بدون دسته بندی

مشخصات کلسیم سیترات و مصارف آن


کلسیم سیترات Calcium citrate ماده ای با جرم مولی فرم آنهیدروس 498.46g/mol است که به شکل پودر سفید می باشد. فرم 4 آبه آن در حدود 21% کلسیم دارد که این درصد بین نمک های خوراکی کلسیم قابل ملاحظه می باشد. ساختار کریستالی این ترکیب به صورت احاطه شدن یون کلسیم با دو آنیون سیترات و دو مولکول آب با پیوند هیدروژنی و دو مولکول آب خارج از کریستال می باشد.

خواص فیزیکی کلسیم سیترات
پودر سفید و بی بو به سختی در آب حل شده و تقریباً نامحلول در اتانول است.
کلسیم سیترات یک ترکیب شیمیائی است که نمک کلسیم اسید سیتریک محسوب می‌شود. این نمک بافری است که فلزات را جذب می‌کند و در اشکال بی‌آب و آب‌دار یافت می‌شود. از این نمک به عنوان بافر در تولید نوشابه‌های گازدار (کربناته)، به عنوان تنظیم کننده اسیدیته در مرباها، به عنوان پف‌کننده در خامه و به عنوان امولسیون کننده در پنیر استفاده می‌شود.

مصارف کلسیم سیترات:
محصولات لبنی همچون ماست، شیر و پنیر منابع سرشاری از کلسیم می‌باشند. با این حال، امروزه بسیاری از افراد از مصرف تمام این مواد غذایی خودداری کرده و در نتیجه دچار عارضه کمبود کلسیم می‌شوند. این افراد به منظور برآورده شدن نیاز کلسیم روزانه خود به سیترات کلسیم نیاز دارند. ورزشکاران این مکمل کلسیم را به منظور تقویت عضلات و استخوانهای خود مصرف می‌کنند.

کلسیم سیترات نیازی به اسید معده برای جذب شدن ندارد و همچنین نسبت به شکل دیگر آن به نام کربنات کلسیم عوارض جانبی کمتر از جمله گاز، نفخ یا یبوست به همراه دارد. بنابراین سیترات کلسیم برای افرادی که معده آن ها اسید کمتری تولید می کند از جمله افراد مسن بهترین گزینه محسوب می شود.

کسانی که مبتلا به نارسایی کلیوی می‌باشند شاهد افزایش سطوح فسفات در بدن خود می‌باشند. این عارضه به کمک کلسیم سیترات تحت کنترل قرار می‌گیرد. همچنین جهت درمان غده تیروئید پرکار یا بیش فعال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زنان باردار به این مکمل غذایی به دلایل مختلف نیاز دارند. وجود آن هم برای مادر و هم جنین ضروری است و موجب بهبود تراکم استخوان جنین شده و همچنین به بوجود آمدن قلب، ماهیچه‌ها و اعصاب جنین کمک می‌کند. وجود آن برای مادر مفید است به این دلیل که گرفتگی عضلانی پاها را رفع کرده و همچنین خطر بروز فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. وجود آن برای زنانی که در مرحله پس از یائسگی قرار دارند مفید می‌باشد به این دلیل که از پوکی استخوان و یا علائم یائسگی جلوگیری می‌کند.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا