فناوری اطلاعات

فروش ۵ هزار و ۲۵۵ میلیارد ریالی محصولات فناورانه سلامت محوربه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، همزمان با چهارمین روز از هفته سلامت که با عنوان جامعه سالم و رشد تولید نام‌گذاری شده است، دکتر یونس پناهی اعلام کرد: میزان فروش فناورانه یکسال گذشته شرکت های فعال در حوزه سلامت منتهی به مهر ۱۴۰۱ بیش از ۵ هزار و ۲۵۵ میلیارد ریال و میزان صادرات این شرکت‌ها از ابتدا بالغ بر ۱۰۵ میلیون دلار است.

وی با بیان این مطلب تصریح کرد: طبق فرمایشان مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری سال جاری به عنوان “رشد تولید و مهار تورم” می توان اعلام کرد یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده تکمیل زنجیره تولید حوزه سلامت در کشور و ایجاد بسترهای لازم برای رونق اقتصاد سلامت و تسهیل فعالیت شرکت های دانش بنیان سلامت به شمار می رود.

پناهی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته تمام تلاش معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر این حوزه معطوف شده است و چنانچه شاهد هستیم طی یک سال ۸ مرکز رشد سلامت، ۱۱ مرکز نوآوری سلامت، و ۳ پارک علم و فناوری سلامت فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده اند که رکورد کم نظیری در این زمینه محسوب می شود.

وی به زیست بوم سلامت کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۹۸ مرکز رشد، ۱۱ مرکز نوآوری، ۱۳ پارک علم و فناوری جهت توسعه اقتصاد سلامت کشور فعال هستند و از هسته های فناور و دارندگان ایده که در ابتدایی‌ترین مرحله این زیست بوم قرار دارند تا مرحله تولید و عرضه بازار های داخلی و خارجی در این فرآیند دیده شده اند. چنانچه در سال گذشته به ۲۶۹ محصول مجوز اعطا شده است که ۱۱۵ محصول به مرحله تجاری سازی رسیده اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به یکی از بسترهایی که از ابتدای شروع به فعالیت دولت سیزدهم مورد توجه معاونت قرار گرفته است اشاره کرد و یادآور شد: رساندن تحقیق به محصول و خدمت و در واقع پاسخگویی به نیازهای جامعه از طریق تحقیقات کاربردی یکی از اهداف راهبردی معاونت است و در همین راستا با حمایت های انجام شده در سال گذشته ۱۲۸ طرح تحقیقاتی منجر به محصول شده است و این آمار را در نگاه کلان به عدد ۳۴۴۲ رسانده است.

وی ادامه داد: ۳۷۱ ثبت اختراع تا مهر ۱۴۰۱ و ۴۲۲ ثبت اختراع تا پایان مهر ۱۴۰۰ انجام شده است که در کل ۳۷۲۴ اختراع در حوزه سلامت ثبت شده است.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا