فناوری های نوین

عکس جدیدی از ماه توسط فضاپیمای «کپستون» ثبت شدبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، شرکت «ادونسد اسپیس» در ایالت کلورادو آمریکا کپستون را برای ناسا ساخته و راهبری می کند. این ابزار طوری طراحی شده تا به ایجاد بستر مناسب برای ایستگاه های دروازه های فضایی کمک کند. دروازه های فضایی بخشی از برنامه آرتمیس هستند و دور ماه مدار می زنند.

کپستون مشغول تست یک مدار خاص دور ماه است که به NRHO ( مدار هاله مشابه مستطیل) مشهور است و دروازه های مذکور در آنجا قرار می گیرند.

NRHO یک مدار بیضوی است که در نقطه توازن گرانش زمین و ماه قرار گرفته است. NRHO نیازمند انرژی اندکی است تا در این مدار باقی بماند و ثبات بلند مدت برای ایستگاه هایی مانند دروازه های ماه فراهم می کند.

کپستون هنگام حرکت در این مدار به یکی از قطب های ماه نزدیک و از فاصله ۱۷ هزار و ۷۰۰ کیلومتری آن رد می شود. فضاپیمای مذکور سپس از ارتفاع ۷۰ هزار کیلومتری قطب دیگر گذر می کند. این روند هر ۷ روز تکرار می شود. ماهواره مذکور که به اندازه یک دستگاه مایکرویو است، نخستین بار در سوم می ۲۰۲۳ میلادی و هنگام گذر از قطب شمال قمر زمین تصویری از سطح آن را ثبت کرده است.

۶ روز بعد تیم پروژه کپستون از کیوب ست مذکور برای آزمایش فناوری ناوبری مشابه GPS به نام CAPS استفاده کردند. طی آزمایش موفقیت آمیز ۹ می کپستون با مدارگرد شناسایی ماه(LRO) همکاری کرد. این مدارگرد از سال ۲۰۰۹ میلادی دور ماه مدار می زند. کپستون سیگنالی به LRO ارسال کرد که به فضاپیمای کوچک بازگشت و به اندازه گیری فاصله و سرعت نسبی بین دو کاوشگر منجر شد.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا