فناوری اطلاعات

فرشهای ضد باکتری با فناوری نانو تولید شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از دغدغه‌های کنندگان فرش، تامین همه نیازهای مصرف‌کنندگان و افزایش کیفیت محصولات تولیدی است.

فرش از جمله اقلامی است که به دلیل نفوذ در آن می تواند به بروز حساسیت و آلرژی منجر شود به خصوص پس از شست و شو و رطوبتی که به آن نفوذ می‌کند؛ اما صنعتگران با کمک این چالش را رفع و با کمک فناوری نانو، فرش ضدباکتری تولید کردند.

استفاده از خاصیت ضدمیکروبی و طبیعی نانو ذرات نقره در تولید و بافت فرش به دلیل برخورداری از خواص مهمی چون ضد، ضدبو و ضدحساسیت بودن، برای بیماران و افراد دارای حساسیت‌های ی، ی و تنفسی بسیار مفید است و به دلیل تماس مستمر و افراد خانواده با فرش، سطح سلامتی افراد جامعه را افزایش می‌دهد.

به طور کلی میکروب‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند کورینه باکتریوم گزروزیس، از دلایل اصلی ایجاد بیماری‌ها، ‌ها و ایجاد بوی بد در فرش هستند؛ شرکتی دانش‌بنیان با استفاده از خاصیت ضدمیکروبی نقره اقدام به تولید فرش‌های کرده است که ضدباکتری و ضدبو است و با استفاده از آن باکتری‌ها قابلیت تکثیر خود را از دست می‌د و در نتیجه با ثبات بالای مواد آنتی‌باکتریال بر روی این فرش مانع از رشد باکتری‌ها و بوگرفتگی فرش می‌شود.

در واقع فرش ها به دلیل پرز دار بودن محل مناسبی برای رشد و نمو قارچ ها، انگل ها، باکتری ها، کپک ها و میکرو ارگانیسم های مضر هستند. به همین دلیل فرش هایی با خاصیت ضد میکروب به بازار عرضه شده است که می تواند از رشد و نمو اینگونه موجودات که عامل اصلی ابتلا به آسم و آلرژی هستند جلوگیری کند.

اکنون این فرش ها توسط محققان در یک شرکت دانش بنیان تولید می شود.منبع:مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا