بازار

نهال گردو و بادام در چه بازه سنی باید هرس شوند؟

یکی از فرایندها و مراقبت‌هایی که برای نهال بادام و گردو بسیار ضروری بوده و سلامت آن را تامین می‌کند هرس کردن است، به صورت تجربی و علمی ثابت شده درختان گردو و بادام که سالیانه یک یا دو بار به صورت منظم و استاندارد هرس می‌شوند کمتر دچار بیماری و سال‌آوری شده و طول عمر طولانی‌تری دارند، البته هرس استاندارد و اصولی به نهال بادام و گردو کمک می‌کند تا کیفیت و کمیت میوه تولیدی را افزایش دهد، مهم‌ترین سوال و چالشی که وجود دارد بازه زمانی هرس نهال بادام و گردو است، معمولاً هرس این درختان را از چه زمانی شروع می‌کنند تا نهال دچار آسیب و بیماری نشود؟

هرس نهال گردو و بادام را از چه سنی شروع کنیم؟

از نکات مهمی که به هنگام خرید نهال گردو و بادام باید آن را رعایت کرد سن هرس نهال گردو و بادام هست، سنی که نهال های گردو و بادام باید هرس شوند ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سلامت درخت و سرعت رشد متفاوت باشد، با این حال، یک روش معمول این است که هرس نهال گردو و بادام را در اولین یا دومین فصل خواب پس از کاشت شروع کنید.

اولین هرس معمولا زمانی اتفاق می افتد که نهال ها در حدود 1 تا 2 سال سن دارند، شما با خرید نهال گردو ژنتیک و بادام پیوندی می‌توانید از استقامت و کیفیت آنها مطمئن باشید ولی برای نگهداری بهتر سعی کنید از همان آغاز کاشت تنها با بریدن شاخه‌های کوچک نهال جوان را برای هرس سال‌های بعدی آماده سازی کنید.

هرس در سن و زمان مناسب به ارتقای ساختار و عملکرد درخت گردو و بادام کمک زیادی می‌کند، باغداران با حذف شاخه‌های بیمار یا آسیب‌ دیده به سلامت و بهره‌وری کلی درخت را کمک می‌کنند، ایده خوبی است که از کارشناسان نهالستان برای هرس نهال گردو و بادام کمک بخواهید، تا بر اساس شرایط خاص منطقه خود و وضعیت نهال زمان مناسب هرس باغ گردو و بادام را تعیین کنید.

کشاورزان برای تضمین سلامت درخت گردو و بادام بهتر است سالانه دو بار هرس فرم دهی و هرس باردهی این درخت را انجام دهند، مخصوصاً اگر نهال خریداری شده جزو نهال‌های کوتوله قرار نگرفته، باید تاج آن را همیشه خلوت نگه دارد چون پرازدهام بودن تاج درخت گردو و بادام باعث صدمه به درخت و افت کیفیت و کمیت میوه تولیدی خواهد شد.

۱۰ دلیل مهم برای هرس درختان در دوره جوانی

متخصصین نهالستان معتقدند علاوه بر خرید نهال گردو و بادام با کیفیت، هرس درختان میوه در سنین پایین برای رشد سالم و بهره وری آینده آنها ضروری است در ادامه مقاله ده دلیل برای اهمیت هرس باغ گردو و بادام آورده شده است:

  1. توسعه ساختاری: هرس ساختار شاخه‌های را ارتقا می‌دهد و چارچوبی قوی را برای درخت در حین رشد تضمین می‌کند، با این کار از شکستن شاخه‌هایی با بار زیاد جلوگیری می‌شود.
  2. کنترل جثه درخت: هرس اندازه کلی درخت را کنترل کرده و آن را برای نگهداری، برداشت و پیشگیری از بیماری قابل کنترل می‌کند.
  3. نفوذ نور خورشید: با هرس می توانید تاج درخت را باز کنید و اجازه دهید نور خورشید به تمام قسمت‌های درخت از جمله شاخه های پایینی و میوه ها برسد، این امر حتی باعث رشد و رسیدن میوه می شود.
  4. گردش هوا: هرس مناسب باعث افزایش گردش هوا در درخت می شود و با بهبود حرکت هو به خشک شدن سریع شاخ و برگ پس از باران کمک کرده و بیماری‌های مرتبط با آب را به حداقل می رساند.
  5. پیشگیری از بیماری: با حذف و کنترل شاخه های بیمار یا آسیب دیده خطر انتشار عوامل بیماری زا در سراسر درخت را کاهش می‌یابد.
  6. کنترل آفات: هرس امکان مدیریت بهتر آفات را با حذف مکان های مخفی و کاهش جمعیت آفات فراهم می کند، همچنین دسترسی به نظارت و اعمال سمپاشی، محلول پاشی و تزریق را راحت می‌کند.
  7. افزایش تولید میوه: کارشناسان نهالستان در زمان فروش نهال گردو و بادام تاکید می‌کنند که هرس تولید میوه را تحریک کرده و انرژی درخت را از رشد بیش از حد رویشی به سمت رشد میوه هدایت می کند.
  8. کیفیت میوه: با حذف شاخه های شلوغ، هرس باعث نفوذ بهتر نور می شود که منجر به بهبود رنگ، طعم و کیفیت میوه می شود.
  9. آموزش زودهنگام: هرس در سنین جوانی به شکل دهی فرم درخت مطابق با اکوسیستم منطقه کمک می‌کند، اسکلت بندی درخت گردو و بادام در اوایل کاشت منجر به نگهداری آسان تر در طولانی مدت می‌شود.
  10. سلامت درختان درازمدت: هرس منظم با جلوگیری از انباشته شدن شاخه مرده یا ضعیف باعث سلامت کلی درخت می‌شود رشد جدید را تشویق کرده و سیستم دفاعی درخت را افزایش داده و طول عمر باردهی آن را افزایش می‌دهد.

به یاد داشته باشید، پیروی از تکنیک‌های مناسب هرس و مشورت با منابع باغبانی محلی یا متخصصان نهالستان برای اطمینان از هرس صحیح درخت گردو و بادام تاثیرگذار است.

منبع : https://websama.net/at-what-age-should-almond-and-walnut-seedlings-be-pruned/

کلام آخر

سایت علمی و تخصصی برتر نهال اطلاعات دقیق و مفیدی در مورد هرس نهال گردو در اختیار شما قرار داده است، شما با مطالعه سری مقالات این سایت می‌توانید اطلاعات باغداری خود را به روز رسانی کنید، شما با دانلود کاتالوگ این مرکز می‌توانید با انواع نهال گردو و بادام آشنا شده و همچنین از آخرین قیمت گردو و بادام را مطلع شوید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا