فناوری اطلاعات

چین به دنبال ساخت پایگاه در ماه با فناوری چاپ ۳ بُعدیچین فناوری چاپ سه‌بعدی را در ماه برای ساختن زیستگاه آزمایش می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اکونومیک‌تایمز، روزنامه رسمی چاینادیلی روز دوشنبه گزارش داد که چین به بررسی امکان استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی برای ساختن سکونت‌گاه در ماه می‌پردازد. این در حالی است که پکن برنامه‌های خود را برای سکونت دراز مدت در ماه بهبود می‌بخشد.

در ماموریت قمری سال ۲۰۲۰ چین، کاوشگر بدون سرنشین چانگ‌ای۵(Chang’e ۵)، که به نام الهه افسانه‌ای چینی ماه نامگذاری شده است، اولین نمونه‌های خاک ماه را به زمین آورد. چین که اولین فرود روی ماه را در سال ۲۰۱۳ انجام داده است، قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ یک فضانورد روی سطح ماه فرود آورد.

از حالا تا آن زمان، چین ماموریت‌های چانگ‌ای ۶، ۷ و ۸ را پرتاب خواهد کرد که وظیفه‌ی چانگ‌ای ۷ جستجوی منابع قابل استفاده مجدد در ماه برای سکونت طولانی‌مدت انسان است.

چاینا دیلی به نقل از وو وایرن(Wu Weiren)، دانشمند اداره ملی فضای چین گزارش کرده است که کاوشگر چانگ‌ای ۸ تحقیقاتی را در محل در مورد محیط و ترکیب مواد معدنی ماه انجام می‌دهد و همچنین تعیین می‌کند که آیا فناوری‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی می‌توانند در سطح ماه مورد استفاده قرار بگیرند یا خیر.

وو گفت: اگر بخواهیم برای مدت طولانی در ماه بمانیم، باید ایستگاه‌هایی را با استفاده از مواد خود ماه روی این قمر ایجاد کنیم.

چین می‌خواهد با استفاده از خاک ماه شروع به ساخت پایگاهی در ماه کند.

به گفته یک کارشناس آکادمی مهندسی چین، رباتی که وظیفه ساخت «آجر از خاک ماه» را دارد، در طی ماموریت چانگ‌ای ۸ در حدود سال ۲۰۲۸ به فضا پرتاب خواهد شد.

رقابت برای پا گذاشتن روی ماه در سال‌های اخیر، به‌ ویژه با حضور ایالات متحده، تشدید شده است.

در ماه جاری، ناسا و آژانس فضایی کانادا اسامی چهار فضانوردی را که طی ماموریت آرتمیس ۲ اواخر سال ۲۰۲۴ به مدار ماه می‌روند، اعلام کردند.

انتهای پیام

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا