فناوری اطلاعات

بهبود بلع در بیماران سرطانی با یک فناوری جدیداین فناوری جدید با «دیسفاژی» حتی در شدیدترین اشکال آن مقابله می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، این اختراع جدید متعلق به شرکت «True Angle» در شهر «ادمونتون» است و موبیلی-‌تی(Mobili-T) نام دارد که مخفف «Mobile Therapist» است. این فناوری به بیماران مبتلا به دیسفاژی کمک می‌کند تا بلع راحت‌تری داشته باشند. دیسفاژی یک اصطلاح پزشکی برای کسانی است که در عمل غذا خوردن و بلع با مشکل مواجه هستند.

جانا ریگر(Jana Rieger)، مدیر عامل شرکت «True Angle»، زمانی که به عنوان یک دانشمند بالینی کار می‌کرد و به بیمارانی که سرطان سر و گردن داشتند و در نتیجه در خوردن و بلع مشکل داشتند، کمک می‌کرد، این ایده به ذهنش رسید.

ریگر به سی‌بی‌سی نیوز گفته است: این یک مشکل بسیار آزاردهنده از لحاظ احساسی و فیزیکی است.

حتی شنیدنش هم وحشتناک است وقتی به این فکر می‌کنید که غذا برای ما انسانها چه معنایی دارد و خوردن غذا چه لذتی به همراه دارد.

این خبرگزاری داستان یکی از بیماران را روایت کرده است که توسط موبیلی-‌تی به او کمک شده است.

دیوید جیمیسون(David Jamieson) پس از اینکه حدود دو سال قبل به سرطان سر و گردن مبتلا شد و پزشکان برای بیرون آوردن یک تومور سه سانتی‌متری و سایر غدد لنفاوی، حفره‌ای از گوش تا گردنش در سمت چپ صورتش ایجاد کردند با دیسفاژی دست و پنجه نرم می‌کند.

در این جراحی چیزی که به آن پایه زبان می‌گویند که در پشت گلو قرار دارد و غذا را به سمت پایین هل می‌دهد، برداشته شد.

جیمیسون می‌گوید: بلع فعال برای یک انسان بسیار پیچیده است. این چیزی نیست که فقط به گلو محدود شود بلکه ماهیچه‌های گردن و  عضلات شانه را نیز درگیر می‌کند.

او گفت: اگر یک تکه غذا خیلی بزرگ باشد، در گلوی من گیر می‌کند و این اتفاق افتاده است و ترسناک است.

دستگاه  موبیلی-‌تی با قرار گرفتن در زیر چانه و استفاده از حسگرهای کوچک برای نظارت بر فعالیت‌های ماهیچه‌ای گلو به بلع کمک می‌کند.

ریگر می‌گوید: شما می‌توانید آن را روی هر عضله‌ای در بدن خود قرار دهید و این دستگاه انقباض عضله، مدت زمان آن و میزان آن را متوجه می‌شود.

این دستگاه دارای اپلیکیشنی است که اهداف تمرینی بیمار را ردیابی می‌کند و فرد را با پزشکش در ارتباط نگه می‌دارد.

جیمیسون به سی‌بی‌سی نیوز گفت که این اپلیکیشن به‌عنوان یک محرک خوب عمل کرده و بیمار را تشویق می‌کند تا حتی زمانی که می‌خواهد تسلیم شود، به تلاشش ادامه دهد.

انتهای پیام

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا