فرق سرور مجازی با اختصاصی

1. سرور اختصاصیه یه سرور هست با امکانات بالا که میشه مستقیم باهاش هاست داد و یا مجازی ساز نصب کرد ، در حالی که سرور سرور مجازی امکان نصب مجازی ساز نیست .
مجازی ساز چیست ؟ مجازی ساز نرم افزار هست که سرور اختصاصی رو به واحد های کوچک تری با قابلیت های سرور تقسیم می کنه .
2. سرور اختصاصی هزینه بالاتری داره . به هر حال سرور مجازی جزء کوچک تری از سرور اختصاصی هست .
3. امنیت رو نمی شه کامل گفت ولی سررو اختصاصی دارای ضریب امنیت بسیار بالاتری هست .
4. مدیریت سرور اختصاصی کامل تر هست .
5. اگر هزینه زیادی دارید سرور اختصاصی کیفیت بسیار بالاتری نسبت به سرور مجازی دارد . ولی برای شروع سرور مجازی پیشنهاد میشه .

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی می باشد و گاهی از آن به عنوان VDS یا Virtual Dedicated Server نیز نام می برند، به طور ساده به سرویس های میزبانی فضایی گفته می شود که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل می نمایند لکن بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند Virtuozzo و با بهره گیری از سخت افزارهای بسیار قوی و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال، یک VPS می تواند شامل 512 مگابایت از 8 گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی و 500 گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد. این بدین معنا است که صرفنظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرایطی به 512 مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند. بر فرض یک VPS دارای لینوکس Fedora، دیگری دارای CentOS به عنوان سیستم عامل های سـرور خواهند بود. همین امر در رابطه با VPS های با سـیسـتـم عامل وینـدوز نیـز صادق می باشد. همچنین تعریف Name Server های اختصاصی، نصب ASP, PHP , MySQL , .NET و سایر برنامه ها با نسخه دلخواه، نصب و اجرای کلیه برنامه ها، DLL ها، … بطور کامل در کنترل و اختیار هر مشترک می باشد.

مهمترین مزایای استفاده از VPS ها در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی، هزینه بسیار کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصی و استقلال عملکرد و دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های نمایندگی (Resseller/Shared Hosting) می باشد بگونه ای که هزینه VPS ها در بسیاری از اوقات یک پنجم تا یک دهم هزینـه سـرور های اختصاصـی بوده ولی تمامی امکانات آن هـا را دارا می باشد. همچنین هر VPS می تواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی نیز داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، VPS درست همانند یک سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات این دو مشاهده نخواهد کرد.

البته توجه نمایید که Vps نیز محدودیت های خود را دارد و درصورتی که کار شما به نهایت قدرت یک سرور به صورت اختصاصی نیار داشته باشد تنها گزینه شما همان سرورهای فیزیکی یا اختصاصی خواهد به عنوان مثال اگر خودتان بخواهید Vps ارائه نمایید و یا نیاز به رم ،هارد،سی پی یو در نهایت قدرت سرور را داشته باشید به صرفه ترین راه خرید یک سرور اختصاصی هست.درواقع زمانی که شما نیاز های کامل یک سرور را دارید اما توجیه خرید یک سرور اختصاصی گران را ندارید چون مصرف شما خیلی بالا نیست Vps راه حل گره گشای شماست.

مزایای سرور مجازی به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب کنید، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت : فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی:

هزینه: در واقع شما همه قابلیت های یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.

مدیریت پذیری: ابزارهای تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فوراً انجام می دهند.

استفاده از ظرفیت های خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیت های سیستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از همه آن استفاده کند.

انعطاف پذیری: ارتقاء منابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر براحتی قابل انجام است.

 

دکمه بازگشت به بالا