فناوری اطلاعات

ابعاد همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه‌های علم و فناوری بررسی شدنشست دکتر عبدالحسین خسروپناه؛ دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی و فورسنکو دستیار ویژه رییس‌جمهوری و دبیر شورای علوم و فناوری روسیه با حضور هیئت همراه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در دیدار دکتر خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای علوم و فناوری روسیه، ابعاد همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های علم و فناوری، بررسی و بر تقویت آن تأکید شد.

در این دیدار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به فورسنکو و گروه همراه، گفت: ایران یک کشور تمدنی و از میراث فرهنگی و علمی غنی برخوردار است. البته کشور روسیه هم از پیشرفت علمی و فناوری خوبی برخوردار است، شاهد آن، این است که هر کشوری که به فلسفه بها دهد، تمدن و پیشرفت دارد و کشور روسیه کشوری است که به فلسفه بها می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مشترکات زیادی بین ایران و روسیه وجود دارد، گفت: اتحاد ایران و روسیه می‌تواند در مقابل سلطه جهانی بایستد.

دکتر خسروپناه ادامه داد: یکی از راه‌هایی که می‌توان در مقابل امپریالیزم جهانی ایستاد، همکاری‌های فلسفی، علمی و تمدنی است. هم ایران و هم روسیه رشد علمی و فناوری بسیار خوبی داشته‌اند و لازم است با برگزاری نشست‌هایی بین دو کشور، تبادل تجربیات انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر همکاری‌های دو کشور در حوزه علم و فناوری و بر ضرورت تقویت این همکاری‌ها تأکید کرد.

فورسنکو در این ملاقات در سخنانی ضمن سپاسگزاری به‌خاطر این دعوت گفت: امروز یک روز خوب برای ما است. مسئله همکاری ما به یک کیفیت خوب و مشخصی رسیده است. در این روند تمام مسائل از فلسفه، شروع و به فلسفه ختم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در چنین مکانی خوب است از یک نقطه نظر فلسفی نگاهی داشته باشیم به اتفاقاتی که پیرامون ما در جهان در حال اتفاق افتادن است، ادامه داد: دنیا در معرض یک شکست تمدنی جدی است.

فورسنکو افزود: ایران کشوری است که در تاریخ تمدن بشری سهم جدی دارد. البته روسیه از نظر تاریخی شاید در برابر کشور ایران جوان به حساب بیاید، اما در سده‌های اخیر سهم عمده‌ای در تاریخ داشته است.

 وی بیان کرد: ما کشورهای تمدنی هستیم و در این شرایط دشوار مسئولیت‌های بزرگی را برعهده داریم و این مسئله‌ای هست که خیلی ما را به هم نزدیک می‌کند.

فورسنکو اضافه کرد: یکی از وظایفی که شورای علوم و فناوری روسیه بر عهده دارد، پیش‌بینی کردن و به عمل آوردن یک برآورد دقیق از جریان توسعه علم و فناوری در دنیا است.  

بنابر اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این نشست طرفین برای برگزاری یک نشست دوطرفه جهت تبادل تجربیات تفاهم کردند. همچنین همکاری بین دو شورا در حوزه علم و فناوری از دیگر محورهای گفت‌وگوی طرفین در این دیدار بود.

انتهای پیام 

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا