اقتصادیبازار

فرش های تقلبی را بشناسید، راه های شناسایی فرش اصلی

فرش های تقلبی را بشناسید، راه های شناسایی فرش اصلی

کارخانه های متعددی در ایران به تولید فرش ماشینی مشغول هستند و فرش هایی با تراکم و شانه های مختلف به بازار عرضه می کنند. تمامی این فرش ها درجه یک و مرغوب نیستند و در این میان برخی از آن ها تقلبی می باشند. تنوع بالای فرش های ماشینی موجب شده که تشخیص آن ها از فرش های اصلی خیلی دشوار باشد. با توجه به اینکه برخی از فروشندگان سود جو فرش های ماشینی درجه دو که نخ بسیار ضعیفی دارند به عنوان فرش اصلی عرضه می کنند، نیاز است که مردم اطلاعات خود را در مورد فرش ها افزایش دهند تا بتوانند یک فرش مرغوب و اصلی خریداری نمایند. اگر می خواهید با راه های شناسایی فرش های اصلی بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

مهم ترین راهکارهای شناسایی فرش های اصلی

پیش از آنکه روش های شناسایی فرش های اصلی از تقلبی بپردازیم، مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که حتما باید یک مرکز یا فروشگاه معتبر را برای خرید فرش انتخاب نمایید. چنین فروشگاه ها و کارخانه هایی هرگز به خاطر اعتبار و جایگاهی که در میان مردم دارند حاضر نیستند که با عرضه فرش های تقلبی  اعتبار خود را از دست بدهند، بنابراین همیشه فرش های اصل و درجه یک را ارائه می دهند. از دیگر روش های شناسایی فرش های اصلی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

برای خرید مدل های فرش جدید کاشان کلیک کنید.

توجه به میزان شانه و تراکم فرش

بررسی شانه و تراکم فرش می تواند از بهترین راه ها برای تشخیص فرش ها اصلی از تقلبی باشد. منظور از شانه تراکم عرضی و منظور ازتراکم، تراکم طولی می باشد، که نشان دهنده میزان گره یا ریشه هایی است که در یک متر از عرض یا طول فرش وجود دارد. به عنوان مثال فرش ماشینی که 1500 شانه باشد حتما میزان تراکمش 4500 می باشند و بیشتر یا کمتر نیست و در صورتی که در شناسنامه آن تراکم فرش 4500 تیک نخورده باشد و یا عدد کمتر یا بیشتری علامت زده شده باشد نشان دهنده تقلبی بودن و عدم کیفیت فرش است.

برچسب پشت فرش

برچسب پشت فرش در واقع همان شناسنامه فرش می باشد و می تواند روشی عالی برای تشخیص اصل بودن فرش باشد. در این برچسب لوگو تولید کننده فرش به همراه اطلاعاتی مانند کد طرح (نقشه) فرش، تعداد رنگ فرش، تراکم طولی و عرضی آن، جنس الیاف، علامت استاندارد و … ذکر شده است. برندهای مشهور مانند فرش کاشان، فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد و … طرح و نقشه فرش های خود را بدون هیچ نامی با یک کد عددی نشان می دهند. این در حالی است که فرش های سایر برندها که شهرت چندانی ندارند و یا فرش های درجه و تقلبی از اسامی خاصی برای طرح فرش ها استفاده می کنند و با نام برندهای برتر عرضه می کنند که نشان دهنده غیر اصل بودن آن ها است.

توجه به علامت تجاری تولید کننده (لوگو)

شناخت لوگو یا همان علامت تجاری تولید کنندگان معروف و برتر فرش ماشینی از دیگر راه های تشخیص فرش های اصلی از تقلبی می باشد. علاوه بر این در شناسنامه فرش های اصلی در کنار لوگو آدرس دقیق کارخانه به همراه علامت استاندارد نیز درج شده است.

نخ خاب فرش ماشینی

از دیگر مواردی که با توجه به آن می توان فرش ماشینی اصل را از تقلبی تشخیص داد توجه به نخ خاب فرش است که منظور همان الیاف به کار رفته در فرش می باشد. معمولا از الیاف مصنوعی در نخ خاب فرش ماشینی استفاده می کنند که از رایج ترین انواع آن می توان به الیاف پلی استر و الیاف آکریلیک اشاره نمود. فرش های آکریلیک در مقایسه با فرش های پلی استر دارای قیمت بالاتری هستند و اگر در شناسنامه فرش 100% آکریلیک ذکر شده باشد اما با قیمت ارزانی ارائه گردد باید به اصل بودن فرش شک کرد. زیرا قطعا اگر نخ خاب فرش از بهترین نوع  ممکن باشد دارای قیمت بالاتری است و احتمالا شناسنامه فرش توسط فروشندگان سودجو تعویض شده است.

سخن پایانی

با توجه به موارد ذکر شده در بالا تشخیص فرش های ماشینی اصل از تقلبی چندان سخت نخواهد بود. فقط کافی است که مقداری اطلاعات خود را در مورد ویژگی های فرش های اصل افزایش دهید تا بتوانید یک فرش اصل تهیه کنید و به دام فروشندگان سود جو نیوفتید.

دیگر برای خرید فرش کاشان نیاز نیست به فروشگاه بروید با خرید آنلاین فرش میتوانید خیلی راحت تر از گذشته خرید کنید. منتظرسفارش شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا