فناوری اطلاعات

ثبت بزرگترین زلزله‌ها در استان همدان/کلاردشت با زلزله ۳.۲ لرزیددر هفته گذشته گیان استان همدان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ و کلاردشت استان مازندران با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ لرزیدند.

به گزارش ایسنا، در روز ۱۷ اردیبهشت، زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ گیان استان همدان را لرزاند. به گفته دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گسل مسبب زلزله ۴.۲ گیلان استان همدان بر روی نقشه گسل‌های ایران برهم‌نهی شد و برآورد می‌شود سگمنت‌های غربی و بخشی از گسل اصلی جوان زاگرس از گسل “نهاوند” در مجاورت رومرکز زلزله امتداد دارد.

وی با بیان اینکه احتمالا جنبائی این قطعه گسلی موجب رخداد زلزله ۴.۲ گیان استان همدان شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس داده‌های نوین لرزه‌خیزی ایران از اوایل سال ۱۳۸۵ و در شعاع یک درجه از رومرکز زلزله، زمینلرزه‌های ۱۷ سال اخیر جمع آوری شده است که معرف لرزه‌خیزی گستره رومرکز زلزله ۴.۲ گیان استان همدان هستند. بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده در این مدت، تعداد ۱۱۴۵ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در گستره اطراف رومرکز از سال ۲۰۰۶ میلادی تا زمان وقوع زلزله ۴.۲ گیلان استان همدان (مدت ۱۷ ساله) ثبت شده است.

بیت‌اللهی اضافه کرد: از این تعداد ۴ زمینلرزه با بزرگی ۵ و بالاتر و ۴۷ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ بوده و بقیه زمینلرزه‌ها کوچکتر از بزرگای ۴ در اطراف رومرکز گسترده شده‌اند. 

علاوه بر آن در سفیدسنگ استان خراسان رضوی زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۷ و ۳.۱ رخ داد. به اعتقاد محققان حوزه زلزله‌شناسی، روند گسلی که از فریمان به موسی‌آباد می‌رسد و از شمال سفید سنگ عبور می‌کند، مسبب زلزله‌های این منطقه بوده است.

در کلاردشت استان مازندران زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ به ثبت رسید. بررسی مهمترین زمین‌لرزه‌های مازندران در تاریخ حدود ۱۰۰۰ ساله اخیر آن، نشان می‌دهد که بیشتر این زمین‌لرزه‌ها در بخش‌های شرق البرز مرکزی در “فریم” و منتهی‌الیه غربی آن در “طالقان” ثبت یا گزارش شده است. گسل‌های لرزه‌زا در منطقه البرز مرکزی شامل گسل‌های “شمال البرز”، گسل “خزر” (مازندران)، گسل “لاریجان”، گسل “لار”، گسل “مشا”، گسل “کندوان” و گسل “بلده” می‌شود.

جزئیات زمینلرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۱۶ اردیبهشت

در قاسم آباد خراسان رضوی زلزله ۲.۷، در کنگ استان هرمزگان زلزله ۲.۸، در سروستان استان فارس زلزله ۲.۶، در بلوک استان کرمان زلزله ۲.۶، در قلعه قاضی استان هرمزگان زلزله ۲.۸ و در شبانکاره استان بوشهر زلزله ۲.۷ رخ داد.

یکشنبه ۱۷ اردیبهشت

در اردکان استان فارس زلزله ۲.۶ رخ داد.

گیان استان همدان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۳ کیلومتری گیان، ۸ کیلومتری برزول و ۱۳ کیلومتری نهاوند این استان بوده است.

دوشنبه ۱۸ اردیبهشت

برزول استان همدان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد که کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲ کیلومتری برزول، ۳ کیلومتری گیان و ۱۱ کیلومتری نهاوند این استان گزارش شد.

در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ و در شوسف استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹ رخ داد.

حسینیه استان خوزستان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و رومرکز آن در ۱۲ کیلومتری حسینیه، ۱۷ کیلومتری اندیمشک و ۲۷ کیلومتری دزفول بوده است.

کلاردشت استان مازندران با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲ کیلومتری کلاردشت، ۱۴ کیلومتری مرزن آباد و ۲۵ کیلومتری سلمان شهر این استان گزارش شد.

سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت

در ریز استان بوشهر زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۴ کیلومتری ریز، ۲۶ کیلومتری آبدان و ۳۳ کیلومتری بنک این استان بوده است.

در عنبران استان اردبیل زلزله ۲.۸ رخ داد.

کنگ استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۳۱ کیلومتری کنگ، ۳۸ کیلومتری بندر لنگه و ۴۶ کیلومتری بندر خمیر این استان بوده است.

چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت

بمپور استان سیستان و بلوچستان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۲۵ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۳۸ کیلومتری بمپور، ۴۱ کیلومتری اسپکه و ۶۱ کیلومتری ایرانشهر این استان بوده است.

در سردشت استان خوزستان زلزله ۲.۷، در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶ و در بوئین سفلی استان کردستان زلزله ۲.۹ رخ داد.

آستارای استان گیلان با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزید. عمق این زلزله در ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۷۷ کیلومتری آستارا در استان گیلان و ۷۸ کیلومتری کشور آذربایجان گزارش شد.

پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت

سفیدسنگ استان خراسان رضوی با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۴۱ کیلومتری سفید سنگ، ۴۲ کیلومتری مزدآوند و ۴۴ کیلومتری نصرآباد این استان گزارش شد.

در رستاق استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۵ کیلومتری رستاق، ۲۶ کیلومتری دوبرجی و ۳۵ کیلومتری مزایجان این استان گزارش شد.

در شوت استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶ و در بوئین سفلی استان کردستان زلزله ۲.۵ رخ داد.

جمعه ۲۲ اردیبهشت

سفیدسنگ استان خراسان رضوی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ را تجربه کرد.

در ماکوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵، در بیرجند استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۷ و در راین استان کرمان زلزله ۲.۶ رخ داد.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا