فناوری اطلاعات

شمارش معکوس تا پرواز آزمایشی سرنشین‌دار شرکت «ویرجین گلکتیک»پرواز آزمایشی آینده شرکت «ویرجین گلکتیک» که برای هموار کردن راه عملیات تجاری طراحی شده است، اواخر ماه مه انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، شرکت «ویرجین گلکتیک»(Virgin Galactic) برای اولین بار پس از نزدیک به دو سال، اواخر این ماه به فضا پرواز خواهد کرد.

این شرکت روز هشتم مه اعلام کرد که اواخر ماه جاری را برای ماموریت «یونیتی ۲۵»(Unity ۲۵) هدف قرار داده است. این پنجمین پرواز فضایی تاریخ‌ساز برای ویرجین گلکتیک و نخستین پرواز از ژوئیه ۲۰۲۱ به شمار می‌رود که «ریچارد برانسون»(Richard Branson)، بنیان‌گذار آن به همراه سه مسافر دیگر پرواز کرد.

این ماموریت مانند چهار پرواز فضایی پیشین ویرجین گلکتیک، آزمایشی خواهد بود اما انتظار می‌رود که آخرین آزمایش از این دست باشد. ویرجین گلکتیک در بیانیه روز هشتم مه گفت: یونیتی ۲۵، ارزیابی نهایی سیستم کامل پرواز فضایی و تجربه فضانوردان پیش از آغاز خدمات تجاری در اواخر ژوئن به شمار می‌رود.

ویرجین گلکتیک با استفاده از دو وسیله نقلیه شامل یک هواپیمای فضایی خلبانی به نام «وی‌اس‌اس یونیتی»(VSS Unity) و یک هواپیمای حامل به نام «وی‌ام‌اس ایو»(VMS Eve)، مسافران را طی سفرهای کوتاهی به فضای زیر مداری می‌برد.

وی‌ام‌اس ایو، یونیتی را به ارتفاع حدود ۱۵ هزار متری می‌برد. سپس، هواپیمای فضایی را رها می‌کند تا راه خود را به سوی فضای زیر مداری در پیش بگیرد. مسافران یونیتی، چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه می‌کنند و پیش از اینکه وسیله نقلیه برای فرود به زمین بازگردد، زمین را در برابر سیاهی فضا می‌بینند.

یونیتی ۲۵ به این دلیل نامگذاری شده است که بیست و پنجمین پرواز از هر نوع(از جمله پروازهای «گلاید» در جو زمین) برای هواپیمای فضایی خواهد بود. این ماموریت از «فرودگاه اسپیس پورت آمریکا»(Spaceport America) در نیومکزیکو بلند خواهد شد که مرکز عملیات تجاری ویرجین گلکتیک است.

این پرواز، چهار کارمند شرکت ویرجین گلکتیک شامل «جمیلا گیلبرت»(Jamila Gilbert)، «کریستوفر هوی»(Christopher Huie)، «لوک میس»(Luke Mays) و «بث موزس»(Beth Moses) را به کابین هواپیمای فضایی خواهد فرستاد. «مایک ماسوچی»(Mike Masucci) و «سی.جی استورکو»(C.J. Sturckow) نیز خلبانی یونیتی را بر عهده خواهند داشت.

موزس، مربی ارشد فضانوردی شرکت ویرجین گلکتیک است. او پیشتر در دو پرواز فضایی این شرکت حضور داشته است. سه مسافر دیگر همگی در پروازهای فضایی تازه‌کار هستند.

پس از پرواز برانسون در سال ۲۰۲۱، ویرجین گلکتیک هم وی‌اس‌اس یونیتی و هم وی‌ام‌اس ایو را برای نگهداری و ارتقای هر دو وسیله نقلیه، به تاسیسات شرکت در موهاوی کالیفرنیا برد. این کار شامل تعویض دکل وی‌ام‌اس ایو بود که بین بدنه‌های دوقلوی هواپیما قرار دارد و یونیتی به آن متصل می‌شود.

ویرجین گلکتیک از آن زمان تاکنون، هر دو وسیله نقلیه نوسازی‌شده را به سرعت ارتقا داده است. به عنوان مثال، این شرکت در اواخر ماه گذشته یک پرواز گلاید را در جو زمین با یونیتی انجام داد.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا