فناوری اطلاعات

فناوری تولید آب شرب به شیوه الکترودیالیز معکوس توسعه می‌یابدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ، از پهنه‌های لب‌شور توسط سیستم الکترودیالیز معکوس، به یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های تولید آب در کشورهای مختلف جهان تبدیل شده است.

در این شیوه، جریان الکتریسیته، به یون‌های موجود در آب جهت داده و ه حذف آنها را فراهم می‌آورد. در نتیجه این عملیات، آب شور تا حدود 95 درصد تصفیه شده و طی آن، از مواد شیمیایی چندانی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. البته یکی دیگر از مزایای بسیارمهم این شیوه، کاهش مصرف در قیاس با دیگر موارد مشابه است.

به دلیل این مزایا، اقبال تولید آب شرب به وسیله الکترودیالیز معکوس، از دیگر روش‌های مشابه بیشتر شده و هم‌اکنون کشورهای بسیاری در جهان، از این شیوه، بهره‌برداری‌های لازم را به عمل می‌آورند.

الکترودیالیز معکوس در نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به کمبود منابع آب شرب در کشور و تهدیدی که کشور در این زمینه برای سالیان آینده مواجه است، زمینه‌سازی برای توسعه این فناوری، از ضرورت بسیاری برخوردار است.

بر اساس همین نیاز، کارگروه تخصصی آب، ، فرسایش و محیط‌زیست، به حمایت از طرح‌های این حوزه پرداخته است.

از جمله این طرح‌ها که طی ماه‌های گذشته مورد حمایت این کارگروه قرار گرفته است، توسعه فناوری نمک‌زدایی آب با استفاده از سیستم الکترودیالیز معکوس در استان مرکزی است. برای توسعه این فناوری یکی از شرکت های فعال در این حوزه حمایت شده است.

بنا به گسترش این فناوری در کشور و لزوم گذر از مشکل تامین آب شرب، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، از طرح‌های نوآورانه و فناورانه این حوزه در سال جاری، حمایت‌های لازم را به عمل خواهد آورد.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا