طراحی پورتال

پورتال (پرتال) (Portal) اصطلاحی است برای سایت هایی که پایگاه یا مرکزی برای دستیابی به اطلاعات مختلف از منابع گوناگون می باشند. این سایت ها اطلاعات را از منابع گوناگون جمع آوری نموده و در دسترس کاربران خود قرار می دهند. پورتال ها اغلب امکاناتی را نیز متناسب با فعالیت خود در اختیار کاربران قرار می دهند. برای مثال یک پورتال می تواند امکاناتی چون خبر، امکان ایجاد ایمیل برای کاربران و … را در اختیار آنها قرار دهد. یک نمونه مشهور از پورتال، سایت پرمخاطب Yahoo است. امروزه استفاده از پورتال مخصوصا در موسسات بزرگ و ارگان های دولتی رایج شده است.

پورتال های دولتی اغلب گذرگاهی برای اتصال نرم افزارهای مختلف مورد استفاده در یک ارگان یا موسسه خاص می باشد و بین مدیران، کارمندان و مراجعه کنندگان یک موسسه ارتباط برقرار می کند. در حقیقت یک موسسه یا ارگان بزرگ برای در دسترس عموم قرار دادن اطلاعات خود که اغلب این اطلاعات بسیار متنوع و حجیم می باشند، از پورتال (پرتال) (Portal) استفاده می کند.
پس پورتال گذرگاهی برای دسترسی به سورس های مختلف از اطلاعات است که می تواند مانند سایت هایی چون Yahoo انواع اطلاعات را در دسترس عموم قرار دهد و یا مانند پورتال های سازمانی یا دولتی انواع اطلاعات و امکانات مرتبط با آن سازمان یا ارگان را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهد.

دکمه بازگشت به بالا