بدون دسته بندی

کاغذ پشت چسب دار چیست و چه کاربردی دارد


برچسب زدن یکی از روش‌های آسان جهت علامت گذاری است که می‌توان از انواع چاپ شده آن نیز بر روی بسته بندی محصولات که نمی‌توان طرحی را بر روی آن چاپ نمود استفاده کرد. به این نوع برچسب‌ها کاغذ پشت چسب دار گفته می‌شود.
بسیاری از شرکت‌های تولیدی و بازرگانی از روش چاپ روی کاغذ پشت چسب دار برای تولید لیبل محصولات خود استفاده می‌کنند.
تعریف کاغذ چسب دار

این کاغذ نوعی کاغذ مخصوص است که یک طرف کاغذ از یک لایه چسب پوشیده شده و طرف دیگر آن از انواع مختلف کاغذ گلاسه و کتد شده به صورت مات یا شفاف را شامل می‌شود و می‌توان با توجه به موارد مصرف بر روی آن طرح‌های متنوعی را چاپ و طراحی نمود و همچنین نوشت.

این نوع از کاغذ از سه جزء اصلی تشکیل شده است که رویه Front stock زیره Release line و چسب Adhesive است. از این کاغذها علاوه بر علامت گذاری، یادداشت و طراحی برای چسب زدن و لیبل زدن استفاده می‌شود.
چگونگی چاپ بر روی این کاغذها

چاپ بر روی کاغذ پشت چسب دار بسیار ارزان‌تر از چاپ مستقیم بر روی بسته بندی محصولات است. در نتیجه بسیاری از شرکت‌های بازرگانی و شرکت‌های تولیدی از روش چاپ بر روی کاغذ پشت چسب دار، برای لیبل زدن استفاده می‌کنند.
لیبل‌های پشت چسب دار به دو صورت شیت و رول عرضه می‌شوند و نیز به دو صورت کات شده یا کات نشده در کنار هم در تعداد و سایزهای مختلف و جود دارند.
ویژگی‌های کاغذ پشت چسب دار

کاغذ چسب دار، دوام بالا، قیمت مناسب و چاپی با کیفیت دارد. این کاغذ به چسب آغشته شده که چسب آن دائمی است و یک روکش سیلیکونی و پلاستیکی در زیر آن قرار گرفته تا به راحتی پاره نشود، زیرا در ماشین‌های بزرگ صنعتی این لایه زیرین به سرعت به صورت اتوماتیک جدا می‌شوند و سپس بعد از چاپ این روکش برداشته شده تا کاغذ بر روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود.

سطوح سیلیکونی زیر کاغذ به رنگ زرد و سفید وجود دارد. تنوع وسیع و مختلف از این نوع کاغذ با تفاوت در رنگ، وزن کاغذ، سایز، موقعیت چسب و جنس کاغذ وجود دارد.
کاربردهای کاغذ پشت چسب دار

از این کاغذ در لیبل‌های صنعت نوشیدنی و محصولاتی که نیازمند به مقاومت در برابر رطوبت است استفاده می‌شود. همچنین در لیبل‌های غذایی، حمل و نقل، لوازم التحریر و آرایشی.
مناسب برای لیبل کالاهای لوکس و دارای سطح مقاوم به رطوبت و اصطکاک و شکستگی لیبل. چسب اکثر کاغذ پشت چسب دار بر پایه آب است اما چسب‌هایی بر پایه حلال‌ها، UV و حرارتی نیز وجود دارد.
انواع کاغذ پشت چسب دار

  • کاغذ پشت چسب دار مات
  • کاغذ پشت چسب دار براق
  • کاغذ پشت چسب دار نیمه مات
  • کاغذ پشت چسب دار نیمه براق
  • کاغذ گلاسه پشت چسب دار

یکی دیگر از مصارف کاغذ پشت چسب دار علاوه بر علامت گذاری، یادداشت و طراحی بسته بندی محصولات می‌توان از آن در چاپ انواع لیبل نیز استفاده نمود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه قمیت انواع کاغذ پشت چسب دار می‌توانید اینجا کلیک کنید و همچنین برای ارتباط با کارشناسان فروشگاه اداری آرا در رابطه با نحوه ارسال محصولات نیز می‌توانید در ارتباط باشید.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا