فناوری اطلاعات

به «آمازون» و «ای بی» نیاز نداریم/ در اقتصاد دیجیتال پیشرو هستیمبه گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور امروز صبح در مراسم افتتاحیه نخستین همایش و نمایشگاه بین المللی صنعت پست،تجارت الکترونیک،لجستیک هوشمند و صنایع وابسته که در شبستان مصلی تهران برگزار شد با اشاره به کسب و کار های اینترنتی گفت: همانگونه که قبلا اشاره شده کسب و کار های اینترنتی یا اقتصاد دیجیتال درکشور ما زودتر شروع شد و ما جزء کشورهای پیشرو در اقتصاد دیجیتال هستیم۔

وی افزود: در حال حاضر ۹۸ درصد پول ها به صورت الکترونیکی جابه جا می شود و درنتیجه پیشرفت این فرایند به زیر ساخت ها و مقدمات نیاز دارد ۔

زارع پور با اشاره به اینکه درحال حاضر جزء کشورهای برتر در اقتصاد دیجیتال هستیم ادامه داد: اولین نیازمندی های اقتصاد دیجیتال زیر ساخت است. نه تنها در شهرها بلکه در روستاها جزء چند کشور دنیا هستیم که به اقتصاد دیجیتال رسیده است۔

وی ادامه داد: درحال حاضر ۴ هزار روستا به اینترنت پرسرعت متصل شدند یعنی نزدیک ۹۲ درصد به اینترنت پرسرعت متصل شدند و تا آخرسال هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری نداریم که به اینترنت دسترسی ندارند۔

وزیر ارتباطات گفت: الحمدالله در حوزه سکوها و پلتفرم های داخلی ما جزو کشورهایی هستیم که پلتفرم‌های بومی خود را داریم و در حال حاضر نیاز کشور در خرید و فروش برخط از طریق پلتفرم های داخلی انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: لجستیک قابل اتکا و هوشمند از دیگر زیرساخت‌های مورد نیاز است و بحث تضمین کالا و و حساب امانی هم از موارد مورد توجه است که ما موضوع حساب امانی را پیگیری می کنیم. بخش خصوصی در این زمینه اقداماتی انجام داده است اما در آیین نامه سال گذشته بانک مرکزی موظف به ایجاد حساب امانی شد.

زارع پور با اشاره به اینکه به‌دلیل وجود پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی، کسی در کشور احساس نیاز به خدماتی چون آمازون و Ebay ندارد گفت: ما پلتفرم‌های بومی قوی در حوزه تجارت الکترونیکی داریم و باید به افرادی که برای این موضوع تلاش کرده‌اند، سرداران استقلال کشور گفت. یک عده در میدان جنگ جنگیدند تا خاک ما به دشمن نرسد و یک عده از جوانان نخبه ما نیز تلاش کرده‌اند تا در فضای مجازی به دشمن نیازمند نشویم و خاکمان را در این فضا به آن‌ها ندهیم.

وزیر ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات حامی شرکت های دانش بنیان درحوزه فناوری اطلاعات و زیر ساخت و پلتفرم است و به بومی سازی های داخلی توجه بسیار داریم.

وی افزود: در روز جهانی ارتباطات نمایشگاهی ازتجهیزات تولید داخل که در ۲۰ ماه گذشته بومی سازی شده بود داشتیم این موضوع خیلی خوب است چرا که درحوزه بومی سازی اولویت های جدیدی انجام دادیم و شرکت ها در این حوزه حمایت می شوند.

زارع پور افزود: قابلیت اتصال متقابل بین پیامرسان ها راه اندازی شد. این قابلیت خوبی است که درحال حاضر در کلاس جهانی اتحادیه اروپا آن را به قانون تبدیل کرده و از ۶ یا ۷ ماه دیگر در اروپا برای تمام سکوها و پلتفرم های جهانی اجرایی می شود۔ ما این کار را شروع کردیم. دیگر مردم نیاز ندارند چند پیامرسان در گوشی خود متصل کنند بلکه یک پیامرسان کافی است۔

وی در ادامه گفت: با استفاده از فناوری های جدید ازجمله هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و … امیدواریم شاهد پست هوشمند نیز باشیم. ما فاصله داریم تا به پست هوشمند برسیم. باید حداکثر استفاده خود از فناوری‌های نوین را داشته باشیم تا درنهایت خدمت قابل اتکا به مردم ارایه بدهیم.

زارع پور به پروژه فیبر نوری اشاره کرد و افزود: در زمینه فیبر نوری هم تا الان سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفتند و در نظر داریم تا پایان سال ۸ الی ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار بگیرند.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا