فناوری های نوین

ممنوعیت استفاده از هوش مصنوعی در تسلیحات خودکار در چین و آمریکابه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، قرار است برای این منظور ملاقاتی در حاشیه اجلاس سازمان همکاری های اقتصادی آسیا اقیانوسیه در سانفرانسیسکو انجام شود این نخستین دیدار رو در روی رهبران دو کشور در سال جاری میلادی است.

مذاکرات مذکور باهدف تثبیت روابط بین آمریکا و چین و ایجاد فرصتی برای بایدن و جین پینگ جهت گفتگو درباره چالش های دو جانبه و نگرانی های جهانی وسیع تر انجام می شود.

پیش بینی می شود بایدن روی نیاز به خطوط اطلاعاتی باز به خصوص در حوزه نظامی تاکید کند و به چالش های کلیدی مانند هوش مصنوعی و غیره بپردازد.

وزارت خارجه چین با تاکید بر اهمیت اجلاس اعلام کرد، دو رییس جمهور مذاکراتی عمیق درباره چالش های استراتژیک، اهمیت بالا و بنیادی ایجاد روابط بین چین و آمریکا و چالش های اصلی درباره صلح و تحول جهانی انجام می دهند.

پیش بینی می شود یکی از نتایج مهم این جلسه توافق درباره ممنوعیت استفاده از هوش مصنوعی در اسلحه های خودکار از جمله پهپادها و کنترل و به کارگیری کلاهک های هسته ای است.

نشریه ساوث چاینا مورنینگ پست به نقل از منابع ناشناس گزارش داده دو رییس جمهور قصد دارند در این اجلاس یک بیانیه تاریخی اعلام کنند.

ریسک های مربوط به هوش مصنوعی اخیرا به نگرانی های دو کشور افزوده است. در اوایل سال جاری میلادی آمریکا «اعلامیه سیاسی در مورد استفاده نظامی مسئولانه از هوش مصنوعی و خودمختاری» را معرفی کرد که ۳۶ کشور نیز از آن پشتیبانی کردند.

در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی دولت بایدن الزاماتی برای تایید محصولات هوش مصنوعی پیشرفته تعیین کرد. قوانین جدید اجازه نمی دهد از طریق گواهینامه دولت فدرال از فناوری ها برای مقاصد مخرب مانند توسعه تسلیحات بیولوژیکی استفاده کرد.

چین نیز در حوزه هوش مصنوعی پیشرفت های چشمگیری داشته و رییس جمهور این کشور به پشتیبانی از رشد صنایع استراتژیک نوظهور با تاکید خاص بر هوش مصنوعی متعهد شده است.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا