فناوری اطلاعات

حمایت‌های زیرساختی برای شکل‌گیری کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان قرآنیمعاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با حضور در جمع شرکت‌های برتر فعال در حوزه‌های قرآنی، رسانه و سبک زندگی،‌ از حمایت‌های زیرساختی و محتوایی برای شکل‌گیری کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان در این حوزه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی ضمن اعلام این خبر، در جمع شرکت‌های برتر فعال در حوزه‌های قرآنی، رسانه و سبک زندگی گفت: قرآن نوری است که افراد مانوس با آن قطعا و لاجرم از این نور سرشار بهره خواهند برد، عنوان کرد: این نور می‌بایست در زندگی جامعه به شکلی نوآورانه جاری و ساری شود. خداوند متعال در زمان پیامبر با زبان و شیوه‌ای فناورانه سخن می‌گوید؛ فناوری تفوق و برتری را به همراه می آورد و این مزیت بالا که خداوند با بشر با زبان فناوری سخن می‌گوید، نشان دهنده اهمیت و جایگاه والای نوآوری و فناوری در زندگی است.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های فناوری تازگی و روزآمدی آن است و اگرچه اصل و اساس یک موضوع، ثابت باشد، اما باید با استفاده از فناوری، بروز و ظهور آن را متناسب با نیاز جامعه و مردم روزآمد کنیم. بیان و به جان نشاندن مفاهیم قرآنی و دینی نیز مبتنی بر فهم بشری در هر دوره، نیازمند بهره‌مندی از فناوری‌های روز است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه قرآن به مثابه چشمه سرشاری است که ما هر روزه با ارتقای فهم و درک و نگاهمان می‌توانیم دریافت‌های تازه‌ای از آن داشته باشیم، عنوان کرد: این آموزه‌ها زندگی هستند و  متناسب با نیازهای زندگی، این برداشت ما از این چشمه سرشار تغییر می‌کند. 

وی با تاکید بر اینکه حمایت از شرکت‌های فناور قرآنی و سبک زندگی در راستای ماموریت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری است ادامه داد: فناوری‌ها و نوآوری‌های قرآنی از چند بعد، محور و موضوع با ماموریت‌ها و رسالت معاونت علمی و فناوری هم‌خوانی دارد و نگرش فعالان این حوزه، صرفاً حمایتی نبوده و یک وظیفه در راستای ماموریت‌های این معاونت است. جمع شدن و پیوند شبکه‌ای از مخاطبان و فعالان حوزه نوآوری‌ها و فناوری‌های قرآنی به یکدیگر، تحول آفرینی خواهد کرد. 

دکتر دهقانی فیروزآبادی گفت: حدیث شریف کساء، در حقیقت یک نوآوری و  یک شبکه اجتماعی هوشمند و کارآ بوده که جمع شدن و کنار هم بودن را که در فرهنگ دینی و ملی ما نیز بر آن تاکید شده، یادآوری می‌کند. از این دست ارزش‌ها در آموزه‌های دینی و قرآنی بسیار است اما تبیین و ترویج آن در جامعه امروزی نیازمند بهره‌مندی از فناوری و نوآوری است. 

شکل‌گیری کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان در حوزه قرآن و سبک زندگی

وی با اشاره به اهمیت جریان‌سازی به کمک ایجاد مجموعه‌های توانمند و بزرگ یکپارچه، عنوان کرد: تحول در حوزه نوآوری‌های قرآنی نیازمند شکل‌گیری یک کنسرسیوم از شرکت‌های نوآور قرآنی با نقش آفرینی فعالان این حوزه است. افراد اثرگذار شرکت‌ها در زیر سایه این کنسرسیوم تصمیم‌گیری‌ها و راهبردسازی‌ها را صورت می‌دهند و برای آینده این مسیر گام برمی‌دارند. در واقع به یک نهاد میانجی، تخصص‌گرا و هوشمند، نیاز داریم که به سایر شرکت‌های کوچک و نوورود این حوزه جهت دهد. معاونت علمی برای حمایت از چنین کنسرسیومی هیچ محدودیتی قایل نیست.

وی افزود: دستاوردها و محصولات چنین کنسرسیومی می‌تواند به بازارهای جهانی نیز راه پیدا کند و از آن جایی که شامل مجموعه‌ای بزرگ از توانمندی‌ها است، می‌تواند گام‌های بزرگی در ارتقای سبک زندگی و رسوخ آموزه‌های قرآنی به متن زندگی مردم بردارد. حمایت‌ها از چنین مجموعه‌ای شامل طیف گسترده‌ای از حمایت‌های مالی، حضور در نمایشگاه‌ها و ایجاد بازار خواهد بود. 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، با اشاره به شکل‌گیری ابرشرکت‌های سبک زندگی و قرآنی به عنوان پیشتاز در عرصه کنسرسیوم‌های دانش بنیان گفت: این فضای گردهم آمدن و تعامل می‌تواند راه‌گشا باشد و فرهنگ نادرست تک‌روی و حرکت‌های جداگانه می‌تواند از همین نقطه در حوزه قرآنی و سبک زندگی تحول یابد. اگر سبک زندگی سالم را با یک محتوای خوب و نوآورانه عرصه کنیم قطعاً جامعه نیز به خوبی از آن استقبال خواهد کرد. آمادگی این را داریم که از طرح‌های بزرگ حمایت کنیم و در قالب یک مرکز نوآوری بزرگ، زمینه را برای ایجاد بستر توسعه شرکت‌ها و استقرار فعالان کسب و کارهای مبتنی بر قرآن و سبک زندگی ایرانی اسلامی فراهم کنیم.

انتهای پیام

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا