بازار

قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان در بورس کالا 1401 چه روندی را طی کرد؟

 بورس کالا از جمله مراکز معاملاتی است که امروزه می توان در آن انواع و اقسام کالاها را خرید و فروش کرد. از مهم ترین اقلام قابل ارائه، محصولات فولادی به خصوص میلگرد است که در بورس کالا ارائه می گردد. در این مقاله می خواهیم روند قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان  را در بورس کالا امسال بررسی کنیم که دقیقا با چه رویه ای رو به رو بود و آیا نسبت عرضه و تقاضا توانست بر قیمت آن تاثیری داشته باشد. همچنین در کل بررسی می بورس کالا می تواند مرجعی برای خرید میلگرد برای تمام فعالان این حوزه باشد یا خیر.

بورس کالا، مرجعی برای ارائه میلگرد با قیمت به صرفه

امروزه یکی از بهترین و آسان ترین روش ها برای خرید میلگرد مراجعه به بورس کالاست. اما باید خاطر نشان کرد امکان خرید میلگرد از بورس برای تمامی افراد مهیا نیست و می بایست دارای شرایط خاصی باشند. برای خرید از بورس کالا افراد می بایست به کارگزاری ویژه بورس مراجعه کنند و با ارائه کد بورسی خود دست به خرید بزنند. حتی نیاز است مدارکی ارائه کنند محصولات خریداری شده به منظور تکمیل پروژه عمرانی است و صرفا برای خرید و فروش نمی باشد. در این صورت امکان خرید میلگرد از طریق بورس کالا را خواهند داشت. قیمت میلگرد بر اساس میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا تعیین می گردد. به عنوان مثال در بازه هایی که قدرت عرضه به تقاضا بچرخد، مطمئنا قیمت میلگرد به نسبت کاهشی خواهد بود. البته قیمت ها گذاری ها در بورس کالا هر روز و. در بازه مشخص و در بازه ریالی خاصی ارائه می گردد. این بدان معناست که قیمت میلگرد در بورس کالا دارای حداقل و حداکثر قیمت خواهد بود.

چه روزهایی میلگرد در بورس کالا عرضه می گردد؟

در بورس کالا اغلب روزهای خاصی برای عرضه هر کدام از محصولات فولادی در نظر گرفته می شود. روز عرضه میلگرد در بورس کالا، چهارشنبه است که در این روز کارخانه ها می توانند میلگردهای خود را در بورس عرضه نمایند. البته ناگفته نماند ممکن است برخی از کارخانه های تولید کننده نتواند در این روز محصولات خود را ارائه کنند از این رو، در روزهای شنبه و یکشنبه می توانند در کنار دیگر اقلام فولادی، میلگرد خود را نیز عرضه کنند.

با کارخانه فولاد کیان کاشان بیشتر آشنا شوید!

مجتمع فولاد کیان کاشان، سال 1380 در شهرک صنعتی امیرکبیر کاشان در حوزه آهن‌آلات، به بهره‌برداری رسید. این مجموعه صنعتی خصوصی در ابتدای فعالیت خود به‌عنوان آلیاژ کاشان و با بهره‌گیری از خطوط نورد گرم، شروع به تولید انواع شمش آلومینیوم کرد. این کارخانه بخش قابل‌توجهی از آلیاژ کشور را برای استفاده در صنعت خودرو‌سازی و ساخت درب و پنجره تولید می‌کند.

فولاد کیان کاشان در سال 1386 با هدف توسعه صنعتی و بهره‌مندی از دانش مهندسان داخلی، خط تولید میلگرد را راه‌اندازی کرد. میلگرد‌های تولید شده در این کارخانه مطابق با استاندارد‌های جهانی بوده و استحکام بالا و قابلیت جوش‌پذیری بسیار خوبی دارند.

میلگرد‌های فولاد کیان کاشان چه خصوصیاتی دارند؟

میلگرد‌های کارخانه کیان کاشان با علامت اختصاری KIANHT، در دو آنالیز با گرید A2 و A3 به دو شکل ساده و آجدار قرار گرفته که میزان کربن استفاده شده در آن به ترتیب 19% و 27% است. میلگرد‌های A2 در سایز‌های 10 و 12 و میلگرد‌های نوع A3 در سایز‌های 14 و 16 برای مصارف ساختمانی و تحت استاندارد ملی ISIRI 3132 تولید می‌شود. 

ویژگی های میلگرد‌ فولاد کیان کاشان

قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان بر چه اساسی تخمین زده می شود؟

میلگرد کارخانه فولاد کیان کاشان، باتوجه‌به سایز، آنالیز‌های مختلف، استاندارد‌های تولید و آلیاژ‌ها و عناصر به‌کاررفته در آن، قیمت‌های متفاوتی را در بازار تجربه می‌کند. وزن میلگرد‌ها با افزایش سایز آن بیشتر می‌شود؛ بنابراین قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. علاوه‌برآن، عوامل دیگری نیز بر نرخ روز میلگرد کیان کاشان تأثیرگذار است؛ بنابراین برای خرید میلگرد فولاد کیان کاشان با قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه در بهترین زمان، باید تغییرات روند بازار میلگرد فولاد کیان را رصد کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد کیان کاشان در سال 1401 چیست؟

میلگرد، از مهم‌ترین پروفیل‌های کاربردی در صنایع مختلف است که نوسانات قیمت آن مورد توجه فعالان این صنایع خواهد بود. قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان، روزانه باتوجه‌ به عوامل مختلف، تغییر می‌کند. برخی از این عوامل داخلی و برخی به‌صورت جهانی، باعث نوسان قیمت میلگرد در بازار می‌شود. در ادامه به عوامل مهم و تأثیرگذار بر نوسانات بازار خرید و فروش میلگرد کیان کاشان در سال 1401 اشاره می‌کنیم.

 • نوسانات نرخ ارز
 •   میزان عرضه و تقاضا
 • تغییرات هزینه حمل‌ونقل
 • میزان پروژه‌های ساختمانی و عمرانی
 • تغییرات نرخ جهانی فولاد
 • میزان صادرات و واردات
 • تغییرات فصلی
 • قیمت نفت و سوخت‌های وابسته
 • نوسانات نرخ مواد اولیه
 • تعیین نرخ ارز نیمایی
 • عوامل سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج از کشور

بررسی روند نوسانات قیمت میلگرد کیان کاشان در بورس کالا در نیمه اول سال 1401

در ادامه به بررسی تغییرات قیمت میلگرد تولیدی این کارخانه در بازه زمانی شش‌ماهه نخست سال 1401 در بورس کالا می‌پردازیم.

روند نوسانات قیمت میلگرد کیان کاشان در بورس کالا در نیمه اول سال 1401

روند قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان در فروردین سال 1401

در فروردین‌ماه 1401 بازار معاملات آهن و فولاد با افزایش نرخ میلگرد روبه‌رو بود؛ به‌گونه‌ای که در نیمه این ماه قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان به بیش از ۱۹ هزار تومان رسید. از عوامل تأثیر‌گذار در رشد قیمت و نوسانات آن در این ماه می‌توان به افزایش نرخ تورم، طولانی شدن مذاکرات برجام و جنگ بین کشور‌های روسیه و اوکراین که از تأمین‌کنندگان فولاد بازار‌های جهانی نیز هستند، اشاره کرد. در نهایت می‌توان شروع فصل گرما و افزایش ساخت‌وساز‌ها را نیز از عوامل مؤثر دانست.

به‌طورکلی این ماه بازار راکد بوده و معامله‌ای انجام نمی‌شد، همچنین با تعیین نرخ عوارض صادراتی و افزایش حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا، روند افزایشی نرخ میلگرد در نیمه دوم فروردین‌ماه با کاهش جزئی روبه‌رو شد.

روند قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان در اردیبهشت سال 1401

میلگرد کیان کاشان با حدود نرخ 18500 تومان ماه اردیبهشت را آغاز کرد. در این ماه افزایش هزینه‌های تولید به همراه افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش دستمزد نیروی انسانی و افزایش ۳۵ درصدی کرایه حمل بار باعث کاهش میزان تولید محصولات فولادی مانند میلگرد شد. همچنین در نیمه اول اردیبهشت، موضوع افزایش عوارض صادراتی نیز در این مورد تأثیرگذار بود که در نهایت این مصوبه لغو شد.

کاهش روزانه نرخ جهانی فولاد و کاهش تقاضا در نیمه اول اردیبهشت؛ رکود و ثبات قیمت آهن‌آلات را رقم زد. در نهایت در ده روز پایانی این ماه با روند صعودی نرخ دلار و تورم، قیمت میلگرد نیز افزایش‌یافته و نرخ بیش از 19 هزار تومان را لمس کرد.

روند قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان در خرداد سال 1401

در روز‌های پایانی اردیبهشت و ابتدای خردادماه با کاهش قیمت‌های جهانی فولاد، کاهش نرخ محصولات صادراتی و نرخ دلار نیمایی، همچنین عدم تقاضا در بازار، روند کاهشی قیمت میلگرد کیان کاشان اتفاق افتاد.

در نیمه دوم خرداد باتوجه‌به کمبود محصولات فولادی با کاهش میزان عرضه و تولید و از طرفی وجود تقاضای هیجانی در بازار، باعث افزایش ناگهانی نرخ مقاطع فولادی مانند میلگرد شد. به‌طوری‌که در دهه پایانی این ماه قیمت بالای 19500 تومان را برای میلگرد فولاد کیان نیز شاهد بودیم.

روند قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان در تیر 1401

روند قیمت میلگرد در تیرماه، نوسان زیادی را تجربه کرد. کاهش قیمت جهانی آهن و کاهش تعداد معاملات در بازار بورس کالا باعث شیب نزولی قیمت میلگرد کیان کاشان در این ماه شد. به عبارتی در تیرماه، روند کلی بازار به‌صورت کاهشی بود و در پایان نیز میلگرد فولاد کیان، متوسط قیمت 17800 تومان را ثبت کرد.

روند قیمت میلگرد کیان کاشان در مرداد 1401

در این ماه نیز همچنان روند کاهشی قیمت میلگرد فولاد کیان ادامه داشت و کانال متوسط قیمت 16 هزار تومان را نیز لمس کرد. این نوسان و کاهش قیمت، باعث رکود و بلاتکلیفی بازار شد. کاهش شدید تقاضا در بازار، کاهش نرخ مواد اولیه، افت ساخت‌وسازها و کاهش نرخ شمش صادراتی از جمله مهم‌ترین عواملی بود که نرخ میلگرد را در این ماه به کمترین میزان رساند.

بورس کالا در اواسط مردادماه با صدور دستورالعمل‌هایی به نفع تولیدکنندگان محصولات فولادی، باعث افزایش تدریجی نرخ آهن‌آلات از جمله میلگرد شد، اما با کاهش نرخ دلار و خبر احیای مجدد برجام، بازار با کاهش نسبی قیمت و ثبات روبه‌رو شد.

روند قیمت میلگرد کیان کاشان در شهریور 1401

نوسانات قیمت میلگرد در شهریورماه کمتر شده و تقریباً ثبات قیمت در این ماه دیده می‌شد. نرخ میلگرد فولاد کیان در ماه پایانی تابستان 1401 متوسط قیمت 16 هزار تومان را شاهد بود.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که این ثبات قیمتی و رکود بازار را نیز در مهرماه 1401 برای نرخ میلگرد فولاد کیان شاهد بودیم؛ به‌طوری‌که بالاترین متوسط قیمت این محصول فولادی 16500 تومان در این ماه بود.

سخن پایانی

همان‌طور که در متن مقاله مطالعه کردید؛ میلگرد‌های مجتمع فولاد کیان کاشان، یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در صنایع مختلف به‌خصوص ساختمان‌سازی است. به همین دلیل نوسانات قیمت میلگرد فولاد کیان کاشان و اطلاع از قیمت روز این محصول برای بسیاری از افراد که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اهمیت دارد. برای خرید میلگرد و سایر محصولات فولادی، باید عوامل تأثیرگذار داخلی و خارجی را رصد کرده و بهترین زمان را برای خرید تخمین بزنید. یکی از راه هایی که می توان میلگرد مورد نیاز خود را خریداری کنید بورس کالاست ولی برای ورود به این بازار و بهره وری از آن نیاز به داشتن یک سری شرایط ویژه است که هر کسی آن ها را ندارد. از این رو بسیاری از افراد ترجیح می دهند راه های دیگری همچون مراجعه به فروشگاه های آهن آلات همچون https://ahanmelal.com/  را برای خرید مقاطع فولادی خود استفاده کنند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا