فناوری های نوین

ژاپن برای رصد زباله فضایی ماهواره به فضا فرستاد


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، ماهواره ADRAS-J همراه موشک الکترون از مقر پرتابی در نیوزلند در ساعت ۱۴:۵۲ دقیقه دیروز به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شد.

این ماهواره برای بررسی یک قسمت از موشک ژاپنیH-۲A به عنوان یک زباله فضایی بزرگ در مدار پایین زمین ارسال شده است. نوبو اوکادا بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی آسترواسکیل در یک بیانیه ویدئویی گفت: ماموریت ماهواره ADRAS-J نخستین تلاش در سطح جهان برای نزدیک شدن و شناسایی ایمن یک قطعه زباله بزرگ از طریق عملیات مجاورت خواهد بود.

ژاپن برای رصد زباله فضایی ماهواره به فضا فرستاد

ADRAS-J واژه اختصاری برای «حذف فعال زباله توسط آسترواسکیل ژاپن» است. این ماهواره سعی دارد با زباله های ناشی از پرتاب ماهواره و فضاپیما به مدار مقابله کند. این چالش همزمان با افزایش تعداد ماهواره هایی که به مدار زمین ارسال می شود، رشد می کند.

سخنگوی راکت لب در توضیح این ماموریت نوشته است: عملیات مذکور نخستین مرحله از برنامه حذف زباله مداری است که طی آن ADRAS-J برای آزمایش فناوری ها و عملیات ها برای نزدیک شدن و رصد زباله ها طراحی شد.

ماهواره ۱۵۰ کیلوگرمی ژاپنی داده هایی را برای کمک به حذف زباله به زمین منتقل می کند تا به این ترتیب فضا برای نسل های آتی حفظ شود.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا