فناوری اطلاعات

یاندکس مدل زبانی هوش مصنوعی خود را در دسترس عموم قرار دادبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اظهار امیدواری کرده که توسعه سریع‌تر و عمیق‌تر برخی از فناوری‌های را از طریق این ابتکار عمل ممکن کند.

استفاده از مدل‌های ی بزرگ، به یک روند کلیدی در توسعه هوش مصنوعی مبدل شده است. این مدل‌ها برنامه‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند پاراگراف‌هایی معنادار را از متن استخراج کرده و مکالمه انسان را مورد تقلید قرار د.

یاندکس، مانند بسیاری از شرکت‌های روسی، از زمانی که در ۲۴ فوریه ده‌ها هزار نیرو را به فرستاد، چند ماه پرتلاطم را پشت سر گذارده است.

این شرکت که فعالیت‌های تجاری آن از جستجوی آنلاین تا خدمات و خدمات ی را شامل می‌شود، در سه ماهه اول سال جاری میلادی به علت پیامدهای زیان دیده و مدیر اجرایی و معاون اجرایی خود را از دست داده، با این حال یاندکس امیدوار است به زودی خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

متا چهارشنبه بزرگترین مدل هوش مصنوعی بدون محدودیت و منبع باز را منتشر کرده بود که یک مدل زبانی با ۶۶ میلیارد پارامتر است. این شرکت در نهایت یک مدل ۱۷۵ میلیارد پارامتری را در دسترس جامعه تحقیقاتی هوش مصنوعی قرار داده است.

اما یاندکس مدل عمومی بزرگ‌تری را ارائه کرده که YaLM ۱۰۰B نام داشته و حاوی ۱۰۰ میلیارد پارامتر است. قرار است این مدل انگیزه‌ای برای توسعه بیشتر شبکه‌های عصبی مولد ایجاد کند.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

دکمه بازگشت به بالا