فناوری اطلاعات

طراحی “سیستم نظارت کیفیت هوای داخل ساختمان” در دانشگاه شهید چمران اهوازایسنا/خوزستان دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به “طراحی و پیاده‌سازی سیستم نظارت کیفیت هوای داخل ساختمانی بر پایه تکنولوژی اینترنت اشیا” شدند.

به گزارش ایسنا، این سیستم به منظور مانیتور و نظارت بر خط پارامترهای حساس کیفیت هوا مانند دما، دود، نشت گاز آتش‌زا و برخی گازهای سمی در فضای داخلی ساختمان طراحی شده است.

این سیستم با ارسال این اطلاعات بر روی شبکه‌ی اینترنت، می‌تواند پارامترهای کیفیت هوای ساختمان را به کاربران، مسئولان ساختمان‌ها و همچنین مراکز آتش‌نشانی منطقه، به صورت برخط و بلادرنگ نشان دهد؛ بر این اساس با ارسال اطلاعات مربوط به پارامترهای حساس روی سرور مرکزی، همه اطلاعات قابل دسترسی روی کامپیوتر و یا گوشی موبایل کاربران است.

همچنین این سیستم قابلیت تنظیم نرم افزاری، برای نشان دادن پارامترها به صورت نمودار و تنظیم آستانه ‌حساسیت برای اعلام موقعیت اضطراری پارامترها مورد نظر را دارد. این سیستم بر پایه شبکه‌های بی‌سیم برد بلند با توان مصرفی کم توسط «گروه تحقیقاتی کاربردهای هوشمند شبکه‌های بی‌سیم» توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه شهید چمران اهواز با راهنمایی و نظارت دکتر مهدی نادری سورکی طراحی شده است.

در حال حاضر سیستم نظارت کیفیت هوا به‌ صورت عملی در شهر قلعه تل خوزستان و مناطق روستاهای اطراف آن به صورت موفق پیاده و آزمایش شده است.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر درباره اهداف اصلی گروه پژوهشی برنامه‌های کاربردی هوشمند مبتنی بر شبکه‌های بی‌سیم (Winiapp) می‌توانند به نشانی www.winiapp.com مراجعه کنند.

انتهای پیام

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا