فناوری های نوین

ساخت محصولات نانویی برای بهبود عملکرد خودروها در روزهای گرمبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد نانو، یکی از شرکت‌های فناور، مایع خنک‌کننده موتور بر پایه اتیلن گلیکول برای خودروهای سبک تولید و به بازار عرضه می‌کند که به دلیل داشتن نانوذرات عملکرد بهتری نسبت به خنک‌کننده رایج در بازار دارد.

کاهش استهلاک سیستم خنک‌کننده، کاهش دفعات روشن شدن فن خودرو، جلوگیری از جوش آوردن خودرو، افزایش مقاومت سیستم خنک‌کننده در برابر خوردگی، کاهش دمای آمپر در زمان استفاده از کولر، افزایش عمر واشر سرسیلندر و بهبود کارآیی موتور خودرو، جلوگیری از تشکیل رسوب در رادیاتور خودرو و نیز کاهش چشمگیر مصرف سوخت خودرو، از جمله مزایای این محصول است.

شرکت تولیدی دیگری نیز اقدام به تولید انواع رادیاتورهای تقویت شده با فناوری‌نانو کرده است. این شرکت برای انواع خودروهای موجود در بازار رادیاتور تقویت شده با نانوذرات تولید می‌کند.

روغن موتور نیز نقش بسزایی در عملکرد خودرو در روزهای گرم تابستان دارد؛ از این رو محققان دو شرکت‌ فناور گواهی نانومقیاس برای روغن موتورهای نانویی خود دریافت کرده‌اند.

روغن موتور تولید شده برای چهار مدل خودرو قابل استفاده است. وجود نانوذرات در روغن موتور موجب افزایش طول عمر روغن و موتور خودرو می‌شود. این نانوذرات قادرند منافذ موجود در سیستم موتور را پر کنند و در نتیجه روغن‌کاری با کارایی بهتری انجام می‌شود. بهبود روغن‌کاری منجر به دفع سریع‌تر و کارآمدتر گرما از خودرو می‌شود.

فناوران یکی دیگر از شرکت‌ها نیز برای خودروهای سواری فیلترهای حاوی الیاف نانویی تولید می‌کند. فیلتر هوای حاوی نانوالیاف پلیمری از دیگر دستاورد این شرکت‌ها است که برای خودروهای سنگین کاربردی است.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا