فناوری اطلاعات

عکس «تلسکوپ فضایی هابل» از یک کهکشان مارپیچی میله‌ای«تلسکوپ فضایی هابل» در عکس جدیدی، یک کهکشان مارپیچی میله‌ای را به نمایش گذاشته که در فاصله حدود ۲۶۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، کهکشان مارپیچی میله‌ای «UGC ۶۷۸» در مرکز عکس جدید «تلسکوپ فضایی هابل»(HST) دیده می‌شود. این کهکشان تماشایی در فاصله حدود ۲۶۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی «ماهی»(Pisces) قرار دارد و به بازوهای مارپیچی خود اجازه داده است تا در سراسر این عکس امتداد یابند. در پیش‌زمینه عکس، به نظر می‌رسد که یک کهکشان کوچک‌تر، بخش بالایی UGC ۶۷۸ را به دو نیم می‌کند.

کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای دارای یک ساختار میله‌ای از ستارگانی هستند که از دو طرف برآمدگی مرکزی کهکشان امتداد می‌یابند. میله‌ها در کهکشان‌های مارپیچی زمانی شکل می‌گیرند که مدار ستارگان نزدیک قلب کهکشان، حالتی ناپایدار و کشیده به خود می‌گیرند. با طولانی شدن مدار، آنها یک ساختار میله‌ای را ایجاد می‌کنند. با جذب بیشتر ستارگان مجاور، این میله گسترش می‌یابد. میله UGC ۶۷۸ کم‌رنگ است و به صورت گروهی مورب از ستارگان دیده می‌شود که از سمت چپ پایین به سمت راست بالای هسته کهکشان کشیده شده‌اند.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا