فناوری های نوین

اولین فن بازار ازدیاد درختان میوه در دانشگاه آزاداسلامی افتتاح شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم افتتاحیه اولین فن بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس با حضور دکتر روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مجید مشکینی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و دکتر جواد محمدی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

حرکت پارادایمی دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه فناور و نقش مؤثر آن در اقتصاد دانش‌بنیان به‌وضوح دیده می شود

دکتر روح الله دهقانی‌فیروزآبادی در این مراسم با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید دچار تحول پارادایمی شده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مزیت‌های بسیار زیادی دارد، استادان و دانشجویان از مهم‌ترین مزیت‌ها این دانشگاه بوده که درباره مسئله اقتصاد دانش‌پایه فکر می‌کنند و علاقه‌مند به توسعه فناوری هستند.

وی با بیان اینکه اکنون دانشگاه آزاد اسلامی دچار تحولات بسیار عظیمی شده است، افزود: حرکت پارادایمی دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه فناور و نقش مؤثر آن در اقتصاد دانش‌بنیان به‌وضوح دیده شده و هر روز از گذشته پررنگ‌تر می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: در خاورمیانه هیچ دانشگاهی به اندازه دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت‌ ندارد، فضای فیزیکی، زمین، املاک، زمین‌های کشاورزی و گستره جغرافیایی این دانشگاه فرصتی بی‌نظیر است که در واقع این امر منجر به ایجاد شبکه‌ای گسترده از امکانات و دستاوردها می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور تصریح کرد: موضوع درختان مثمر و کشاورزی مدرن با آموزش، فناوری و نوآوری از پراهمیت‌ترین‌ها موضوعات در کشور محسوب می‌شود. امنیت دفاعی و سلامت در کشور وجود دارد و امنیت غذا و امنیت اجتماعی باید مورد اهتمام ویژه‌ای قرار گیرد. اگر این چهار امنیت به صورت ویژه‌ای شکل بگیرد، اقتصاد مقاومتی در کشور شکل خواهد گرفت که بستر را برای اقدامات بعدی فراهم می‌کند.

سرای نوآوری سلامت و امنیت غذایی در دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شده است

دکتر مجید مشکینی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این جلسه با بیان اینکه امنیت و سلامت غذایی جزء اولویت های اول هر کشوری است، گفت: به گفته امام خمینی (ره) دانشگاه مبداء همه تحولات کشور است، براین اساس لازم است که دانشگاه به موضوع امنیت و سلامت غذایی ورود کند.

وی خاطرنشان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی با بررسی گذشته متوجه شدیم که آموزش کشاورزی در کشور یا به طریق سنتی ارائه می شود یا هنوز نتوانسته آنطور که باید نیاز کشور را تأمین و تضمین کند. یکی از هشدارهای این امر کم شدن تعداد دانشجویان کشاورزی است، به طوری که در دانشگاه آزاد اسلامی تعداد اعضای هیأت علمی رشته کشاورزی از تعداد دانشجویان این رشته بیشتر شد.

مشکینی ادامه داد: شعار دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید، دانشگاه حل مسأله و جامعه نگر است، بنابراین رویکردی با راهبری دکتر طهرانچی ایجاد شد تا آموزش در تمام مقوله ها از جمله کشاورزی، تغییر یابد و به سمت دانشگاه حل مسأله و استفاده از سراهای نوآوری حرکت کند. در این زمینه سرای نوآوری سلامت و امنیت غذایی به عنوان یکی از ارکان دانشگاه در برنامه توسعه و تعالی در دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شده است تا در این زمینه فعالیت های ارزشمندی صورت بگیرد.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم این تفاهم نامه سرمنشاء و شروع یک کار جهادی، علمی و پایدار باشد.

تولید نهال سالم شناسه دار، شاه کلید توسعه باغداری در کشور است

دکتر جواد محمدی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در این مراسم با بیان اینکه تغییرات اقلیمی گسترده تهدیدی برای همه انسانها است، گفت: باید در این زمینه چاره اندیشی کرده و تمهیدات لازم را اندیشید. یکی از راه های مقابله با تهدیدات تغییرات اقلیمی حفظ ذخایر ژنتیکی است.

وی ادامه داد: کشور ما ظرفیت های زیادی در محصولات آبی داشته و تنوع محصولات نیز بسیار بالاست. این تنوع یک گنجینه ارزشمند ژنتیکی ایجاد کرده که باید شناسایی، بررسی، اصلاح، حفظ و نگه‌داری شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران تأکید کرد: تولید نهال سالم شناسه دار از ارقام تجاری، امیدبخش و شاه کلید توسعه باغداری در کشور است که باید توسط دولت حمایت شود.

محمدی ادامه داد: بهره وری از فناوری های نوین، زیست فناوری و مهندسی ژنتیک می تواند بسیاری از محصولات کشاورزی را ارتقا داده و آنها را مقاوم به آفات و خشکی کند و بهره وری کشاورزی را حداکثر کند. این امر نیازمند تحقیق و توسعه در دانشگاه ها است.

لازم به ذکر است، دکتر طهرانچی از نمایشگاه ازدیاد درختان میوه بازدید و با شرکت کنندگان در این نمایشگاه گفت وگو کرد.

اولین فن بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه با رویکرد حل مسئله در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس با محورهای «استانداردها در تولید نهال درختان میوه، بذر و نشاء گیاهان دارویی»، «روش‌های نوین و زیست‌فناوری تکثیر و اصلاح»، «معرفی ارقام و پایه‌های جدید مناسب هر اقلیم و منطقه»، «دانش بومی و بهینه‌سازی روش‌های سنتی»، «کاربرد فناوری‌ها، مکانیزاسیون هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء» و «سیاستگذاری و نظارت بر ایجاد نهالستان‌های درختان میوه و زینتی استاندارد با هدف تولید نهال‌های شناسنامه‌دار» برگزار شد.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا