فناوری اطلاعات

کانادا خرید تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کردبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، همچنین می‌خواهد به شبکه به اشتراک گذاری اعات کشورهای اتحاد پنج یا Five Eyes بپیوندد که متشکل از آمریکا، کانادا، ، و نیوزلند است.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت کانادا، به خبرنگاران در اتاوا گفت: ما قصد داریم هواوی و زد تی ای را از شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم خود حذف کنیم. ارائه‌دگانی که قبلاً این تجهیزات را نصب کرده‌اند، ملزم به توقف استفاده از آنها و حذف تجهیزات مذکور بر اساس طرح‌هایی که اعلام می‌کنیم، خواهند بود.

شامپاین اضافه کرد: شرکت‌ها ملزم خواهند بود تجهیزات نسل پنجم ی خود را تا ژوئن سال ۲۰۲۴ حذف کنند و بابت این کار هزینه‌ای بازپرداخت نمی‌شود. شرکت‌هایی که از تجهیزات نسل چهارم چینی استفاده می‌کنند هم باید آنها را تا پایان سال ۲۰۲۷ حذف کنند.

اجرای این تصمیم قبلاً در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک کانادا با چین به تعویق افتاده بود. بقیه کشورهای پنج چشم متشکل از کانادا، ایالات متحده، ، استرالیا و نیوزلند قبلاً استفاده از تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرده بودند. در سپتامبر ۲۰۱۸، کانادا برای اولین بار اعلام کرد که تهدیدات احتمالی امنیت ملی ناشی از استفاده از تجهیزات هواوی را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی سفارت چین در کانادا گفت: نگرانی‌های امنیتی ادعا شده «بهانه‌ای برای دستکاری سیاسی» است و کانادا را به همکاری با ایالات متحده برای سرکوب شرکت‌های چینی متهم کرد.

علیخان ولشی، معاون امور شرکت‌های هواوی در کانادا، هم گفت که این شرکت همچنان منتظر شنیدن «ماهیت تهدیدات امنیت ملی است که فکر می‌کنند هواوی ایجاد می‌کند».

ولشی گفت: هوآوی هنوز ۱۵۰۰ کارمند در کانادا دارد که بیشتر آنها در زمینه تحقیق و توسعه فعال هستند و محصولاتی مانند تلفن همراه می‌فروشند و به این کار ادامه خواهند داد.

علاوه بر این ممنوعیت، مارکو مندیچینو وزیر ایمنی عمومی گفت: کانادا قانون جدیدی را برای محافظت از زیرساخت‌های مالی، مخابراتی، و حمل و نقل حیاتی در برابر تهیه خواهد کرد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − سه =

دکمه بازگشت به بالا