فناوری اطلاعات

تلاش برای کشف درمان های جدید و بهبود سیستم ایمنی در برابر سرطانبه گزارش خبرنگار مهر، سرطان خون (لوکمیا)، یکی از انواع معمول سرطان است که همچنان در تشخیص و درمان آن چالش هایی وجود دارد.

سرطان خون معمولاً در مغز استخوان آغاز می شود، محلی که سلول های خونی تولید می شوند.

زمانی که فردی به سرطان خون مبتلا است تعداد گلبول های سفید خون وی افزایش می یابد و این سلول ها کارکرد طبیعی خود را از دست می دهند، به نحوی که قادر به دفاع مناسب از بدن در برابر عوامل بیماری زا نیستند.

نوع گلبول سفیدی که تحت تأثیر قرار گرفته است می تواند نوع سرطان خون را متمایز کند. از این رو محققان طی یک مقاله مروری به بررسی فعالیت سلول های بنیادی خون ساز که پیش سازهای بالقوه سرطان خون هستند، پرداختند.

در این مقاله مروری شرح داده می شود که سلول های خون ساز سرطانی با تأثیر بر مغز استخوان، منبع سلول های بنیادی را برای تولید سلول های سرطانی خون در اختیار می گیرند.

همچنین در این مقاله مروری که در نشریه بین المللی Health Biotechnology and Biopharma منتشر شده است، مسیرهای پیام رسان تنظیم کننده تولید سلول های خونی مانند Wnt و همچنین بیان و عملکرد غیر طلبیعی میکرو RNAها در سرطان خون مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این، نویسندگان مقاله مذکور به تجزیه و تحلیل عوامل سلولی و مولکولی مؤثر در ابتلا به سرطان خون پرداختند.

در نهایت این تحقیق، پیشنهاداتی برای مطالعات بیشتر در زمینه سرطان و ایمنولوژی ارائه می کند که می تواند منجر به کشف درمان های جدید و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در برابر سلول های سرطانی شود.

دکتر مهدی احمدی فر، نسترن صحرائی و مینا مبین رهنی از دانشگاه علم و فرهنگ و پژوهشگاه رویان این پژوهش را انجام دادند.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا