فناوری های نوین

توافق برای تولید هیدروژن پاک و گرافن با کربن‌زداییبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد نانو، شرکت بیکر هیوز (Baker Hughes) و آندوس (Adnoc) روی توسعه فناوری و استقرار راه حل‌های نوآورانه تولید هیدروژن شرکت بیکر هیوز همکاری خواهند کرد. این موارد شامل فن‌آوری‌های دفع کربن بیکر هیوز و همچنین تولید گرافن و پیرولیز متان است. این توافق‌نامه در کنفرانس فناوری آب و هوایی امارات متحده عربی در ابوظبی امضا شد، جایی که بیش از ۱۰۰۰ سیاست‌گذار جهانی، مبتکران و رهبران صنعتی برای هدایت راه‌حل‌های فناوری برای کربن‌زدایی یکدیگر را ملاقات کردند. این همکاری بر اساس تعهد ۱۵ میلیارد دلاری آندوس به پروژه‌های کربن‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ است.

موسابه الکبی مدیر اجرایی آندوس، می‌گوید: «خصوصیات منحصر به فرد گرافن، آن را به یک عامل امیدوارکننده تبدیل می‌کند تا به کربن‌زدایی در بخش‌های مختلف و دشوار صنعت کمک کند، در حالی که هیدروژن می‌تواند برای تسریع دکربانیزاسیون استفاده شود و در این مسیر هیچ گونه انتشار کربنی صورت نگیرد. در سراسر آندوس، ما به طور فعال در حال دنبال کردن راهبردی برای تسریع در تولید و استقرار هیدروژن کم کربن و تجدیدپذیر هستیم. ما مشتاقانه منتظر همکاری با بیکر هیوز و شرکت‌های سرمایه‌گذاری آن هستیم.»

در این توافق‌نامه، آندوس از تخصص گسترده هیدروژن بیکر هیوز برای آزمایش و توسعه راه‌حل‌هایی برای تولید هیدروژن سبز کم هزینه و گرافن در مقیاس بالا استفاده می‌کند و به دفع کربن کمک می‌کند. این همکاری شامل کاوش در کاربرد سه فناوری نوظهور است که بیکر هیوز در آن سرمایه‌گذاری کرده است.

۱) پیاده‌سازی پایلوت فناوری الکترولیزر نسل بعدی Nemesys در ابوظبی، برای کشف امکان نصب و بهره‌برداری از الکترولیزر در مرکز تحقیقات و نوآوری آندوس.

۲) آزمایش میدانی فناوری پلاسما متان شرکت لیدیان برای گرفتن کربن و تبدیل آن به گرافن با کیفیت بالا و هیدروژن در کارخانه آندوس. گرافن تولید شده توسط محققان دانشگاه خلیفه (RIC-۲D) برای کاربردهای صنعتی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

۳) استفاده آزمایشی از فن آوری تجزیه متان برای تولید هیدروژن.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا