فناوری اطلاعات

نگاه دوقطبی سیاسی و جناحی در پژوهشگاه علوم‌انسانی وجود نداردرییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان این‌که برخی از اعضای پژوهشگاه، باوجود اینکه چند سالی در پژوهشگاه حضور نداشته و در مأموریت خارج از کشور به سر می‌برند، تحت تأثیر فضاسازی‌های صورت گرفته، به طرح مسائلی به دور از واقعیت پرداخته‌اند؛ گفت: طرح مسائلی همچون وجود فضای سیاسی و امنیتی در پژوهشگاه و یا بیان سایر موارد نادرست دیگر، باعث ایجاد حواشی برای پژوهشگاه و دشوار شدن حفظ آرامش و نظم که لازمه فعالیت‌های علمی و اجرایی اعضای پژوهشگاه است، می‌شود و تنها به دوقطبی‌سازی‌هایی در سطح رسانه‌ها و فضای مجازی دامن زده می‌شود.

به گزارش ایسنا، اولین جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سال ۱۴۰۲ و سی‌وچهارمین جلسه شورا در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور اعضای شورا برگزار شد. در این جلسه علاوه بر تنفیذ و تصویب برنامه‌های پژوهشی انفرادی (نوع الف) و برخی دیگر از طرح‌های تألیفی پیشنهادی مرتبط با طرح کلان ملی «استعمارشناسی در ایران» اعضای هیأت علمی پژوهشکده‌های مختلف پژوهشگاه، فهرست اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه به تصویب اعضای شورا رسید.

در ابتدای جلسه دکتر موسی نجفی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ضمن تبریک به دکتر سیدمحمدرحیم ربانی‌زاده، سرپرست پژوهشکده تاریخ ایران؛ دکتر سیدمحمدهادی گرامی، سرپرست پژوهشکده مطالعات علوم قرآنی؛ دکتر عبدالمجید مبلغی، سرپرست پژوهشکده تمدن اسلامی؛ دکتر فریباسادات محسنی، سرپرست پژوهشکده علوم سیاسی و دکتر فاطمه طاهرخانی، سرپرست پژوهشکده انقلاب اسلامی، برای آنان در سمت جدید آرزوی توفیق کرد.

وی با اشاره به برخی تغییرات در پست‌های مختلف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و بیان اینکه دلیل این تغییرات مسئله شخصی نبوده است، ادامه داد: رعایت نظم و دقت در امور مختلف مربوط به اعضای مختلف پژوهشگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از وظایف مهم رؤسای پژوهشکده‌ها و مراکز، حضور در جلسات شورای پژوهشی و شورای تحصیلات تکمیلی و انعکاس و اطلاع‌رسانی تصمیم‌ها و مباحث مطرح شده در جلسات به اعضای پژوهشکده‌ها و مراکز است.

تأکید ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بر پرهیز از دوقطبی‌سازی‌های جناحی و سیاسی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تأکید بر سیاست مدیریت پژوهشگاه در طرح مسائل مختلف علمی و غیرعلمی در شورای پژوهشی به‌عنوان عالی‌ترین شورای علمی پژوهشگاه، گفت: همواره تلاش شده است تا با طرح صادقانه و شفاف مسائل مختلف در جلسات شورا، علاوه بر بهره‌گیری از خرد جمعی و مشورت با اعضای پژوهشگاه در تصمیم‌گیری‌ها، از رویکرد یک‌جانبه و ایجاد شائبه پرهیز شود.

وی متذکر شد: برخی از اعضای پژوهشگاه باوجود اینکه چند سالی در پژوهشگاه حضور نداشته و در مأموریت خارج از کشور به سر می‌برند، تحت تأثیر فضاسازی‌های صورت گرفته، به طرح مسائلی به دور از واقعیت پرداخته‌اند. طرح مسائلی همچون وجود فضای سیاسی و امنیتی در پژوهشگاه و یا بیان سایر موارد نادرست دیگر، باعث ایجاد حواشی برای پژوهشگاه و دشوار شدن حفظ آرامش و نظم که لازمه فعالیت‌های علمی و اجرایی اعضای پژوهشگاه است، می‌شود و تنها به دوقطبی‌سازی‌هایی در سطح رسانه‌ها و فضای مجازی دامن زده می‌شود که البته در سطح داخل کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد و عموماً خوشایند مخالفان کشور و رسانه‌های بیگانه است.

