فناوری اطلاعات

فناوران زراعت و باغبانی برای ارتقای امنیت غذایی همکاری‌ می‌کنندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استفاده از ظرفیت همه نهادها و بازیگرانی که به حوزه زارعت و باغبانی متصل هستند می تواند به ارتقای این صنعت و تامین امنیت غذایی در کشور کمک کند.

بازیگرانی که هر کدام بخشی از کار را به عهده می‌گیرند و همه ظرفیت خود را به کار می بندند تا نقشی اثرگذار در توسعه فناورانه و پایدار حوزه زراعت و باغبانی داشته باشند. این کار هم ذیل برنامه تقسیم کار ملی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق می شود.

امنیت غذایی مفهومی است که وابستگی زیادی به صنایع و بخش های مختلف دارد و با حوزه هایی چون کشاورزی و زراعت و باغبانی در هم تنیده است. به همین دلیل این مفهوم در کشور محقق نمی شود مگر اینکه همه نهادها و بخش های مرتبط با آن در کنار هم قرار گیرند و از همه ظرفیت های دانشی و تخصصی خود برای گسترش فناورانه و پایدار آن استفاده کنند.

در همین راستا هم ستاد در تقسیم کار ملی با اولویت تامین امنیت غذایی، صنعت زراعت و باغبانی را مورد توجه قرار داده و با شیی همه اثرگذاران این حوزه چون دانشگاه‌ها، ، نهادهای دولتی و باغداران در تلاش است تا این کار را با کمک آنها انجام دهد.

این هدف در قالب ۳ بسته امنیت غذایی در ه «اصلاح ارقام»، «تغذیه گیاه» و «کنترل آفات» محقق خواهد شد.

اصلاح ارقام

در بسته اصلاح ارقام؛ بذور هیبرید سبزی و صیفی و گیاهان متحمل سازگار با شرایط تغییر اقلیم با بهره گیری از به نژادی مولکولی و زیست فناوری مدنظر قرار دارد که برای این کار مراکز توانمندی چون «پژوهشگاه بیو کشاورزی»، «پژوهشگاه ملی مهندسی »، «پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی» و «پردیس ابوریحان» شناسایی و انتخاب شده اند.

تغذیه گیاه

تولید کود زیستی و آلی محور تقسیم کار ملی در حوزه تغذیه گیاه است که با همکاری دانشگاه‌هایی چون «مالک اشتر»، «صنعتی »، «بیرجند»، «پژوهشگاه کشاورزی» و «موسسه تحقیقات خاک و آب» و شرکت‌های دانش‌بنیان به اجرا درخواهد آمد.

کنترل آفات

از دیگر اولویت‌ درنظر گرفته شده در این حوزه کنترل آفات با هدف تولید آفت کش های زیستی است که برای این کار هم ی «جیرفت»، «کردستان» و «پژوهشگاه مواد و » شناسایی شده اند و از ظرفیت و توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده می شود.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا