بدون دسته بندی

سیر تا پیاز لخته شدن خون در پا یا بیماری dvt


ترومبوز سیاهرگی عمقی به معنای تشکیل لخته خون در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است.

لخته شدن خون در پا که بیشتر با نام دی وی تی dvt شناخته می شود، بیشتر سیاهرگ‌های اندام تحتانی را درگیر می‌کند. ایجاد لخته خون در مسیر عروق خونی اندام‌ها، باعث اختلال جریان خون شده و در نتیجه منجر به مسدود شدن عروق خونی می‌گردد.

dvt چیست؟


لخته‌های خونی که در یک سیاهرگ تشکیل می‌شوند به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می‌شود. این سیاهرگ در تمامی ماهیچه‌های ساق و ران پا جریان دارد. این نوع ترومبوز ممکن است در شکم یا لگن هم تشکیل شود.ترومبوز سیاهرگی عمقی می‌تواند باعث درد و ورم در پا شده و منجر به مشکلاتی مانند آمبولی ریه شود. ترومبوز سیاهرگی عمقی و آمبولی ریه با هم به عنوان ترومبو آمبولی وریدی شناخته می‌شوند.سرخرگ یا شریان مسئول رساندن خون از قلب به سمت اندام هاست در حالی که ورید یا سیاهرگ مسئول تخلیه خون و رساندن مجدد آن به سمت قلب است.

علائم dvt در پا


در برخی موارد، ممکن است ترومبوز وریدی عمقی هیچ علامتی نداشته باشد. اما علائمی که معمولا در گرفتگی رگ پا ظاهر می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:


  • درد، ورم و حساسیت در یکی از پاها (معمولاً در ساق یا ران)
  • احساس درد و سنگینی در ناحیه درگیر
  • احساس گرمی در پوست ناحیه لخته خون
  • قرمزی پوست به ویژه در پشت پا زیر زانو


بیماری dvt معمولاً (نه همیشه) یک پا را درگیر می‌کند و زمانی که فرد پای خود را به سمت بالا و زانو خم می‌کند، درد ممکن است بیشتر شود.


انواع dvt

به طور کلی سه نوع dvt یا لخته خون وجود دارد که در رگ ها تشکیل می شود:
۱- ترومبوز وریدی سطحی
۲- ترومبوز وریدی عمقی (DVT)
۳- آمبولی ریوی (PE)


آمبولی ریوی در بیماران مبتلا dvt


آمبولی ریوی زمانی رخ می‌دهد که یک لخته، وارد جریان خون ‌شود. تکه‌های لخته که می تواند این لخته خون در پا نیز باشد، رگهای خونی درون ریه را مسدود و از رسیدن خون به ریه جلوگیری می‌کنند.اگر ترومبوز وریدی عمقی درمان نشود، حدود ده درصد شانس ابتلا به آمبولی ریه وجود خواهد داشت. آمبولی ریوی یک بیماری جدی است که پیامدهای زیر را دربردارد:


  • تنگی نفس که ممکن است به تدریج یا ناگهانی رخ دهد.
  • درد قفسه سینه که ممکن است با تنفس دم، شدیدتر شود.
  • از حال رفتن ناگهانی


ترومبوز وریدی عمقی و آمبولی ریه هر دو نیاز به معاینه و درمان فوری دارد. اگر درد، ورم یا حساسیت در پا و تنگی نفس و درد قفسه سینه دارید، سریعاً به متخصص عروق مراجعه کنید.

درمان لخته شدن خون در پا

درمان لخته شدن خون در پا معمولاً نیاز به مصرف داروهای ضدانعقاد خون دارد. این داروها توانایی خون برای لخته شدن را کاهش می‌دهند و از بزرگ شدن لخته‌های موجود جلوگیری می‌کنند.داروهای هپارین و وارفارین دو نوع داروی ضدانعقاد هستند که اغلب برای درمان لخته خون در رگ پا به کار می‌روند. معمولاً اول هپارین تجویز می‌شود چون سریعاً وارد عمل شده و از ایجاد لخته‌های بیشتر جلوگیری می‌کند. پس از درمان اولیه، ممکن است نیاز به مصرف وارفارین هم داشته باشید تا از ایجاد لخته‌های جدید جلوگیری کند.برخی داروهای ضدانعقاد که با نام ضدانعقادهای دهانی مستقیم (DOAC) شناخته می‌شوند هم برای درمان ترومبوز سیاهرگی عمقی به کار می‌روند. این داروها شامل ریواروکسابان و اپیکسابان می‌شوند. این داروها اثراتی مانند وارفارین و هپارین دارند اما عوارض جانبی کمتری دارند.

برای خواندن ادانه مطلب

ترومبوز سیاهرگی عمقی dvt اینجا کلیک کنید.برنامه نویس
جهت کسب اطلاعات بیشتر به انجمن برنامه نویس مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 1 =

دکمه بازگشت به بالا