوع آفات و بیماری­ها در منطقه­ی خود اطلاعات کسب کنید و در درجه­ی دوم کاشت نهال را در شرایطی انجام دهید که پس از آن بارندگی اتفاق نیوفتد و البته سم پاشی پیش گیرانه در باغی که با ریسک بالای ابتلا به بیماری­های قارچی و باکتریایی رو به رو است نیز بسیار کمک کننده است.

مراقبت­های مهم پس از کاشت نهال گیلاس در بهار

برای کاشت بهاره­ی نهال گیلاس این مراقبت­ها توصیه می­شود:

  1. کود دهی به نهال گیلاس، کود دهی باید در زمان کاشت نهال گیلاس انجام شود و ترکیب کود باید از پیش با استفاده از نتیجه­ی آزمایش تجزیه­ی خاک تعیین شده باشد
  2. آبیاری به نهال به صورت روزانه و با حجم کم
  3. هرس سربرداری نهال گیلاس به منظور فرم دهی به رشد درخت در آینده و رشد رویشی سریع­تر در سال اول
  4. سم پاشی پس از کاشت نهال در صورتی که بارندگی رخ داده باشد و در منطقه آلودگی­های قارچی و باکتریایی وجود داشته باشد.

کلام آخر

کاشت بهاره­ی نهال گیلاس گزینه­ی بسیار مناسبی برای باغدارانی است که در مناطق سردسیر با زمستان­های طولانی قصد کاشت نهال گیلاس دارند و بنابراین برای این باغداران بهترین زمان برای خرید نهال پیش از فرارسیدن فصل بهار در پاییز یا اوایل زمستان است و فرصت کافی نیز باید برای انجام آماده سازی زمین برای کاشت وجود داشته باشد، باغداران باید به مساعد بودن شرایط آب و هوایی در زمان کاشت و پس از آن نیز توجه داشته باشند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا