فناوری اطلاعات

کشت ارقام زیتون مقاوم به سرما و خشکی در مینودشتبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، دکتر جود محمدی افزود: در شرایط کنونی مسئله کم آبی در خصوص محصولات کشاورزی را باید با مقاوم کردن محصولات به کم آبی حل کرد که زیتون یکی از این محصولات است. در مینودشت ارقام زیتون مقاوم به سرما حتی به خشکی و تنش‌های محیطی و قارچ از طرف پژوهشگاه ژنتیک کشت می‌شود.

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی با مراکز آموزش عالی گفت: در این راستا تفاهم نامه‌ای نیز با سازمان مدیریت تولید و صادرات زعفران برای تأسیس مؤسسه تحقیقاتی، شتابدهنده، شرکت دانش بنیان، اطلس و مجموعه تخصصی زعفران به صورت مشترک در پردیس علم و فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و تربت حیدریه امضا شده است که این گونه همکاریها باعث ارتقای کمی و کیفی محصولات کشاورزی و پایداری این تعاملات می‌شود که مشابه این مدل تعامل را با تولید کنندگان زیتون نیز آغاز کرده ایم.

محمدی افزود: تولید جنین گاو گوشتی و شیری نیز یکی از اقداماتی است که با اجرای پروژه‌های مشترک برای حفظ امنیت غذایی در اولویت پژوهشگاه قرار دارد.

دکتر غلامرضا صالحی رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی(abrii) در خصوص فعالیت‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی گفت: فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه‌های کشاورزی مثل گیاهان دارویی و غیره است.

وی افزود: مرکز تحقیقات برنج نیز یکی از مراکز مهم جهاد کشاورزی هست که با پژوهشگاه بیوتکنولوژی همکاری دارد.

صالحی ادامه داد: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی ملی به عنوان زیرمجموعه سازمان تحقیقات کشاورزی وجود دارد که یکی از آنها پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی می‌باشد که حدود ۴۰ شرکت نیز در زمینه کشت بافت گیاهی در این پژوهشگاه فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت شبکه سازی در همکاری‌های مشترک تصریح کرد: ما می‌توانیم در حوزه‌های تولید زنجیره نهال سالم، دوره‌های آموزشی ایمنی سازی محصولات کشاورزی، بررسی و تأمین نیازهای بخش کشاورزی با همکاری بخش خصوصی با پژوهشگاه ژنتیک کار مشترک داشته باشیم.

وی گفت: برای نمونه در پژوهشگاه بیوتکنولوژی، کشت یک نوع درخت مقاوم به بیماری جاروئک (شبه باکتری نوعی بیماری لیموترش) برای اولین با در ایران انجام شده است.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا