اخبار سایت

روسیه بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی خود را از دست داد؟موتور جستجو یاندکس که بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی روسی و سومین موتور جست‌وجوی پرکاربرد جهان است، قصد فروش دارایی‌های خود در روسیه را با قیمت ۲.۵ میلیارد دلار دارد.

به گزارش تک‌ناک، این اقدام بزرگ‌ترین خروج شرکتی از روسیه از زمان جنگ اوکراین به‌شمار می‌رود.

این شرکت که در هلند ثبت شده است، بیش از یک سال است که برای جدا سازی عملیات سودآور داخلی خود از فعالیت‌های بین‌المللی‌اش مذاکره می‌کند.

این معامله شامل فروش بخش روسی یاندکس (موتور جست‌وجوی محبوب) و برنامه درخواست تاکسی آنلاین و پلتفرم تجارت الکترونیکی آن است که توسط یک کنسرسیوم تحت رهبری مدیریت یاندکس و یک صندوق تابعه از شرکت نفتی معروف لوک اویل خریداری می‌شود. چندین کارآفرین روسی نیز در این معامله شرکت می‌کنند.

بلومبرگ با تایید این خبر اعلام کرد چندین عامل در پشت‌پرده این تصمیم استراتژیک مؤثرند. یاندکس در میان تنش‌های ژئوپلیتیکی از دو جبهه زیر فشار قرار گرفته است.

این شرکت از یک سو با تحریم‌های غربی علیه مؤسسه‌های روسی و از سوی دیگر با بررسی‌های داخلی به‌دلیل تطابق ادراک‌شده آن با داستان‌های موردحمایت کرملین مواجه است.

تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا علیه آرکادی ولوژ، مؤسس یاندکس، در سال گذشته اعمال کرد، وضعیت بین‌المللی این شرکت را بیش از پیش پیچیده کرده است.

این مطلب از سایت ایتنا گردآوری شده است.

منبع: ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا