فناوری های نوین

کشف ماده ای که نیاز به لیتیوم را برای باتری کاهش می‌دهدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس اینسایدر، شرکت مایکروسافت با همکاری آزمایشگاه ملی انرژی بخش پاسیفیک نورث وست (PNNL) در بیانیه ای اعلام کردند یک ماده جدید و ناشناخته که در طبیعت نیز وجود ندارد، می تواند استفاده از لیتیوم در باتری ها را تا ۷۰ درصد کاهش دهد و مزایای محیط زیستی، ایمنی و اقتصادی زیادی دارد.

این ماده در اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی در نمونه اولیه یک باتری برای روشن کردن یک چراغ، آزمایش شد.

محققان مایکروسافت از هوش مصنوعی و ابررایانه برای انتخاب میان ۳۲ میلیون ماده احتمالی و محدود کردن آنها به ۱۸ گزینه احتمالی در ۸۰ ساعت استفاده کردند. یک سخنگوی شرکت اعلام کرد این امر فرایندی که معمولا چند دهه طول می کشید را به میزان قابل توجهی کمتر کرده است.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی اعلام کرد این کشف نخستین نمونه واقعی از انبوهی از مواد است که در عصر اکتشافات علمی مبتنی بر هوش مصنوعی شناسایی می شوند.

این کشف می تواند چالش های مرتبط با لیتیوم مانند نگرانی های محیط زیستی استخراج و کمبود آن در بازار را برطرف کند. تقاضا برای لیتیوم بسیار زیاد است و این عنصر یکی از اجزای کلیدی باتری موبایل ها و خودروهای برقی به شمار می رود.

ویجای موروگسان رهبر محققان PNNL در یک پست وبلاگی نوشت: منابع لیتیوم و دیگر عناصر استراتژیکی که در باتری ها به کار می روند، محدود هستند و از لحاظ جغرافیایی در نقاط خاصی تجمیع شده اند. یکی از دلایل اصلی PNNL شناسایی مواد جدید برای تامین نیازهای روزافزون ذخیره سازی انرژی در آینده است.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا