اخبار سایتبازارفناوری اطلاعات

ویروس رایانه چیست و چگونه می توانم از رایانه خود محافظت کنم؟

access_time تاریخ انتشار 19 دی 00

ویروس رایانه چیست و چگونه می توانم از رایانه خود محافظت کنم؟ ویروس کامپیوتری یک کد مخرب کامپیوتری است که برای انتشار از دستگاهی به دستگاه دیگر طراحی شده است. زیرمجموعه ای از بدافزارها، این تهدیدات خودکپی معمولاً برای آسیب رساندن به دستگاه یا سرقت داده ها طراحی می شوند.

به یک ویروس بیولوژیکی فکر کنید – نوعی که شما را بیمار می کند. دائماً ناخوشایند است، شما را از عملکرد عادی باز می دارد و اغلب برای خلاص شدن از شر آن به چیزی قدرتمند نیاز دارد. یک ویروس کامپیوتری بسیار شبیه است. ویروس‌های رایانه‌ای که برای تکثیر بی‌وقفه طراحی شده‌اند، برنامه‌ها و فایل‌های شما را آلوده می‌کنند، نحوه عملکرد رایانه شما را تغییر می‌دهند یا به طور کلی از کار کردن آن جلوگیری می‌کنند.

ویروس کامپیوتری چه می کند؟

برخی از ویروس‌های کامپیوتری طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که با آسیب رساندن به برنامه‌ها، حذف فایل‌ها یا فرمت مجدد هارد دیسک به رایانه شما آسیب برسانند. دیگران به سادگی خود را تکرار می کنند یا شبکه ای را پر از ترافیک می کنند و انجام هر گونه فعالیت اینترنتی را غیرممکن می کنند. حتی ویروس‌های رایانه‌ای کم‌مضر می‌توانند عملکرد سیستم شما را به طور قابل توجهی مختل کنند، حافظه رایانه را کاهش داده و باعث خرابی مکرر رایانه شوند.

آیا برای حملات امروز آماده هستید؟ بزرگترین تهدیدات سایبری سال را در گزارش تهدید سالانه ما کشف کنید.

در سال 2013، ویروس بات‌نت Gameover ZueS برای استفاده از سایت‌های دانلود همتا به همتا برای توزیع باج‌افزار و ارتکاب کلاهبرداری بانکی کشف شد. در حالی که ده‌ها هزار ویروس رایانه‌ای هنوز در اینترنت پرسه می‌زنند، روش‌های خود را متنوع کرده‌اند و اکنون تعدادی بدافزار مانند کرم‌ها، تروجان‌ها و باج‌افزارها به آنها ملحق شده‌اند.

کامپیوتر چگونه ویروس می گیرد؟

حتی اگر مراقب باشید، می‌توانید ویروس‌های رایانه‌ای را از طریق فعالیت‌های عادی وب مانند:

     به اشتراک گذاری موسیقی، فایل یا عکس با سایر کاربران

     بازدید از یک وب سایت آلوده

     باز کردن ایمیل هرزنامه یا پیوست ایمیل

     دانلود رایگان بازی ها، نوار ابزار، پخش کننده های رسانه ای و سایر ابزارهای کمکی سیستم

     نصب برنامه های نرم افزاری اصلی بدون مطالعه کامل قراردادهای مجوز

ویروس های کامپیوتری چگونه پخش می شوند؟

ویروس‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی پخش کرد، از جمله از طریق شبکه‌ها، دیسک‌ها، پیوست‌های ایمیل یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی مانند USB. از آنجایی که زمانی ارتباط بین دستگاه‌ها بسیار محدودتر از امروز بود، ویروس‌های رایانه‌ای اولیه معمولاً از طریق فلاپی دیسک‌های آلوده پخش می‌شدند. در زمان پشیبانی از شبکه کامپیوتر تمامی موارد امنیتی و حفاظتی رعایت می شود تا از آلوده شدن سیستم های کامپیوتری جلوگیری شود.

امروزه، پیوندهای بین دستگاه‌های دارای اینترنت رایج هستند و فرصت‌های فراوانی را برای انتشار ویروس‌ها فراهم می‌کنند. به گفته آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده، پیوست‌های ایمیل آلوده رایج‌ترین ابزار انتشار ویروس‌های رایانه‌ای هستند. بیشتر، اما نه همه، ویروس‌های رایانه‌ای، کاربر را ملزم می‌کند تا به نوعی عمل کند، مانند فعال کردن «ماکروها» یا کلیک کردن روی یک پیوند، برای انتشار.

علائم ویروس کامپیوتری چیست؟

اگر هر یک از علائم بدافزار زیر را بشناسید، ممکن است رایانه شما آلوده شود:

    عملکرد کند کامپیوتر

    رفتار نامنظم رایانه

    از دست دادن اطلاعات غیرقابل توضیح

    خرابی های مکرر کامپیوتر

ویروس های کامپیوتری چگونه حذف می شوند؟

آنتی ویروس ها پیشرفت زیادی در شناسایی و جلوگیری از انتشار ویروس های رایانه ای داشته اند. با این حال، هنگامی که دستگاهی آلوده می شود، نصب یک راه حل آنتی ویروس همچنان بهترین گزینه برای حذف آن است. پس از نصب، اکثر نرم افزارها “اسکن” را برای برنامه مخرب انجام می دهند. پس از یافتن آنتی ویروس، گزینه هایی برای حذف آن ارائه می شود. اگر این کاری نیست که به طور خودکار انجام شود، برخی از فروشندگان امنیتی کمک تکنسین را برای از بین بردن ویروس رایگان ارائه می دهند.

نمونه هایی از ویروس های کامپیوتری

در سال 2013، ویروس بات‌نت Gameover ZueS برای استفاده از سایت‌های دانلود همتا به همتا برای توزیع باج‌افزار و ارتکاب کلاهبرداری بانکی کشف شد. در حالی که ده‌ها هزار ویروس رایانه‌ای هنوز در اینترنت پرسه می‌زنند، روش‌های خود را متنوع کرده‌اند و اکنون با چندین نوع بدافزار مانند:

    کرم ها – کرم نوعی ویروس است که بر خلاف ویروس های سنتی، معمولاً برای انتشار از دستگاهی به دستگاه دیگر نیازی به اقدام کاربر ندارد.

    تروجان ها – همانطور که در افسانه وجود دارد، تروجان ویروسی است که در یک برنامه به ظاهر قانونی پنهان می شود تا خود را در شبکه ها یا دستگاه ها پخش کند.

    باج افزار – باج افزار نوعی بدافزار است که فایل های کاربر را رمزگذاری می کند و برای بازگشت آن باج می خواهد. باج‌افزار می‌تواند از طریق ویروس‌های رایانه‌ای منتشر شود، اما لزوماً نیست.

حفاظت از ویروس کامپیوتر

وقتی خود را با اطلاعات و منابع مسلح می‌کنید، در مورد تهدیدات امنیتی رایانه عاقل‌تر هستید و کمتر در برابر تاکتیک‌های تهدید آسیب‌پذیر هستید. این مراحل را برای محافظت از رایانه خود با بهترین محافظت از ویروس رایانه انجام دهید:

    از محافظت آنتی ویروس و فایروال استفاده کنید

    نرم افزار ضد جاسوسی را دریافت کنید

    همیشه نرم افزار ضد ویروس و ضد جاسوس افزار خود را به روز نگه دارید

    سیستم عامل خود را به طور منظم به روز کنید

    تنظیمات امنیتی مرورگر خود را افزایش دهید

    از وب سایت های مشکوک خودداری کنید

    نرم افزار را فقط از سایت هایی دانلود کنید که به آنها اعتماد دارید.

    نرم افزارهای رایگان و برنامه های اشتراک فایل را قبل از دانلود به دقت ارزیابی کنید.

    پیام های فرستنده ناشناس را باز نکنید
    فورا پیام هایی را که مشکوک به اسپم بودن آنها هستید حذف کنید

یک کامپیوتر بدون محافظت مانند دری باز برای ویروس های کامپیوتری است. فایروال ها ترافیک اینترنت داخل و خارج از رایانه شما را کنترل می کنند و رایانه شما را از کلاهبرداران آنلاینی که به دنبال اهداف آسان هستند پنهان می کنند. محصولاتی مانند Webroot Internet Security Complete و Webroot Antivirus محافظت کامل در برابر دو تهدید خطرناک در اینترنت – نرم افزارهای جاسوسی و ویروس های رایانه ای – ارائه می دهند. آنها از ورود ویروس ها به رایانه شما جلوگیری می کنند، در هر ورودی احتمالی رایانه شما محافظت می کنند و هر ویروس رایانه ای را که سعی می کند باز شود، حتی مضرترین و مخرب ترین گونه ها، دفع می کند.

در حالی که دانلودهای آنتی ویروس رایگان در دسترس هستند، آنها نمی توانند به ویروس کامپیوتری کمک کنند تا با یورش مداوم سویه های جدید همراه شوید. اشکال ناشناخته قبلی بدافزار چند شکلی اغلب می‌توانند بیشترین آسیب را وارد کنند، بنابراین داشتن حفاظت آنتی‌ویروس به‌روز و تضمین‌شده بسیار مهم است.

منبع : pishgamrayaneh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا