فناوری اطلاعات

پروژه محرمانه گوگل برای ساخت هدست واقعیت افزودهگوگل سرگرم ساخت یک هدست تحت نام “پروژه آیریس” است که قصد دارد در سال ۲۰۲۴ عرضه کند.

به گزارش ایسنا، گوگل ممکن است هدست “دی دریم” را سالها قبل کنار گذاشته باشد اما به معنای آن نیست که از کار روی ساخت هدستها به طور کلی انصراف داده است. منابع آگاه مدعی شدند گوگل در حال ساخت یک هدست واقعیت افزوده تحت نام “پروژه آیریس” است که می خواهد در سال ۲۰۲۴ عرضه کند. این دستگاه پوشیدنی از یک پردازنده سفارشی گوگل و های ردیابی چهره بیرونی استفاده کرده و با کار می کند. البته با توجه به آگهی های استخدام، یک سیستم عامل سفارشی خواهد داشت. همچنین برای فائق آمدن بر محدودیتهای نیروی پردازش هدست، احتمالا به یک رندر مبتنی برابر متکی خواهد بود.

کِلِی باوور، مدیر پروژه استارلاین بر این پروژه به شدت محرمانه نظارت دارد. منابع آگاه اظهار کردند تیم هدست واقعیت افزوده گوگل شامل اسکات هافمن، سازنده ، شهرام ای، مدیر ARCore و مارک لوکفسکی، مدیر سابق توسعه سیستم عامل داخلی شرکت مِتا هستند. تصور می رود واحد پیکسل هم در بخشهایی از کار ی مشارکت دارند.

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در اکتبر گفته بود واقعیت افزوده حوزه بزرگی برای سرمایه گذاری برای این شرکت است. تصور می رود این هدست در مراحل اولیه ساخت باشد و استراتژی بازار واضحی ندارد و از این رو هدف عرضه در سال ۲۰۲۴ ممکن است قطعی نباشد.

بر اساس گزارش انگجت، عرضه هدست از سوی گوگل که پیش از این در این حوزه ناکامی را تجربه کرده است، ممکن است غیرمنتظره به نظر برسد اما با توجه به انداز در حال تحول، شوکه کننده نیست. شایعه شده که هم ممکن است در حال ساخت یک هدست واقعیت ترکیبی باشد در حالی که مِتا به دنبال ساخت سخت افزار واقعیت افزوده و دنیای مجازی () است. اگر گوگل نخواهد سخت افزار واقعیت افزوده یا پلتفرم مناسب آن را عرضه کند ممکن است در این حوزه از رقیبانش عقب بیافتد حتی اگر با توسعه این فناوری سالها فاصله داشته باشیم.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

دکمه بازگشت به بالا