فناوری اطلاعات

ضرورت تقویت همکاری‌های دو کشور ایران و روسیه در حوزه علم و فناوریبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازشورای عالی انقلاب فرهنگی، نشست عبدالحسین خسروپناه دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی و فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهوری و دبیر شورای علوم و فناوری روسیه با حضور هیئت همراه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

همچنین دراین دیدارابعاد همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های علم و فناوری، بررسی و بر تقویت آن تأکید شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایران یک کشور تمدنی و از میراث فرهنگی و علمی غنی برخوردار است. البته کشور روسیه هم از پیشرفت علمی و فناوری خوبی برخوردار است، شاهد آن، این هست که هر کشوری که به فلسفه بها دهد، تمدن و پیشرفت دارد و کشور روسیه کشوری است که به فلسفه بها می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مشترکات زیادی بین ایران و روسیه وجود دارد، گفت: اتحاد ایران و روسیه می‌تواند در مقابل سلطه جهانی بایستد.

خسروپناه ادامه داد: یکی از راه‌های که می‌توان در مقابل امپریالیزم جهانی ایستاد، همکاری‌های فلسفی، علمی و تمدنی است. هم ایران و هم روسیه رشد علمی و فناوری بسیار خوبی داشته‌اند و لازم است با برگزاری نشست‌هایی بین دو کشور، تبادل تجربیات انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر همکاری‌های دو کشور در حوزه علم و فناوری و بر ضرورت تقویت این همکاری‌ها تأکید کرد.

فورسنکو گفت: امروز یک روز خوبی برای ما است. مسئله همکاری ما به یک کیفیت خوب و مشخصی رسیده است. در این روند تمام مسائل از فلسفه شروع و به فلسفه ختم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در چنین مکانی خوب است از یک نقطه نظر فلسفی نگاهی داشته باشیم به اتفاقاتی که پیرامون ما در جهان در حال اتفاق افتادن است، ادامه داد: دنیا در معرض یک شکست تمدنی جدی می‌باشد.

دبیر شورای علوم و فناوری روسیه افزود: ایران کشوری است که در تاریخ تمدن بشری سهم جدی دارد. البته روسیه از نظر تاریخی شاید در برابر کشور ایران جوان به حساب بیاید، اما در سده‌های اخیر سهم عمده‌ای در تاریخ داشته است.

وی بیان کرد: ما کشورهای تمدنی هستیم و در این شرایط دشوار مسئولیت‌های بزرگی را برعهده داریم و این مسئله‌ای هست که خیلی ما را به هم نزدیک می‌کند.

فورسنکو اضافه کرد: یکی از وظایفی که شورای علوم و فناوری روسیه بر عهده دارد، پیش‌بینی کردن و به عمل آوردن یک برآورد دقیق از جریان توسعه علم و فناوری در دنیا است.

در پایان این نشست طرفین برای برگزاری یک نشست دوطرفه جهت تبادل تجربیات تفاهم کردند. همچنین همکاری بین دو شورا در حوزه علم و فناوری از دیگر محورهای گفت وگوی طرفین در این دیدار بود.

پایان/ مرجع وب و فناوری

منبع:مهر

دکمه بازگشت به بالا