نجفی، دشواری‌های ایجاد شده برای این پژوهشگاه با طرح مسائل خلاف‌ واقع و تلاش مدیریت پژوهشگاه برای برخورد مثبت و رویکردی مبتنی بر تسامح و مدارا با آنان را متذکر شد و گفت: باوجود امکان برخوردهای قهری و مبتنی بر موازین اداری، مسئولان پژوهشگاه با تسامح و مدارا مدت مأموریت آنان را طبق موازین قانونی تمدید کرده و از این افراد دعوت می‌کنیم با حضور در پژوهشگاه و پرداختن به فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود، از واقعیت‌های جاری در پژوهشگاه آگاهی یابند و از طرح مسائل خلاف‌واقع دوری کنند.

وی ادامه داد: در پژوهشگاه هیچ‌گونه نگاه دو قطبی سیاسی و جناحی در نگاه به فعالیت‌های مختلف علمی، اجرایی و اداری اعضای پژوهشگاه وجود ندارد اما قطعاً و تنها یک دوقطبی وجود دارد و آن دو قطبی استقلال و سربلندی کشور در مقابل وابستگی و عدم استقلال کشور است. پژوهشگاه همواره در مسیر استقلال، امنیت، منافع ملی، انتظام اجتماعی و پیشرفت کشور حرکت خواهد کرد و هر حرکتی خلاف آن را نفی و طرد می‌کند.

تأکید بر حمایت از صندوق‌های مختلف پژوهشگاه در چارچوب موازین قانونی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود به درخواست‌های مختلف از مدیریت پژوهشگاه برای حمایت‌های بیشتر از اقشار ضعیف‌تر و دچار مشکلات و سختی‌های اقتصادی و معیشتی اشاره کرد و گفت: مدیریت پژوهشگاه همواره تلاش کرده است تا به شکل‌های مختلف و البته در چارچوب موازین قانونی از این قشر حمایت کند و بار سنگین روی دوش آنان را بکاهد، ولی باید توجه داشت که از یک طرف امکانات و منابع مالی پژوهشگاه محدود است و از طرف دیگر موانع قانونی امکان حمایت بیشتر را در اختیار مسئولان پژوهشگاه قرار نمی‌دهد. فراتر رفتن از حدود مشخص شده، بی‌نظمی و به‌خطر افتادن منافع پژوهشگاه را در پی خواهد داشت. با توجه به اهمیت موضوع مقرر شد معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع پژوهشگاه موضوع تقویت و حمایت مالی از صندوق‌های مختلف پژوهشگاه را برای اعطای وام به نیروهایی که نیازمند حمایت بیشتر هستند، بررسی کند تا با اعطای وام، از یک طرف امکان حمایت از نیروهای نیازمند فراهم شده و از طرف دیگر امکان بازپرداخت آن نیز فراهم باشد.

در ادامه جلسه دکتر یحیی فوزی، معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ضمن تبریک روز معلم به اعضای پژوهشگاه، به تعیین تکلیف وضعیت آثار ارسالی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه در جلسه اخیر شورای انتشارات اشاره کرد و گفت: با تشکیل شورای انتشارات فرایندهای مختلف انتشار آثار اعضای هیأت علمی انجام و روندهای مختلف آنها به‌روزرسانی شد. در برخی موارد تعیین داور و در برخی موارد هم روند بعدی مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفت. براین اساس کار عقب‌مانده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جدید کتاب پژوهشگاه، گفت: اعضای هیأت علمی می‌توانند با مراجعه به این سامانه از آخرین وضعیت آثار خود آگاهی یابند.

دکتر فوزی با اشاره به تصمیم‌ صورت‌گرفته در شورای انتشارات برای انتشار یکپارچه و سبک اختصاصی برای مجموعه‌سازی آثار یک موضوع، گفت: در سال جدید در تلاش هستیم تا با همکاری اعضای شورای انتشارات و اعضای هیأت علمی، مجموعه‌سازی‌های مختلفی را انجام دهیم، به این صورت که مثلاً آثار مختلف در حوزه قرآن‌پژوهی، روش‌شناسی یا سایر موضوعات را به شکل واحد و سبک مشخصی منتشر کنیم تا با شناسایی خلأهای موجود، نسبت به رفع کاستی‌ها در حوزه‌های مختلف اقدام شود.

تصویب اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

در بخش دیگری از جلسه شورا و در ادامه مباحث صورت گرفته در جلسات پیشین شورا درباره اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به اولویت‌های احصاء شده ذیل چهار محور موضوعی ایران‌پژوهی، اسلام‌پژوهی، غرب‌پژوهی و میان‌رشته‌ای پرداخته شد.

ابتدا دکتر مهدی معین‌زاده، مدیر پژوهشی اولویت‌های مطرح شده براساس دیدگاه و نظر اعضای شوراء را به شرح ذیل قرائت کرد: 

هویت ایرانی؛ سیر تحول دانش در ایران؛ مسائل اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی کشور؛ ابعاد و مسائل ارتباطات در ایران (با تأکید بر فضای مجازی)؛ استعمارشناسی ایرانی؛ فرهنگ و تمدن ایرانی؛ ایران جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی ذیل محور ایران‌پژوهی قرار گرفتند. اولویت‌هایی نظیر تمدن نوین ایرانی_اسلامی؛ خدمات متقابل اسلام و ایران؛ بررسی و بازخوانی تراث اسلامی؛ فلسفه و نظام حکمرانی در اسلام و ایران؛ مطالعات منطقه‌ای و جنبش‌های فکری اسلامی؛ امام‌شناسی؛ قرآن‌پژوهی؛ مناسبات سیره‌پژوهی و علوم انسانی با تأکید بر امام علی(ع) ذیل محور اسلام‌پژوهی مطرح شدند.

اولویت‌هایی مانند تاریخ، روش‌شناسی و فلسفه علم و فناوری؛ مطالعات غرب‌شناسی ایرانی و نقد شرق‌شناسی؛ تبارشناسی علوم انسانی ذیل محور غرب‌پژوهی قرار گرفتند. آینده‌پژوهی؛ نسبت و ارتباط اسلام، ایران و غرب؛ نظریه‌پردازی؛ تحول در علوم انسانی و نسبت آن با رشته‌های دانشگاهی؛ فرهنگ، اخلاق و تعلیم و تربیت؛ تحولات نظام بین‌الملل و مطالعات آسیایی؛ مطالعات جهان؛ و فلسفه پژوهش نیز اولویت‌هایی بودند که ذیل محور میان‌رشته‌ای دسته‌بندی شدند.

دکتر معین‌زاده یادآور شد: ما به هم‌پوشانی‌های موجود در این دسته‌بندی یا امکان طرح اولویت‌های دیگر به اقتضاء زمان و شرایط دیگر واقف هستیم، ولی مزیت این تقسیم‌بندی این است که به اعضای شورا و پژوهشگاه یادآور می‌شود برنامه‌ریزی ذیل آنها جهت‌دهنده و همسوکننده فعالیت‌های مختلف پژوهشگاه است.

با توجه به تصویب اولویت‌های پژوهشی مقرر شد، مسئولان پژوهشکده‌ها و مراکز مختلف پژوهشی نسبت به طرح موضوع در جلسات مختلف با اعضای خود اقدام لازم را صورت دهند.

دکتر نجفی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه اگرچه طرح موضوع اولویت‌های پژوهشی در جلسات متعدد مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت، گفت: طولانی شدن این روند نشان‌دهنده افزایش سطح فکری و وسعت دید اعضای پژوهشگاه است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تأکید بر وجه توصیه‌ای این اولویت‌ها، ادامه داد: در جلسات آتی شورا، در هر جلسه برنامه‌های پیشین و برنامه‌های آتی یک پژوهشکده یا مرکز مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد. بدین صورت علاوه بر آگاه شدن سایر اعضای پژوهشگاه از فعالیت‌ها و برنامه‌های یک پژوهشکده و مراکز، حالت جزیره‌ای و فعالیت مجزای هر پژوهشکده یا مرکز کم‌رنگ‌تر شده و زمینه برای هم‌گرایی و ارتقاء هرچه بیشتر فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشگاه فراهم می‌شود.

تنفیذ و تصویب برنامه‌های پژوهشی پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه

در بخش بعدی جلسه عناوین و مجریان برنامه‌های پژوهشی انفرادی (نوع الف) پیشنهادی اعضای هیأت علمی از پژوهشکده‌های مختلف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ازجمله پژوهشکده مطالعات اجتماعی؛ پژوهشکده زبان و ادبیات و پژوهشکده دانشنامه‌نگاری توسط دکتر معین‌زاده قرائت شد و اعضای شورا با تنفیذ برنامه‌های پژوهشی پیشنهاد شده موافقت کردند. در این بخش پس از طرح نکاتی درباره برنامه‌های پیشنهادی از سوی اعضای شورا، رؤسای پژوهشکده ذی‌ربط به توضیح و تبیین بیشتر برنامه‌های پیشنهادی پرداختند.

همچنین سه برنامه پژوهشی تألیفی پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ذیل طرح کلان ملی «استعمارشناسی در ایران» از سوی اعضای هیأت علمی پژوهشکده تاریخ ایران؛ پژوهشکده اخلاق و تربیت و پژوهشکده مطالعات سیاسی، بین‌المللی و حقوقی به تصویب اعضای شورا رسید.

گزارش فعالیت‌ها و برنامه‌های مدیریت نوآوری و کاربردی‌سازی پژوهش‌های علوم انسانی پژوهشگاه

بخش پایانی جلسه شورا به گزارش دکتر فرانک جهانگرد، سرپرست مدیریت نوآوری و کاربردی‌سازی پژوهش‌های علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف این مدیریت اختصاص داشت.

دکتر جهانگرد ضمن قدردانی از خدمات و فعالیت‌های دکتر الهام ابراهیمی، مدیر سابق و معرفی نیروهای این مدیریت، گفت: این مدیریت ذیل معاونت کاربردی‌سازی علوم انسانی و فرهنگی پژوهشگاه فعالیت کرده و ارتباط نزدیکی با واحدهای حقوقی و مالی پژوهشگاه دارد. در کمیسیون طرح‌های کارفرمایی که با حضور رئیس و معاونان پژوهشگاه برگزار می‌شود، مدیریت امور حقوقی و قراردادها و دو عضو حقیقی نیز حضور دارند. تصمیمات این کمیسیون با توجه به پیوند آن با مسائل مالی از یکسو و اثرگذاری آن در ارتقاء اعضای هیأت علمی از سوی دیگر، نشان‌دهنده جایگاه مهم آن در سطح پژوهشگاه است.

سرپرست مدیریت نوآوری و کاربردی‌سازی پژوهش‌های علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه به وضعیت طرح‌های کارفرمایی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه پرداخت و ادامه داد: در دوره ریاست پیشین پژوهشگاه، ۴۷ طرح کارفرمایی مصوب شد که تعدادی از آنها خاتمه یافته، تعدادی در دست اجرا و تعدادی نیز مختومه شدند. در دوره ریاست فعلی پژوهشگاه نیز تعداد ۲۰ طرح به تصویب رسیده است که ۱۷ طرح خاتمه یافته و سه طرح نیز در دست اجراست.

دکتر جهانگرد، کمیت و کیفیت انعقاد طرح‌های کارفرمایی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در دو ماه اخیر، سه قرارداد به نتیجه رسیده است و این بدان معنی است که پژوهشگاه در حال حرکت و دست یافتن به جایگاهی قابل قبول در حل مسائل کلان کشور است و سازمان‌ها و نهادهای مختلف در کشور، آن را به عنوان یک مرکز علمی و پژوهشی در رفع نیازهای پژوهشی خود، نهادی معتبر ارزیابی می‌کنند.

وی معرفی طرح‌های کارفرمایی پیشنهادی سایر سازمان‌ها و نهادها به اعضای هیأت علمی پژوهشگاه را از اقدامات دیگر این مدیریت برشمرد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و رصد مداوم طرح‌های پیشنهادی سازمان‌ها در سامانه‌های مرتبط ازجمله سامانه‌های تاک و ساطع، اطلاع‌رسانی لازم به اعضای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این زمینه از طریق مدیریت صورت می‌گیرد.

به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی،‌ دکتر جهانگرد فعالیت در زمینه فرصت‌های مطالعاتی در جامعه و صنعت را از دیگر وظایف مهم این مدیریت برشمرد و تأکید کرد: با توجه به الزام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیأت علمی که از سال ۱۳۹۷ به بعد استخدام شده‌اند، این موضوع از اهمیت فراوانی برای اعضای جدید پژوهشگاه برخوردار است. در این زمینه تلاش شده است تا با حمایت مسئولان پژوهشگاه ازجمله دکتر نجفی، رئیس پژوهشگاه و دکتر حسینی، معاون کاربردی‌سازی علوم انسانی و فرهنگی و سایر مسئولان پژوهشگاه، تمهیدات لازم برای تسهیل امور و رفع مشکلات اعضای پژوهشگاه صورت گیرد.

انتهای پیام

این خبر را در ایران وب سازان مرجع وب و فناوری دنبال کنید

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا