بدون دسته بندی

چگونه استرس گربه را کم کنیم؟


گربه ها موجوداتی به شدت حساس هستند و کوچکترین اتفاق و تغییر در محیط اطرافشان می تواند موجب ایجاد استرس در آن ها شود.این موجودات مستقل در طبیعت آموزش دیده اند که ترس ها، ناتوانی و درد خود را پنهان کنند تا در مقابل تهدید ها و دیگر موجودات، ضعیف به نظر نرسند. این امر بسیار مهم است که شما علت استرس گربه خود را تشخیص دهید و توانایی درمان استرس گربه را پیدا کنید.چرا که ادامه پیدان استرس، گربه را از نظر روحی و جسمی دچار مشکل می کند و حتی می تواند به بیمار شدن او و یا رفتارهای مخرب بیانجامد. همچنین استرس در گربه موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن گربه می گردد و خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.گاهی صاحبان گربه متوجه می شوند که در رفتار گربه آن ها، چیزی مانند همیشه نیست و این زمانی است که گربه چند وقتی است که دچار استرس شده است. ممکن است کم اشتها شود یا مرتبا بیمار گردد. حتی رفتارهایی از خود نشان دهد که قبلا ابدا این رفتارها از او سر نمی زده است. مثلا در جایی غیر توالت خود دستشویی می کند.شما هرچه زودتر تشخیص دهید گربه تان تحت استرس است، زودتر می توانید اقدام به درمان استرس او کنید و برای این کار نیاز دارید که علایم استرس در گربه خود را بشناسید.

علت استرس گربه چیست؟ راه کارهای مناسب در جهت کاهش استرس گربه

هر گربه شخصیت منحصر به فردی دارد و در نتیجه عوامل ایجاد استرس نیز متفاوت هستند.در ادامه مواردی از این عوامل را بررسی می کنیم:

نبود منابع کلیدی در زندگی گربه

هر گربه برای شاد و سالم بودن نیاز به منابعی دارد تا نیازهای اولیه اش به درستی تامین گردد. نبود هر یک از این ها می تواند موجب استرس در گربه شود. به عنوان مثال اگر توالت گربه شما بیش از اندازه کوچک و یا بیش از اندازه بزرگ باشد، تمیز نباشد و یا در محیطی پر سر و صدا قرار گرفته باشد موجب استرس گربه می شود.

جابه جایی و اسباب کشی

گربه ها دوست دارند در محیطی باشند که با آن آشنایی دارند و در آن احساس امنیت می کنند. نقل مکان به یک خانه جدید می تواند برای گربه پر از استرس و نگرانی باشد.برای آسان تر کردن این فرایند مطمئن شوید تمامی منابع مورد نیاز گربه خود را در خانه جدید فراهم کرده اید. جای مخصوص و آرامی را به او اختصاص دهید تا به خو گرفتن او به منزل جدید و کاهش اضطرابش کمک کنید. همچنین بهتر است در طول جابه جایی و اسباب کشی گربه خود را مدتی به دوستی که با او مانوس هست بسپارید و بعد از آماده شدن خانه جدید او را بیاورید.

حیوانات خانگی دیگر

آوردن یک سگ یا گربه جدید به خانه برای گربه بسیار استرس زا است. بهترین راه این است که این کار را بسیار محطاطانه و به تدریج انجام دهید و به هیچ وجه به نزدیک شدن گربه به حیوان خانگی جدید اصرار نکنید.
حس رقابت

برای گربه شریک شدن غذا، جای خواب و توالت خود امری نگران کننده است وموجب اضطراب او می شود. در خانه هایی که چند گربه با هم زندگی می کنند این مشکل چشمگیر است. برای کاهش این استرس باید غذا و لوازم مورد نیاز گربه ها را به مقدار لازم فراهم کنید و در اختیار آن ها قرار دهید تا از تنش بین آن ها جلوگیری شود.

نوازش و بغل کردن گربه

گربه ها در این مورد نیز با هم متفاوت هستند و به یک اندازه از نوازش و در آغوش گرفته شدن لذت نمی برند و این امر می تواند موجب استرس و اضطراب در آن ها شود. بعضی ها نارضایتی و یا علاقه خود را به راحتی به شما نشان می دهند در حالی که برخی در ابراز آن دچار مشکل می شوند. بنابراین این وظیفه شما به عنوان صاحب گربه است تا با دقت در رفتار آن ها علاقه، ترس و اضطراب را در آن ها تشخیص دهید و از رفتارهایی که برای گربه ناخوشایند است دوری کنید.

منبعبرنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هفده =

دکمه بازگشت به بالا