بازار

علائم خرابی کویل خودرو

سیستم احتراق یک وسیله نقلیه از مؤلفه‌های بی‌شماری تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها نقش مهمی‌در تسهیل روند احتراق موتور دارند. عدم موفقیت یک یا چند مورد از این مؤلفه‌ها می‌تواند به طور کلی عملکرد موتور را مختل کند.

C:\Users\Norozian\Downloads\download - 2023-12-12T230342.733.jfif

کویل خودرو

یکی از مهمترین اجزای سیستم احتراق‌، کویل خودرو است. این دستگاه برق ولتاژ نسبتاً کم باتری خودرو را به ولتاژ بالا تبدیل می‌کند که قادر به از بین رفتن توسط شاخه‌های جرقه‌ای وسیله نقلیه است. در طی این اتلاف انرژی، مخلوط فرار از هوا و سوخت در هر محفظه احتراق مربوطه مشتعل می‌شود.

کویل خودرو چگونه کار می‌کند؟

برای تولید انرژی، موتور وسیله نقلیه شما به مخلوط مناسب بنزین و اکسیژن نیاز دارد. سپس، به جرقه‌ای نیاز دارد تا مخلوط را مشتعل کند. باتری‌های اتومبیل فقط حدود 12 ولت دارند. این میزان بسیار کمتر از چند هزار ولت لازم برای تولید نوع مناسب جرقه است. سیم‌پیچ احتراق یا همان کویل ولتاژ باتری را به سطحی تبدیل می‌کند که به شاخه جرقه اجازه می‌دهد کار خود را انجام دهد.

وسایل نقلیه قدیمی دارای سیم توزیع‌کننده، سیم‌پیچ و شخه جرقه‌ای هستند. بیشتر وسایل نقلیه ساخته شده پس از اواخر دهه 1990 به طور معمول دارای یک کویل کوچک هستند که مستقیماً در بالای هر شاخه جرقه قرار دارد. این نوع سیم‌پیچ‌ها به‌عنوان طراحی سیم پیچ روی شاخه(COP) شناخته می‌شوند. صرف نظر از این موضوع، عملکرد آن‌ها یکسان است. هنگامی که موتور خود را روشن می‌کنید‌، جریان فعلی به کویل خودرو جریان می‌یابد. سیم پیچ‌، یک ترانسفورماتور الکتریکی جمع و جور‌، سپس سطح ولتاژ را از 12 ولت تا 60،000 بالا می‌برد.

نشانه‌های خرابی کویل را بشناسید

خرابی کویل خودرو نیز مانند سایر نواقص و اشکالات با بروز نشانه‌هایی آشکار می‌شود. وجود یک سیم‌پیچ احتراق معیوب اغلب با تعداد زیادی از علائم ثانویه همراه است. با یادگیری و تشخیص این علائم، اغلب می‌توان از توقف کلی خودرو یا آسیب به دیگر قطعات جلوگیری کرد.

در زیر چندین مورد از شایع‌ترین علائم مرتبط با یک سیم‌پیچ احتراق ناقص را می‌توان مشاهده کرد.

چراغ موتور روشن یا چشمک‌زن

قدرت موتور کاهش‌یافته

مصرف بیش از اندازه بنزین

سخت حرکت کردن

احتراق ناگهانی در اگزوز

کاهش قدرت خودرو یا توقف خودرو

لرزش بیش از حد موتور

1. چراغ موتور روشن یا چشمک‌زن

در بیشتر وسایل نقلیه مدرن، یک کویل معیوب برای روشن کردن چراغ موتور چک کافی است. اگر یک اسکنر تشخیصی OBD-II دارید، ممکن است در حین بررسی یک کد احتراق P0351 را مشاهده کنید. البته از آنجا که اتومبیل‌ها متفاوت هستند، یک سیم‌پیچ احتراق ناکارآمد ممکن است کد متفاوتی را برای این مشکل ثبت کند. از طرف دیگر، شما ممکن است یک کد برای عملکرد ناموفق موتور مشاهده کنید، اما این کد می‌تواند نتیجه عدم عملکرد سیم‌پیچ احتراق معیوب باشد.

2. قدرت موتور کاهش‌یافته

اگر کویل خودرو به‌درستی کار نکند، موتور شما احتمالاً عملکرد قدرتی خود را از دست می‌دهد. یک موتور کاهش قدرت‌ یافته، هنگام حرکت با سرعت عادی با تکان و لرزش بسیاری همراه است. این لرزش یا تکان شدید خودرو معمولاً در هنگام توقف نیز احساس می‌شود.

3. سخت حرکت کردن خودرو

برای حرکت، موتور وسیله نقلیه شما در زمان مناسب به جرقه‌ای نیاز دارد. اگر شمع خودرو برای ایجاد جرقه ولتاژ مناسب دریافت نکند، ممکن است شروع حرکت خودرو سخت باشد. این ممکن است به این معنی باشد که سیم‌پیچ احتراق به‌درستی کار نمی‌کند. در حالی که این مشکل می‌تواند با هر پیکربندی سیم‌پیچ اتفاق بیفتد، اما در موتورهایی که یک سیم‌پیچ احتراق واحد دارند، شایع‌تر است.

4- مصرف بیش از اندازه بنزین

کویل خودرو می‌تواند به طور کامل از بین برود یا به طور متناوب شکست بخورد. این بدان معنی است که شما ممکن است یک سیم‌پیچ داشته باشید که به‌مرور زمان از کار بیفتد. بر این اساس، حتی اگر به نظر می‌رسد وسیله نقلیه شما به طور عادی عمل می‌کند، باید مراقب مصرف بیش از اندازه بنزین باشید. حتی اگر این امر به دلیل کویل معیوب خودرو ایجاد نشود، باز هم مصرف بنزین زیاد یک نشانه مطمئن از خرابی و نقص خودرو است.

5. کاهش قدرت خودرو یا توقف خودرو

در بیشتر موارد وسایل نقلیه با خرابی کویل تقریباً کار می‌کنند. این بدان معنی است هنگامی که وسیله نقلیه شما در حال حرکت آرام است، ممکن است حرکت خودرو با صدای خشن را تجربه کنید. وسیله نقلیه شما همچنین ممکن است افت قدرت را تجربه کند. در نتیجه، یک کویل خراب می‌تواند باعث شتاب‌گیری کندتر شود. حتی ممکن است وسیله نقلیه متوقف شود.

6. احتراق ناگهانی در اگزوز

آتش گرفتن اگزوز و خروج دوده از آن، خبر از خرابی خودرو می‌دهد. این احتراق با صدای بلند همراه است و به‌هنگام احتراق ناگهانی سوخت اتفاق می‌افتد. در حالی که چند دلیل برای آتش گرفتن ناگهانی اگزوز وجود دارد، یک کویل معیوب می‌تواند رایج‌ترین و مهم‌ترین دلیل باشد. متأسفانه، اگر به به‌سرعت به این نوع آتش‌سوزی‌ها توجه نکنید، می‌توانند منجر به آسیب قابل توجه موتور شوند.

چگونه می‌توان یک کویل آسیب‌دیده را جایگزین کرد؟

بسیاری از سیم‌پیچ‌های احتراق یک طراحی پلاگین و بازی ارائه می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود بتوان آن‌ها را جایگزین کرد. اگر وسیله نقلیه شما این سبک کویل را دارد، احتمالاً خودتان نیز با اندکی تخصص و مهارت می‌توانید آن را تعویض کنید. در غیر این صورت بهتر است کار را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید.

دلایل خرابی خودرو

خرابی کویل خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تعدادی از آن‌ها به‌مراتب بیشتر از سایرین رایج هستند. در زیر چندین مورد از شایع‌ترین دلایل خرابی سیم‌پیچ احتراق وجود دارد.

فرسودگی طبیعی
لرزش بیش از حد
گرمای موتور غیر طبیعی بالا
شاخه‌های جرقه سازنده

سیم پیچ‌های احتراق چه مدت عمر می‌کنند؟

سیم پیچ‌های احتراق موجود در وسایل نقلیه مدرن به طور معمول 100 کیلومتر تا 120 کیلومتر مایل (یا بیشتر) عمر دارند. این طول عمر می‌تواند به معنای این باشد که یک وسیله نقلیه می‌تواند بیش از 10 سال در جاده باشد، اما نمونه‌ای از خرابی سیم‌پیچ احتراق نداشته باشد. اگر خودروی خود را به‌تازگی خریداری کرده باشید، به احتمال زیاد تا مدت‌ها نیازی به تعویض کویل خودرو ندارید.

آیا می‌توانید با یک سیم‌پیچ احتراق معیوب رانندگی کنید؟

در حالی که در بسیاری موارد امکان رانندگی با یک کویل خودرو معیوب وجود دارد، اما انجام این کار برای مدت طولانی هرگز توصیه نمی‌شود. یک موتور در این حالت کمتر از راندمان اوج کار خواهد کرد و اغلب منجر به ایستادن متناوب یا مشکلات شروع حرکت خودرو می‌شود.

C:\Users\Norozian\Downloads\download - 2023-12-12T230402.556.jfif

سیم‌پیچ احتراق

جمع‌بندی

برای خرید قطعات و لوازم یدکی خودرو می‌توانید به سایت https://mechanikayadak.com/ مراجعه کنید. این فروشگاه سابقه قابل توجهی در زمینه‌ی عرضه و تامین قطعات خودرو دارد. این قطعات با ضمانت به مشتریان عرضه می‌شوند و کیفیت بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا