فناوری اطلاعات

ناسا یک مدارگرد را برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ به فضا می‌فرستدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، ناسا مریخ‌نورد استقامت را در سال ۲۰۲۰ پرتاب کرد و این مریخ‌نورد در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ برای کاوش و استخراج مواد مختلف از یکی از دهانه‌های مریخ موسوم به Jezero بر روی سطح سیاره سرخ فرود آمد.

هلیکوپتر Ingenuity ناسا عکس‌هایی از این فرود تهیه کرد. استقامت اولین نمونه‌های سنگ‌های مریخ را در سپتامبر ۲۰۲۱ جمع‌آوری کرد که اکنون به صورت مهر و موم شده در مریخ هستند. زمان دقیق بازگرداندن این نمونه‌ها به زمین باز مشخص نیست و قرار است این کار به کمک مریخ نوردها و توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا انجام شود.

ناسا می‌گوید بررسی سیستم مورد نیاز برای بازگرداندن نمونه‌ها از مریخ را به پایان رسانده و دیگر قصد ندارد از مریخ‌نورد سمپل فچ ساخت شرکت ایرباس استفاده کند. این تصمیم پس از نشستی بین مقامات ناسا و آژانس فضایی اروپا در مورد بازگرداندن نمونه‌های جمع‌آوری شده از مریخ در اوایل این ماه گرفته شد.

وسیله نقلیه ای که نمونه‌های مریخ را به زمین بازمی گرداند یک مدارگرد موسوم به بازگشت به زمین است که ناسا قصد دارد آن را در پاییز ۲۰۲۷ پرتاب کند و سپس در تابستان ۲۰۲۸ کاوشگر نمونه برداری ناسا هم پرتاب خواهد شد. ناسا طرحی از کاوشگر مذکور را در آوریل منتشر کرده و در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت انتظار می‌رود نمونه‌های مریخ در سال ۲۰۳۳ به زمین برسند.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + شش =

دکمه بازگشت به بالا