فناوری اطلاعات

طب سنتی کشور بر مبنای دانش پایه‌گذاری شده/اهداف معاونت علمی در حوزه گیاهان داروییدبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اهداف معاونت علمی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، گفت: طب سنتی امروزه در سطح کشور بر مبنای دانش پایه‌گذاری شده و بر همین اساس می‌تواند در حوزه بهداشت و درمان گره‌گشا باشد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا شمس اردکانی با بیان این که طب از دیرباز از موضوعات مورد توجه بشر بوده و در طول تاریخ نیز در مسیر تکامل حرکت کرده است، افزود: بر همین اساس عمده دانشمندان در قرون گذشته علاوه بر تسلط بر سایر علوم‌، در حوزه طب نیز تحقیقات جامعی داشته‌اند که مهم‌ترین چهره در این عرصه ابن سینا است.

شمس اردکانی ادامه داد: طب سنتی ترویج یافته در ایران ویژگی‌هایی داشته که تا به امروز توانسته پایدار باشد. از جمله این ویژگی‌ها، جامع بودن، توحیدمحور و پایه‌گذاری بر اساس دانش است. دقیقا همین ویژگی‌ها است که سبب شده تا طب ایرانی برای مدت های طولانی در دانشگاه‌های اروپایی تدریس شده و مرجعی برای توسعه علوم باشد.

این مقام مسئول در معاونت علمی تصریح کرد: طب سنتی ایران ریشه‌ای ۱۲۰۰ ساله دارد و از ابتدا نیز بر مبنای دانش پایه‌گذاری شده و تا به امروز نیز با اتکا به همین مساله، ماندگار شده و در حال توسعه است. طب سنتی امروزه بر مبنای مجموعه‌ای از علوم شکل گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به شیمی، فیزیک و حتی مسائل فلسفی اشاره کرد.

وی افزود: سال گذشته ایران در رده چهارم برترین تولیدکنندگان گیاهان دارویی و طب سنتی در جهان بود. در این حوزه مقالات زیادی از متخصصین ایرانی نیز در نشریات جهانی چاپ شده که نشان می‌دهد مبنای علمی طب سنتی ایرانی مورد پذیرش جهانیان است.

شمس اردکانی خاطرنشان کرد: در مقطعی از زمان نسبت به طب سنتی بی‌توجهی شد، اما بار دیگر از سال ۱۳۸۶ و همزمان با تاسیس دانشکده‌های طب سنتی که اقدامی شجاعانه و علمی بود، بار دیگر طب سنتی مورد توجه جدی قرار گرفت و سبب شد تا ایران در طب سنتی به جایگاه فعلی برسد.

وی افزود: طب سنتی و گیاهان دارویی ظرفیت قابل توجهی دارند و می‌توانند به افزایش حجم صادرات کشور، ارزآوری، اشتغالزایی و گسترش تحقیق و انجام فعالیت‌های دانش محور کمک کنند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اهداف این مجموعه در سال جاری، گفت: امروز دانش و علم در کشور متولی‌هایی دارد که هم‌افزایی این مجموعه‌ها می‌تواند توسعه علمی کشور را رقم بزند. معاونت علمی ریاست جمهوری نیز به عنوان یک مرکز تسهیل کننده و توسعه دهنده علم وارد این عرصه شده که این اتفاق براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی رقم خورده و خوشبختانه در این حوزه اتفاقات خوبی در حال انجام است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، شمس اردکانی تصریح کرد: دورنمای معاونت علمی ریاست جمهوری، رشد و توسعه ایران اسلامی است و برنامه‌های خود را نیز بر این اساس تدوین کرده است. ما در گام نخست به دنبال توسعه طب سنتی و در مرحله بعد، تقویت اقتصاد مربوط به گیاهان دارویی و طب سنتی هستیم. مسیریابی، بسترسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های دانش‌بنیان در این حوزه نیز به صورت جدی در دستور کار  قرار گرفته است. فضای جهانی به شکلی است که حتی کشورهایی که پیشینه‌ای در حوزه طب سنتی ندارند، به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند. زیست بوم و تنوع گیاهان دارویی ایران این فرصت را به ما داده است تا به شکلی جدی‌تر وارد این عرصه شویم و مشخصا در این مسیر با سازمان‌های مردم نهاد و شرکت‌های خصوصی نیز مشارکت خواهیم داشت تا گیاهان دارویی و طب سنتی ایران در جهان، یکه‌تازی کند و در مرحله بعد محرک اقتصاد کشور شویم.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا