بدون دسته بندی

واردات خودرو در ایران به کجا خواهد رسید؟


طرفداران خودروهای لوکس و وارداتی از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نهاد مسئول در دولت، خودرو را به عنوان یک کالای سطح چهارم در نظر گرفته و قانون منع واردات آن را به تصویب مجلس رساند، در شوک عظیمی فرو رفتند. در حال حاضر مجلس در حال کار بر روی طرحی با عنوان ساماندهی بازار خودرو است که یکی از بخش‌های اصلی آن مربوط به واردات خودرو است. در این بخش تصمیم گیری برای آینده واردات خودروهای لوکس به دولت واگذار شده است. اما به نظر نمی‌رسد که دولت در حال حاضر و حتی تا پایان سال آینده تصمیمی برای آزادسازی واردات خودرو داشته باشد.


آیا بودجه ۱۴۰۰ امیدی بر آینده واردات خودرو خواهد بود؟

زمانی که دولت بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد، بسیاری از کارشناسان با شنیدن خبر وجود نام خودروهای وارداتی در این لایحه خوشحال شدند. بهتر است بدانید دولت قصد دارد که در سال آینده حدود دو هزار و چهل هزار میلیارد تومان از بودجه خود را از محل خودروهای وارداتی تامین کند. اما با انتشار جزییات این لایحه این کورسوی امید نیز خاموش شده و امیدها برای آزاد شدن واردات در سال آینده از بین رفت.
چرا که مقرر شده که بودجه تعیین شده از محل هزینه آزادسازی خودروهای وارداتی که در حال حاضر در گمرک موجود هستند تامین شود. به همین دلیل واضح است که دولت تصمیمی برای لغو ممنوعیت واردات خودرو در سال آینده هم نداشته و فعالان این حوزه ناچار هستند همچنان در سردرگمی و نگرانی بمانند. با این حال مسئولان دولتی هنوز تصمیم قطعی برای شکستن سکوت خود درباره این موضوع نداشته و هیچ صحبتی درباره آن نکرده‌اند. تنها اظهار نظر دولت در این باره افشای جزییات برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ بوده است تا نظر مثبت کارشناسان چندان امیدواری یا توقعی را برای فعالان این حوزه به وجود نیاورد.


آینده واردات خودرو در ایران تحت تاثیر مستقیم تحریم‌ها

یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که در بازار ایران تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته است، واردات خودرو است. علت این امر آن است که بخش زیادی از منابع مالی و ارزی کشور توسط سایر کشورهای تحریم کننده بلوکه شده است. در نتیجه منابع مالی کشور محدود است. در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت که واردات خودرو تا آینده نزدیک آزاد شده و خریداران و طرفداران این دسته از خودروها خبرهای خوشی را بشنوند.


با این اوصاف آیا مسیر آزاد شدن واردات خودرو به مقصد خواهد رسید؟

شاید تا پیش از انتشار جزییات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ می‌توانستیم تا حدی به روشن شدن آینده این مسیر امیدوار باشیم. اما قرار بر این شده که تنها خودروهای وارداتی که در حال حاضر در گمرک هستند آزاد شوند. از سوی دیگر مجلس هم قصد دخالت در این روند را نداشته و تصمیم‌گیری را بر عهده دولت گذاشته‌اند. دولت هم با توجه به شرایط فعلی در خصوص تحریم‌های اعمال شده و شیوع ویروس کرونا فعلا تصمیمی در خصوص آغاز فرایند آزادسازی واردات خودرو نگرفته است.


سخن پایانی
آزاد شدن واردات خودرو مسئله‌ای است که از سال ۹۷ تاکنون ذهن بسیاری از طرفداران خودروهای وارداتی را درگیر کرده است. سکوت دولت درباره این مسئله و گمانه‌زنی‌های کارشناسان باعث شده است که این دسته از افراد آینده مبهمی را روبروی خود ببینند. با این حال مجلس با واگذار کردن وظیفه تصمیم‌گیری در این رابطه به دولت مسئله را از گردن خود باز کرده است. دولت نیز با دادن لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آب پاکی را روی دست خریداران خودروهای وارداتی ریخته و به آن‌ها اطمینان داد که قرار نیست تغییری در این وضعیت در سال ۱۴۰۰ هم اتفاق بیفتد.

به نقل از ایران زیرنویسبرنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا